POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [07.06.2023, 11:41:34] • zachodniopomorskie

Zaczyna się długi czerwcowy weekend - zadbajmy aby był bezpieczny!

Zaczyna się długi czerwcowy weekend - zadbajmy aby był bezpieczny!

fot. Policja

Przed nami kolejny w tym roku długi weekend. Wiele osób już dziś rozpocznie czerwcowy odpoczynek. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury zachęcają do spędzania czasu na łonie natury. Zarówno mieszkańcy naszego regionu, jak i turyści będą odpoczywać nad morzem i innymi akwenami. Zachodniopomorscy policjanci apelują o rozwagę i rozsądek zarówno na drogach, jak i nad wodą.

Od dziś na drogach naszego województwa pojawi się więcej patroli drogówki, ich wzmożone działania będą prowadzone do niedzieli 11 czerwca br. Mundurowi będą czuwali nad bezpieczeństwem na drogach oraz dyscyplinować kierujących lekceważących przepisy kodeksu drogowego. Funkcjonariusze będą kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów, a także będą sprawdzać, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Policyjni wodniacy będą patrolować akweny i dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nad nimi osób. Policjanci z innych pionów również zaangażowani są do zapewnienia ładu i porządku w mieście i regionie. Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów odwiedzających nasze województwo jest dla nas priorytetem.

Przez cały długi czerwcowy weekend spodziewamy się dużego natężenia ruchu w rejonie pasa nadmorskiego i drogach dojazdowych do miejscowości nadmorskich naszego województwa. Tam też skierowanych zostanie najwięcej partoli, wspomagać ich będą funkcjonariusze z zachodniopomorskiej grupy Speed.

W dniu 7 czerwca na drogach naszego regionu prowadzone będą wojewódzkie działania „ Prędkość”, a w dniu 10 czerwca „ Alkohol i Narkotyki”.

W ubiegły roku podczas okresu Bożego Ciała ( trwającego od 15-19 czerwca 2022r. ) na drogach naszego województwa odnotowaliśmy 8 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 10 zostało rannych. W tym czasie policjanci byli wzywani do 222 kolizji drogowych.

Aby te wolne od pracy i nauki dni były beztroskie przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństw. Zastosowanie się do nich pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek zarówno w czasie podróży i wypoczynku:


Zanim wyjdziesz z miejsca zamieszkania!

- Zabezpiecz okna i drzwi mieszkania, jeżeli mieszkasz w domu, odpowiednio zabezpiecz budynki gospodarcze i pozostawione na posesji mienie, aby Twój dobytek nie stał się łatwym łupem złodziei.

- Zamknij zawory z wodą i gazem.

- Nie pozostawiaj w miejscu zamieszkania pieniędzy, zdeponuj je w banku.

- Nie nagłaśniaj faktu wyjazdu w mediach społecznościowych. Relacje z podróży zamieść po powrocie.

- Najlepszym zabezpieczeniem naszego mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poproś sąsiada, aby zwracał uwagę na Twój dobytek i zabierał ulotki reklamowe pozostawione przed mieszkaniem, bądź w skrzynce pocztowej.

Robiąc zakupy przed długim weekendem pamiętaj!

- Trzymaj portfel, klucze, telefon, dokumenty tam, gdzie będą trudno dostępne dla złodzieja. Unikaj wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni.

- Nie noś wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy.

- Nigdy nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej ani w widocznym miejscu, aby nie poznały go osoby postronne.

- Jeżeli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymaj jej w jednym miejscu. Rozdziel ją i schowaj w różnych miejscach - zmniejszy to ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki.

Planując wypoczynek nad wodą pamiętaj!

- Zwracaj szczególną uwagę na dzieci bawiące się nad wodą.

- Przebywając nad wodą podczas wypoczynku czy łowienia ryb zachowaj należytą ostrożność, aby uniknąć kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna.

- Korzystając ze sprzętu wodnego, bezwzględnie sprawdź jego stan techniczny oraz czy jest wyposażony w koło ratunkowe oraz kapok. Obowiązkowo zakładaj kamizelkę ratunkową.

- Poinformuj osoby najbliższe o planowanym miejscu i czasie wypoczynku nad wodą.

Wyruszając w trasę nie zapomnij!

- Przed podróżą zaplanuj trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta.

- Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu.

- Ponadto należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.

- W podróż wyruszamy wypoczęci, trzeźwi i zrelaksowani. Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu.

- W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętajmy także o zachowaniu kultury w czasie jazdy.

- Kiedy już szczęśliwie dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania.

- Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych rzeczy. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste z miejsc widocznych i włożyć je do schowków czy bagażnika.

Zachodniopomorscy policjanci życzą udanego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.

Zespół prasowy KWP w Szczecinie / IK


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Sobota [10.06.2023, 09:30:11] • [IP: 46.205.132.***]

Ciupaską po łbie lać turystów.

Gość • Piątek [09.06.2023, 19:40:56] • [IP: 46.205.133.**]

Ciupaską po łbie lać turystów.

Gość • Czwartek [08.06.2023, 10:47:08] • [IP: 46.205.136.**]

133 - wyłącz się albo idź na piwo. Gdybyś to powiedział góralowi to byś dostał ciupagą po łbie.

Gość • Czwartek [08.06.2023, 08:06:26] • [IP: 46.205.133.**]

Ty jesteś nie za mądry. Przyjeżdża dzicz wypuszczona z buszu bez kultury.

Gość • Czwartek [08.06.2023, 05:15:33] • [IP: 46.205.128.***]

Pisowski zawistny kraj. Cieszyć się życiem, jeździć, dać innym też żyć. Przepisy drogowe trzeba przestrzegać, bo inaczej się po zabijamy.

Gość • Środa [07.06.2023, 20:16:05] • [IP: 46.205.133.**]

Za granicą nie ma żadnych majówek i długich weekendów. Tylko tu dziadostwo rozpieszczone jak dziadowski bicz. Powinna być jeszcze większa inflacja to siądą na dupach.

Gość • Środa [07.06.2023, 20:09:23] • [IP: 88.156.213.***]

ty.. od" chołoty" ale ty to taki nie za mądry jesteś prawda?

Gość • Środa [07.06.2023, 16:25:02] • [IP: 46.205.136.**]

Każdy pracuje po to żeby godnie żyć i odpoczywać. Nie wolno nikogo krytykować gościu - 46.205.133 oj nie ładnie.

Gość • Środa [07.06.2023, 15:58:47] • [IP: 46.205.133.**]

BĘDZIE BEZPIECZNY JAK CHOŁOTA NIE BĘDZIE SIĘ PCHAŁA NAD MORZE. NIECH SIEDZĄ U SIEBIE.

Oglądasz 1-9 z 9
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 3 października 2023 r. klienci w sprawach emerytur i rent będą mogli skorzystać z pomocy pracownika ZUS we wtorki i czwartki, w godz. 8.00 - 15.00. Ekspert ZUS będzie dyżurował w Urzędzie Miejskim, przy pl. Ratuszowym 1 w Międzyzdrojach. Ponadto przypominamy, że najbliższa placówka ZUS, która obsługuje klientów w pełnym zakresie, działa w Świnoujściu, przy ul. Piastowskiej 63. W poniedziałek w godz. 8.00 - 17.00, wtorek - piątek w godz. 8.00 - 15.00. Zachęcamy do załatwiania swoich spraw bez wychodzenia z domu i umówienia się na e-wizytę, czyli wideorozmowę z pracownikiem ZUS. Kliencie mogą też skorzystać z aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) albo telefonicznie - 22 560 16 00. ■ Zachodniopomorskie: ponad 48 tys. cudzoziemców Na koniec maja tego roku w województwie zachodniopomorskim było 48,1 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. To nieznacznie mniej niż na koniec listopada 2022 roku. W listopadzie 2022 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w naszym województwie było 48,9 tys. Na koniec maja natomiast zarejestrowano przeszło 48,1 tys. obcokrajowców. Na terenie szczecińskiego ZUS było ponad 37,5 tys. cudzoziemców. Według danych z koszalińskiej placówki zgłoszono do ubezpieczeń przeszło 10,5 tys. W naszym regionie najliczniejszą grupą cudzoziemców zgłoszonych w ZUS do ubezpieczeń emerytalno-rentowych dalej są Ukraińcy. Na koniec maja było ich 37,1 tys. (w szczecińskim ZUS 29,2 tys. i 7,9 tys. w koszalińskim oddziale). ■ Woda w Kamieniu ostro w górę! Ale czy legalnie pytają radni? Woda w Kamieniu po podwyżkach wprowadzonych przez PGK Kamień Pomorski jest obecnie droższa niż w nadmorskim Rewalu, Dziwnowie czy Międzyzdrojach. Wątpliwości budzi nie tylko wysokość nowych cen ale i tryb ich wprowadzenia. Sprawa nowych cen wody i ścieków wywołała sporo emocji zarówno wśród mieszkańców jak i radnych na sesji Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Decyzji o podwyżkach bronił burmistrz Stanisław Kuryłło, który zwracał uwagę na podwyżki cen paliw, gazu, które w jego opinii uzasadniają podwyżki wprowadzone przez PGK ■