POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [19.11.2022, 02:12:11] • Szczecin

„Bieg z Wąsem” - Mężczyźni, dbajcie o zdrowie!

„Bieg z Wąsem” - Mężczyźni, dbajcie o zdrowie!

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zawody sportowe zaplanowane 20 listopada są częścią akcji „Movember”, która zachęca do badań profilaktycznych i umożliwia wczesne wykrywanie nowotworów jąder i prostaty. „Bieg z Wąsem” po Parku Kasprowicza odbędzie już po raz piąty. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Profilaktyka nowotworowa „Męskie Zdrowie Szczecin 2022” współfinansowana jest m.in. z marszałkowskiego Programu Społecznik.

Międzynarodowa akcja Movember (zbitka dwóch angielskich słów: moustache – wąsy i november – listopad) ma sprowokować do rozmowy o męskich nowotworach i zachęcić do badań profilaktycznych.

- Nie wszyscy w listopadzie zapuszczają wąsy, ale wszyscy powinniśmy się badać - apeluje marszałek Olgierd Geblewicz. - Warto w najbliższy weekend zarezerwować kilka godzin dla swojego zdrowia. W sobotę skorzystać z bezpłatnych badań USG i testów PSA. A niedzielę spędzić na świeżym powietrzu. - zachęca Olgierd Geblewicz.

W niedzielę, 20 listopada, w Parku Kasprowicza odbędzie się już 5. edycja szczecińskiego „Biegu z Wąsem”. Trasa - w formie jednej pętli - prowadzi po ścieżkach malowniczego Parku Kasprowicza. Start i meta biegu zlokalizowane będą na terenie szczecińskiego Amfiteatru. Biuro zawodów (w Cafe&Bar Platan) otwarte będzie od godz. 9.30, a pierwszy start - NORDIC WALKING Z WĄSEM - zaplanowany jest o godz. 10.30. Natomiast „BIEG z WĄSEM” wystartuje o godz. 12.30. Atrakcją imprezy są nie tylko przebrania (za najlepsze stylizacje przewidziano nagrody) i wspólne ognisko. Będzie również stoisko barberskie, które - jak tłumaczą organizatorzy - „zadba o Waszego wąsa”.
Zapisy i szczegółowe informację o wydarzeniu dostępne są na stronie www.biegzwasem.pl
Pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Fizjosport, a współorganizatorami: Pomorze Zachodnie i Gmina Miasto Szczecin. Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

„Bieg z Wąsem” - Mężczyźni, dbajcie o zdrowie!

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dzień przed zawodami sportowymi, które mają zachęcić do zdrowego trybu życia, zorganizowane zostaną badania profilaktyczne, z których nieodpłatnie będzie mogło skorzystać co najmniej kilkuset mężczyzn. Mobilny gabinet lekarski zostanie przygotowany w C.H. „Galaxy” (al. Wyzwolenia 18, parter). W sobotę (19 listopada) godzinach 10-20 będzie można tam wykonać badania USG jąder oraz testy PSA. Badania ultrasonografem przeprowadzać będą lekarze specjaliści z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK2 PUM w Szczecinie. Testy PSA - studenci medycyny.

Są to badania przesiewowe, których celem jest wczesne wykrywanie nowotworów jądra i nowotworów prostaty.

- Bardzo często słyszymy „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ale wielu z nas zapomina o swoim zdrowiu i rutynowych badaniach. O chorobach, niestety, dowiadujemy się zbyt późno! Dlatego tak ważna jest profilaktyka i edukacja - podkreśla Piotr Grudziecki, prezes Stowarzyszenia Fizjosport, które przy wsparciu marszałkowskiego Programu Społecznik organizuje profilaktykę nowotworową „Męskie Zdrowie Szczecin 2022”.

„Bieg z Wąsem” - Mężczyźni, dbajcie o zdrowie!

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Podczas dwóch ostatnich edycji przebadanych zostało 1500 mężczyzn. Wykryto osiem przypadków nowotworów.

Lekarze zachęcają do badań i przypominają, że w Polsce jest najwyższa w Europie śmiertelność pacjentów z nowotworem jądra. Aż 15 procent, przy średniej UE 5 procent. Wynika to z niewystarczającej edukacji, wstydliwości pacjentów, strachu przed badaniami. Na raka jądra zapada w Polsce 2000 mężczyzn rocznie. Statystycznie co 40 godzin jeden z nich umiera.
Rak prostaty - taką diagnozę słyszy co roku 15 tysięcy Polaków! Jest to obecnie najczęściej diagnozowany „męski” nowotwór. Z uwagi na wiele czynników cywilizacyjnych rak prostaty dotyka coraz młodszych mężczyzn.

Pomysłodawcą ogólnopolskich bezpłatnych badań przesiewowych mężczyzn jest Fundacja Kapitan Światełko - organizator akcji „Mosznowładcy”.

W Szczecinie w przeprowadzanie badań zaangażowani są lekarze SPSK2 PUM, SPSK1 PUM oraz studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia IFMSA Oddział Szczecin.

Oba wydarzenia - badania profilaktyczne i „Bieg z Wąsem” są współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Grębowo: Dnia 25 na 26 trwały poszukiwania 25-letniego mężczyzny. Przed godziną 3:00 mężczyzna został odnaleziony przez policję ■ Wolin: W piątek o godz. 15:30 odbędzie się otwarcie przebudowanej ul. Marii Konopnickiej (rondo przy ul. Marii Konopnickiej, Mostowej, Słowackiego) ■ W ciągu dnia w pasie częściowo centralnym i zachodnim będą występować spadki temperatury powietrza i gruntu do oraz poniżej 0°C powodujące oblodzenia wilgotnych i mokrych nawierzchni dróg oraz chodników, ponadto w województwie podkarpackim i lubelskim od rana będą występować gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 50 - 100 m. ■ Już wiadomo, kto ściągnął Sylwię Sobolewską do kamieńskiego PGK. Za tym tajemniczym transferem stoi sam prezes! ■ Rano i przed południem w głębi województw północnych, wschodnich oraz miejscami na południu spodziewane są gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-300 metrów ■ W sobotę, 15 października 2022 r. w Pyrzycach odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w zapasach w stylu wolnym. W imprezie wystartowało prawie 200 zawodników z ponad 20 klubów. W zawodach uczestniczył klub sportowy UKS Gimsport Międzyzdroje. Klub reprezentowany był przez Oliwię Cisowską, która po zaciętych walkach na macie wywalczyła srebrny medal. Gratulujemy Oliwia i życzymy dalszych sukcesów ■ Jednostka OSP Jarszewo została wezwana na obwodnicę Kamienia Pomorskiego. Tam znajdował się samochód, który wypadł z drogi. Kierowca nie doznał obrażeń. - Zdarzenie 54/2022 22.09.2022r., godzina 06:48 zostaliśmy zadysponowani na obwodnicę Kamienia Pomorskiego nieopodal miejscowości Rzewnowo, gdzie kierujący pojazdem marki Volkswagen wyjeżdżając z zakrętu, wypadł z drogi i wpadł do rowu. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało - dowiadujemy się z FB ■ W dniu 16.09.2022r. W okolicach Rossmana W Kamieniu Pomorskim zagubiono kluczyki do samochodu volkswagen golf. Telefon kontaktowy: 506872531 ■ Dnia 25.09.2022 pojawi się odcinek telewizyjny na Polsacie z udziałem panny młodej, która pochodzi z Chodzieży a Pan młody pochodzący z Kamienia Pomorskiego. Odcinek był nagrywany w Chodzieży i okolicach. Program nazywa się "Ślubne pogotowie Izabeli Janachowskiej" - niedziela 25.09.2022 o godz 17:45. W odcinku będzie ukazany piękny różowy bus stojący na płycie rynku, w którym odbywała się metamorfoza Panny młodej ■