POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [07.06.2023, 08:47:52] • Powiat Kamieński

Zabójcza susza atakuje Polskę już od wielu lat

Zabójcza susza atakuje Polskę już od wielu lat

fot. Czytelnik

Zjawisko suszy staje się coraz bardziej powszechne w Polsce, a skutki tego nieodwracalnego procesu stają się coraz bardziej widoczne. Wyspa Wolin jest jednym z miejsc, gdzie brak opadów deszczu utrzymuje się już od przynajmniej 6 lat. Czytelnik podzielił się swoimi obserwacjami na temat dramatycznego stanu.

Obecnie na mapie Polski można dostrzec ogromne plamy suszy, które stale się powiększają. Drzewa, które przez wiele lat rosły gęsto i dobrze ukorzeniały się, teraz usychają w wyniku braku wody. Mimo silnych korzeni nie są w stanie poradzić sobie z tak skrajnym niedoborem wilgoci. Niemniej jednak, najbardziej narażone są nowe nasadzenia, które potrzebują wsparcia przez co najmniej pięć lat, aby przetrwać długotrwały okres braku opadów. Obfite podlewanie tych roślin jest kluczowe, aby głęboko przeniknęła woda do ziemi, umożliwiając rozwinięcie korzeni na większą głębokość. Niestety, wiele nowych nasadzeń po prostu schnie, ponieważ nie są podlewane. To godne pożałowania niszczenie środowiska.

Niedbalstwo, niezależnie od jego źródła, jest nieodpowiedzialne i nie do przyjęcia. Przez to działanie niszczymy własne środowisko, a także marnujemy środki finansowe, które przeznaczamy na te inwestycje. W takiej sytuacji musimy być czujni i uważnie obserwować tych, którzy zaniedbali swoje obowiązki wobec ochrony naszej przyrody. Wymaga to od nas podejmowania działań i piętnowania takiego postępowania aż do osiągnięcia efektów.

Walka z suszą jest problemem o charakterze ogólnonarodowym, który wymaga koordynacji działań na wielu poziomach. Władze lokalne, rolnicy, ogrodnicy, a także zwykli obywatele muszą zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji i podejmować odpowiednie kroki w celu minimalizacji skutków suszy. Oszczędzanie wody, racjonalne nawadnianie, a także szukanie alternatywnych rozwiązań, takich jak zbieranie deszczówki czy inwestowanie w bardziej odporne na suszę rośliny, są kluczowe dla przeciwdziałania temu problemowi.

Zabójcza susza atakuje Polskę już od wielu lat

fot. Czytelnik

Polska musi także kontynuować prace nad ograniczeniem skutków zmian klimatycznych, które przyczyniają się do nasilania suszy. Zmiany klimatyczne są głównym czynnikiem powodującym wzrost częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak susza. Wzrost temperatury, zmienność opadów i inne związane z tym czynniki mają bezpośredni wpływ na poziom wilgotności gleby i dostępność wody, co prowadzi do zaognienia suszy.

Susza, która dotyka Polskę od wielu lat, jest poważnym problemem wymagającym skoordynowanego działania na wszystkich poziomach społecznych i administracyjnych. Tylko poprzez wspólną mobilizację, podejmowanie odpowiednich działań adaptacyjnych i przeciwdziałających zmianom klimatycznym możemy skutecznie stawić czoła temu wyzwaniu i chronić nasze środowisko naturalne przed dalszym niszczeniem - opisuje Czytelnik.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Środa [07.06.2023, 23:45:53] • [IP: 37.248.179.***]

Kto wydaje pozwolenia na niszczenie środowiska zasypuje się gruzem trzcinowiska np. Kolo miedzywodzia by mogły powstać dzialeczki wycina się lasy też na działeczki aby kilku nowobogackich mogło wybudować domki a co ze zwierzętami tnie się drzewa które dają cień i gleba nie wysycha pozwala się deweloperom budować molochy a co z wodą czy system to wytrzyma przy takiej suszy i wszem obecną betenoza którą podwyższa temperaturę w miastach kiedyś było dużo zieleni w miastach a dzisiaj wszędzie beton niby wszyscy to wiedzą a i tak robią swoje bo liczy się kasa ludzie opamiętajmy się póki nie jest za późno

Gość • Środa [07.06.2023, 22:20:17] • [IP: 5.173.172.**]

Dlatego nie walczmy z bobrami - naturalnymi sprzymierzeńcami retencji wody

Gość • Środa [07.06.2023, 13:58:12] • [IP: 83.11.21.**]

Rozbudowa miasta Międzyzdroje powoduje znaczne zapotrzebowanie na wodę, która jest pobierana z ujęć podziemnych.Stan taki powoduje obniżenie się poziomu tych wód. Skutki tego widać już po stanie roślinności na wyspie Wolin. Czy służby ochrony przyrody tego nie widzą ?

Gość • Środa [07.06.2023, 11:11:28] • [IP: 46.205.140.***]

Jest strasznie. Mieszkam na wsi i to widzę na co dzień. Stara studnia wysycha, podlewanie nic nie daje. No ale cóż nie mamy na to wpływu. Miastowe się cieszą a rolnik płacze. Drzewa jak to w powiedzeniu Umierają stojąc. Zobaczymy jakie będą ceny warzyw i owoców.

Gość • Środa [07.06.2023, 10:01:15] • [IP: 46.205.128.***]

W Lubinie koło cmentarza tak było. Usunęli poprzednie uschnięte nasadzenia i posadzili nowe, które teraz więdną. Nikt nie podlewa.

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 3 października 2023 r. klienci w sprawach emerytur i rent będą mogli skorzystać z pomocy pracownika ZUS we wtorki i czwartki, w godz. 8.00 - 15.00. Ekspert ZUS będzie dyżurował w Urzędzie Miejskim, przy pl. Ratuszowym 1 w Międzyzdrojach. Ponadto przypominamy, że najbliższa placówka ZUS, która obsługuje klientów w pełnym zakresie, działa w Świnoujściu, przy ul. Piastowskiej 63. W poniedziałek w godz. 8.00 - 17.00, wtorek - piątek w godz. 8.00 - 15.00. Zachęcamy do załatwiania swoich spraw bez wychodzenia z domu i umówienia się na e-wizytę, czyli wideorozmowę z pracownikiem ZUS. Kliencie mogą też skorzystać z aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) albo telefonicznie - 22 560 16 00. ■ Zachodniopomorskie: ponad 48 tys. cudzoziemców Na koniec maja tego roku w województwie zachodniopomorskim było 48,1 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. To nieznacznie mniej niż na koniec listopada 2022 roku. W listopadzie 2022 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w naszym województwie było 48,9 tys. Na koniec maja natomiast zarejestrowano przeszło 48,1 tys. obcokrajowców. Na terenie szczecińskiego ZUS było ponad 37,5 tys. cudzoziemców. Według danych z koszalińskiej placówki zgłoszono do ubezpieczeń przeszło 10,5 tys. W naszym regionie najliczniejszą grupą cudzoziemców zgłoszonych w ZUS do ubezpieczeń emerytalno-rentowych dalej są Ukraińcy. Na koniec maja było ich 37,1 tys. (w szczecińskim ZUS 29,2 tys. i 7,9 tys. w koszalińskim oddziale). ■ Woda w Kamieniu ostro w górę! Ale czy legalnie pytają radni? Woda w Kamieniu po podwyżkach wprowadzonych przez PGK Kamień Pomorski jest obecnie droższa niż w nadmorskim Rewalu, Dziwnowie czy Międzyzdrojach. Wątpliwości budzi nie tylko wysokość nowych cen ale i tryb ich wprowadzenia. Sprawa nowych cen wody i ścieków wywołała sporo emocji zarówno wśród mieszkańców jak i radnych na sesji Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Decyzji o podwyżkach bronił burmistrz Stanisław Kuryłło, który zwracał uwagę na podwyżki cen paliw, gazu, które w jego opinii uzasadniają podwyżki wprowadzone przez PGK ■