POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [11.02.2024, 19:10:16] • Międzyzdroje

Otwarcie wystawy „Chłopi w archiwum”

Otwarcie wystawy „Chłopi w archiwum”

fot. Organizator

8 lutego 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się otwarcie wystawy pt. „Chłopi w archiwum”. Wystawa została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy z Breakthru Films, które udostępniło kadry z filmu „Chłopi”. Archiwum Państwowe w Szczecinie Oddział w Międzyzdrojach uzyskało możliwość wypożyczenia wystawy i przedstawienia jej mieszkańcom Międzyzdrojów.

Tematem przewodnim ekspozycji jest życie chłopów, folklor, zmiany społeczne, które wywarły silny wpływ na tę grupę społeczną. Mocne jest tu nawiązanie do powieści Władysława Reymonta pt. „Chłopi”. Opowiada ona o życiu społeczności chłopskiej w ramach czasowych czterech pór roku. Główna zaś fabuła to losy rodziny Borynów.

Otwarcie wystawy „Chłopi w archiwum”

fot. Organizator

Na początku spotkania Andżelika Gałecka Dyrektor Biblioteki oraz Mateusz Bobek Burmistrz Międzyzdrojów przywitali gości. Słowo wstępne wygłosił prof. Krzysztof Kowalczyk – Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. Pan Krzysztof Szyszka z Oddziału Archiwum Państwowego w Międzyzdrojach przedstawił historię chłopów na ziemiach polskich w XIX wieku i później. Ich życie w okresie zaborów nie było łatwe. Chłopi byli zobowiązani do pracy na rzecz Kościoła i szlachty i to im były przekazywane wszelkie powinności. Znane było powiedzenie „bieda galicyjska” odnoszące się do nędzy, analfabetyzmu, a także dużego przeludnienia w zaborze austriackim. Zamierzeniem było by chłop był jak najmniej wykształcony, ale powinien być bardzo wierzący. Prelegent na slajdach pokazał przybyłym gościom przykłady polskich chat z tamtych czasów z okolic Podlasia, Podkarpacia oraz Galicji.

Otwarcie wystawy „Chłopi w archiwum”

fot. Organizator

Mogliśmy zobaczyć jak w tamtych czasach organizowano oświatę i różne uroczystości: dożynki czy jarmarki. Ciekawostką było pokazanie emigracji ludności chłopskiej do tak odległych krajów jak Brazylia, Stany Zjednoczone czy Kanada. Najwięcej wyjazdów odnotowywano z regionu galicyjskiego. Mogliśmy poznać również krótką charakterystykę chłopów w Japonii czy Chinach. Zmiany, które nastąpiły w Polsce po II wojnie światowej i powstanie Państwowych Gospodarstw Rolnych to również nowość na mapie polskiego chłopstwa i rolnictwa. Goście mogli zobaczyć na slajdach zdjęcia ludzi pracujących w ówczesnych PGR-ach.

W dalszej części spotkania odbył się występ folkowy Brygidy i Waldemara Boreckich z Fundacji Teatr Teatr w Domysłowie. Zaprezentowali takie utwory jak „Cyraneczka”, „Pod borem”, „Szyszki”, „Cyt, cyt” czy „Piosenka o Domysłowie”.

Finałem wieczoru był chłopski poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dargobądzu. Goście mogli spróbować przysmaki własnego wyrobu np. chleb ze smalcem, pierogi czy bigos.

Otwarcie wystawy „Chłopi w archiwum”

fot. Organizator

Serdeczne podziękowania za współorganizację spotkania składamy Dorocie Sienkiewicz i Krzysztofowi Szyszce z Archiwum Państwowego w Szczecinie Oddział w Międzyzdrojach, Brygidzie i Waldemarowi Boreckim z Fundacji Teatr Teatr oraz Paniom i Panom z KGW Dargobądz pod przewodnictwem Marzeny Szulińskiej oraz Marcelowi Szulińskiemu.

Otwarcie wystawy „Chłopi w archiwum”

fot. Organizator

Wystawę „Chłopi w archiwum” oraz Domysłowską Ceramikę można oglądać w czytelni międzyzdrojskiej biblioteki do 23 lutego 2024 r. w godzinach otwarcia.

Bibliotekarze


Zaktualizowano: Środa [14.02.2024, 12:13:07]

komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego. ■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■