POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [07.06.2023, 11:41:34] • zachodniopomorskie

Zaczyna się długi czerwcowy weekend - zadbajmy aby był bezpieczny!

Zaczyna się długi czerwcowy weekend - zadbajmy aby był bezpieczny!

fot. Policja

Przed nami kolejny w tym roku długi weekend. Wiele osób już dziś rozpocznie czerwcowy odpoczynek. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury zachęcają do spędzania czasu na łonie natury. Zarówno mieszkańcy naszego regionu, jak i turyści będą odpoczywać nad morzem i innymi akwenami. Zachodniopomorscy policjanci apelują o rozwagę i rozsądek zarówno na drogach, jak i nad wodą.

Od dziś na drogach naszego województwa pojawi się więcej patroli drogówki, ich wzmożone działania będą prowadzone do niedzieli 11 czerwca br. Mundurowi będą czuwali nad bezpieczeństwem na drogach oraz dyscyplinować kierujących lekceważących przepisy kodeksu drogowego. Funkcjonariusze będą kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów, a także będą sprawdzać, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Policyjni wodniacy będą patrolować akweny i dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nad nimi osób. Policjanci z innych pionów również zaangażowani są do zapewnienia ładu i porządku w mieście i regionie. Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów odwiedzających nasze województwo jest dla nas priorytetem.

Przez cały długi czerwcowy weekend spodziewamy się dużego natężenia ruchu w rejonie pasa nadmorskiego i drogach dojazdowych do miejscowości nadmorskich naszego województwa. Tam też skierowanych zostanie najwięcej partoli, wspomagać ich będą funkcjonariusze z zachodniopomorskiej grupy Speed.

W dniu 7 czerwca na drogach naszego regionu prowadzone będą wojewódzkie działania „ Prędkość”, a w dniu 10 czerwca „ Alkohol i Narkotyki”.

W ubiegły roku podczas okresu Bożego Ciała ( trwającego od 15-19 czerwca 2022r. ) na drogach naszego województwa odnotowaliśmy 8 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 10 zostało rannych. W tym czasie policjanci byli wzywani do 222 kolizji drogowych.

Aby te wolne od pracy i nauki dni były beztroskie przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństw. Zastosowanie się do nich pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek zarówno w czasie podróży i wypoczynku:


Zanim wyjdziesz z miejsca zamieszkania!

- Zabezpiecz okna i drzwi mieszkania, jeżeli mieszkasz w domu, odpowiednio zabezpiecz budynki gospodarcze i pozostawione na posesji mienie, aby Twój dobytek nie stał się łatwym łupem złodziei.

- Zamknij zawory z wodą i gazem.

- Nie pozostawiaj w miejscu zamieszkania pieniędzy, zdeponuj je w banku.

- Nie nagłaśniaj faktu wyjazdu w mediach społecznościowych. Relacje z podróży zamieść po powrocie.

- Najlepszym zabezpieczeniem naszego mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poproś sąsiada, aby zwracał uwagę na Twój dobytek i zabierał ulotki reklamowe pozostawione przed mieszkaniem, bądź w skrzynce pocztowej.

Robiąc zakupy przed długim weekendem pamiętaj!

- Trzymaj portfel, klucze, telefon, dokumenty tam, gdzie będą trudno dostępne dla złodzieja. Unikaj wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni.

- Nie noś wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy.

- Nigdy nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej ani w widocznym miejscu, aby nie poznały go osoby postronne.

- Jeżeli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymaj jej w jednym miejscu. Rozdziel ją i schowaj w różnych miejscach - zmniejszy to ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki.

Planując wypoczynek nad wodą pamiętaj!

- Zwracaj szczególną uwagę na dzieci bawiące się nad wodą.

- Przebywając nad wodą podczas wypoczynku czy łowienia ryb zachowaj należytą ostrożność, aby uniknąć kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna.

- Korzystając ze sprzętu wodnego, bezwzględnie sprawdź jego stan techniczny oraz czy jest wyposażony w koło ratunkowe oraz kapok. Obowiązkowo zakładaj kamizelkę ratunkową.

- Poinformuj osoby najbliższe o planowanym miejscu i czasie wypoczynku nad wodą.

Wyruszając w trasę nie zapomnij!

- Przed podróżą zaplanuj trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta.

- Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu.

- Ponadto należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.

- W podróż wyruszamy wypoczęci, trzeźwi i zrelaksowani. Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu.

- W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętajmy także o zachowaniu kultury w czasie jazdy.

- Kiedy już szczęśliwie dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania.

- Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych rzeczy. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste z miejsc widocznych i włożyć je do schowków czy bagażnika.

Zachodniopomorscy policjanci życzą udanego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.

Zespół prasowy KWP w Szczecinie / IK


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Sobota [10.06.2023, 09:30:11] • [IP: 46.205.132.***]

Ciupaską po łbie lać turystów.

Gość • Piątek [09.06.2023, 19:40:56] • [IP: 46.205.133.**]

Ciupaską po łbie lać turystów.

Gość • Czwartek [08.06.2023, 10:47:08] • [IP: 46.205.136.**]

133 - wyłącz się albo idź na piwo. Gdybyś to powiedział góralowi to byś dostał ciupagą po łbie.

Gość • Czwartek [08.06.2023, 08:06:26] • [IP: 46.205.133.**]

Ty jesteś nie za mądry. Przyjeżdża dzicz wypuszczona z buszu bez kultury.

Gość • Czwartek [08.06.2023, 05:15:33] • [IP: 46.205.128.***]

Pisowski zawistny kraj. Cieszyć się życiem, jeździć, dać innym też żyć. Przepisy drogowe trzeba przestrzegać, bo inaczej się po zabijamy.

Gość • Środa [07.06.2023, 20:16:05] • [IP: 46.205.133.**]

Za granicą nie ma żadnych majówek i długich weekendów. Tylko tu dziadostwo rozpieszczone jak dziadowski bicz. Powinna być jeszcze większa inflacja to siądą na dupach.

Gość • Środa [07.06.2023, 20:09:23] • [IP: 88.156.213.***]

ty.. od" chołoty" ale ty to taki nie za mądry jesteś prawda?

Gość • Środa [07.06.2023, 16:25:02] • [IP: 46.205.136.**]

Każdy pracuje po to żeby godnie żyć i odpoczywać. Nie wolno nikogo krytykować gościu - 46.205.133 oj nie ładnie.

Gość • Środa [07.06.2023, 15:58:47] • [IP: 46.205.133.**]

BĘDZIE BEZPIECZNY JAK CHOŁOTA NIE BĘDZIE SIĘ PCHAŁA NAD MORZE. NIECH SIEDZĄ U SIEBIE.

Oglądasz 1-9 z 9
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■