POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [08.06.2023, 19:50:13] • Jarszewo

Uroczystość Bożego Ciała w Jarszewie: Tradycja, Wiara i Jedność

Uroczystość Bożego Ciała w Jarszewie: Tradycja, Wiara i Jedność

fot. OSP Jarszewo

8 czerwca 2023 roku w Kościele Katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem. Z tradycją Bożego Ciała związana jest jednostka OSP Jarszewo. Po uroczystej Eucharystii odbyła się procesja ulicami do ołtarzy, przygotowanych przez mieszkańców Jarszewa oraz sąsiednich wiosek.

Jest to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym, które upamiętnia prawdziwą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Jedną z parafii, w której ta uroczystość ma szczególne znaczenie, jest parafia w Jarszewie, gdzie ściśle związana jest z nią jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Boże Ciało jest okazją do wyrażenia wiary i uczczenia Ciała i Krwi Chrystusa obecnej w konsekrowanej Hostii. W trakcie uroczystej Mszy Świętej, wierni wierzą w to, że chleb i wino stają się prawdziwym Ciałem i Krwią Jezusa. Po zakończeniu Mszy Świętej, odbywa się procesja ulicami miasta, podczas której kapłan niesie konsekrowaną Hostię, a wierni idą za nim, śpiewając hymny religijne i modląc się.

W Jarszewie ta uroczystość jest szczególnie ważna dla społeczności lokalnej. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej jest ściśle związana z parafią i aktywnie uczestniczy w organizacji procesji Bożego Ciała. Miejscowi strażacy nie tylko zapewniają bezpieczeństwo i porządek podczas tego religijnego wydarzenia, ale również biorą aktywny udział w jego przygotowaniu.

Przed procesją ulicami Jarszewa, mieszkańcy miasta i okolicznych wiosek starannie przygotowują ołtarze, na których zatrzymuje się procesja. Ołtarze są pięknie udekorowane kwiatami, zielonymi gałęziami i innymi symbolami religijnymi. Każdy ołtarz ma swoją specjalną tematykę i przesłanie, które jest związane z daną okolicznością lub grupą społeczną.

Procesja Bożego Ciała to czas, gdy społeczność lokalna zbiera się razem, aby wspólnie oddać cześć Chrystusowi obecnemu w Eucharystii. Wierni z różnych grup wiekowych i zawodowych łączą siły, aby uczcić tę ważną uroczystość. Procesja przechodzi przez główne ulice miasta, zatrzymując się przy ołtarzach, gdzie odmawiane są modlitwy, a kapłan udziela błogosławieństwa ze złożoną Hostią.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Sobota [10.06.2023, 21:13:20] • [IP: 83.20.142.***]

tak to jest Waldemar wspanialy

Gość • Piątek [09.06.2023, 07:19:40] • [IP: 213.163.138.**]

Tak to prawda. Najlepszy !!

Gość • Czwartek [08.06.2023, 23:55:19] • [IP: 5.173.157.*]

Jarszewo ma najlepszego księdza jakiego sobie można wyobrazić. Oby więcej takich.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wybory samorządowe odbędą się najprawdopodobniej 7 kwietnia 2024 r. Taki scenariusz nakreślił w sobotę marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia ■ Stań przed kamerą w serialu „HEWELIUSZ”: Casting w Świnoujściu. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres email: adam@mkmstudiofilm.pl z dopiskiem "MORZE". Do zgłoszenia należy dołączyć imię i nazwisko, aktualne zdjęcie twarzy i sylwetki oraz numer telefonu. Dołącz do Nas! ■ Zapraszamy Państwa w sobotę 16 grudnia br. na Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny. Rozpoczynamy o godz. 10:30 przedstawieniem dla dzieci pt. Kosmiczne Święta. Świąteczny spektakl animacyjny opowiada historię dwóch kosmicznych przyjaciół, którzy przez przypadek trafiają na planetę Ziemia... Co dalej z tego wyniknie dowiedzą się dzieci obecne na spektaklu w Międzynarodowym Domu Kultury. Zapraszamy!! Wstęp wolny. Po spektaklu przenosimy się do amfiteatru miejskiego, gdzie od godz. 12:00 rusza jarmark świąteczny. Przy promenadzie przed Międzynarodowym Domem Kultury ustawimy choinkę miejską, którą można będzie przystroić własnoręcznie wykonanymi podczas jarmarku ozdobami i powiesić na świątecznym drzewku prosto z wysięgnika, który zapewni nam Enea. Nie zabraknie stoisk ze sprzedażą ozdób świątecznych oraz dań wigilijnych. Jak co roku dzięki Nadleśnictwu Międzyzdroje, każdy będzie miał okazję zakupić choinkę. Zapraszam Państwa również na degustację dań wigilijnych, które przygotujemy specjalnie dla uczestników jarmarku oraz program artystyczny przygotowany przez nasze dzieci. Mam nadzieję, że poczujemy wszyscy magię świąt i będziemy się wspólnie dobrze bawić ■