ikamien.pl • Czwartek [08.06.2023, 19:50:13] • Jarszewo

Uroczystość Bożego Ciała w Jarszewie: Tradycja, Wiara i Jedność

Uroczystość Bożego Ciała w Jarszewie: Tradycja, Wiara i Jedność

fot. OSP Jarszewo

8 czerwca 2023 roku w Kościele Katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem. Z tradycją Bożego Ciała związana jest jednostka OSP Jarszewo. Po uroczystej Eucharystii odbyła się procesja ulicami do ołtarzy, przygotowanych przez mieszkańców Jarszewa oraz sąsiednich wiosek.

Jest to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym, które upamiętnia prawdziwą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Jedną z parafii, w której ta uroczystość ma szczególne znaczenie, jest parafia w Jarszewie, gdzie ściśle związana jest z nią jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Boże Ciało jest okazją do wyrażenia wiary i uczczenia Ciała i Krwi Chrystusa obecnej w konsekrowanej Hostii. W trakcie uroczystej Mszy Świętej, wierni wierzą w to, że chleb i wino stają się prawdziwym Ciałem i Krwią Jezusa. Po zakończeniu Mszy Świętej, odbywa się procesja ulicami miasta, podczas której kapłan niesie konsekrowaną Hostię, a wierni idą za nim, śpiewając hymny religijne i modląc się.

W Jarszewie ta uroczystość jest szczególnie ważna dla społeczności lokalnej. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej jest ściśle związana z parafią i aktywnie uczestniczy w organizacji procesji Bożego Ciała. Miejscowi strażacy nie tylko zapewniają bezpieczeństwo i porządek podczas tego religijnego wydarzenia, ale również biorą aktywny udział w jego przygotowaniu.

Przed procesją ulicami Jarszewa, mieszkańcy miasta i okolicznych wiosek starannie przygotowują ołtarze, na których zatrzymuje się procesja. Ołtarze są pięknie udekorowane kwiatami, zielonymi gałęziami i innymi symbolami religijnymi. Każdy ołtarz ma swoją specjalną tematykę i przesłanie, które jest związane z daną okolicznością lub grupą społeczną.

Procesja Bożego Ciała to czas, gdy społeczność lokalna zbiera się razem, aby wspólnie oddać cześć Chrystusowi obecnemu w Eucharystii. Wierni z różnych grup wiekowych i zawodowych łączą siły, aby uczcić tę ważną uroczystość. Procesja przechodzi przez główne ulice miasta, zatrzymując się przy ołtarzach, gdzie odmawiane są modlitwy, a kapłan udziela błogosławieństwa ze złożoną Hostią.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/40425/