POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [10.10.2022, 08:32:27] • Lubin

W Lubinie rozebrali zapomniany Ośrodek Młodzieńczych Marzeń

W Lubinie rozebrali zapomniany Ośrodek Młodzieńczych Marzeń

fot. Andrzej Ryfczyński

Postanowiłem przypomnieć Wam dzisiaj o dawnej cementowni i Ośrodku Wypoczynkowym ZMS w Lubinie. Na ich teren wjechał właśnie ciężki sprzęt. Rozbiera wszystko.

Po 1945 roku tak zwane Ziemie Odzyskane przeżywały dość burzliwe koleje losu. Początkowo były terenem grabieży mienia przez Rosjan, którzy traktowali je jako łup wojenny. Równocześnie przyjeżdżali szabrownicy z Polski centralnej, dla których odzyskane tereny były istnym zdobycznym eldorado. Niepewność nowo ustanowionych granic zachodnich sprawiała, że osiedlający się tu ludzie żyli w ciągłym strachu przed koniecznością opuszczenia terenów, które stały się ich nowym domem. Powoli nabierali jednak przekonania, że tutaj zostaną.

Jedną z piękniejszych miejscowości o charakterze rybacko -wypoczynkowym był Lubin w gminie Międzyzdroje. Kiedyś działała tu nowoczesna duża cementownia. Funkcjonowała nienaruszona do zakończenia wojny. Po wojnie okupacyjne wojska sowieckie obiekt ten zdewastowały. Najpierw zdemontowano urządzenia (wywieziono je do dawnego ZSRR). Następnie - dla celów propagandowych - nakręcono film z bombardowania obiektu małymi bombami. Kolejne lata to demontaż wszystkiego, co się dało, w tym cennego złomu. Stopniowo na tych terenach zaczęli się osiedlać Polacy. Oni jednak także nie szanowali istniejącej infrastruktury. Dewastowali obiekty, traktowali je trochę tymczasowo. Tak jak w całej Polsce, nie mieli szacunku do zajętego mienia.

W Lubinie rozebrali zapomniany Ośrodek Młodzieńczych Marzeń

fot. Andrzej Ryfczyński

To w tych czasach powszechne było hasło „każda cegła na odbudowę Warszawy”. Zaczęto więc burzyć domy na cegłę i wywozić ją do stolicy. Wszystko się zmieniło dopiero po śmierci Stalina i dojściu do władzy Gomułki. Nastąpiło szybkie pospolite ruszenie z odbudową i budową całej infrastruktury w kraju. Nie ominęło to Lubina.

W Lubinie PTTK uruchomił pierwsze kwatery. Ruszyły turnusy kolonijne. Na ruinach cementowni rozpoczęto też budowę ośrodka wypoczynkowego dla młodzieży, zwanego potocznie ZMS-em. Byłem tu kilka razy. W lipcu 1969 roku, robiłem zdjęcia do reportażu dla dodatku „Głosu Szczecińskiego”, tygodnika „7-my Głos Tygodnia” o zasięgu od Szczecina przez Koszalin po Gdańsk. „Ośrodek Młodzieńczych Marzeń” - tak można było nazwać lubiński ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy Zarządu Wojewódzkiego ZMS w Szczecinie.

W Lubinie rozebrali zapomniany Ośrodek Młodzieńczych Marzeń

fot. Andrzej Ryfczyński

Idea jego budowy zrodziła się w 1965 r. Do realizacji przystąpiono niespełna dwa lata później. Wykonano go w szybkim tempie. Olbrzymia w tym zasługa młodzieży, głównie zetemesowców z DOKP Szczecin i członków KMW, którzy pomagali budowlańcom. Wkład ich pracy szacuje się na przeszło 1,5 miliona złotych. Budowa ośrodka pochłonęła natomiast ponad 7 milionów. Powstały komfortowe - luksusowe, jak na tamte czasy - domki, mogące przyjąć 250 osób.

Atrakcją dla młodzieży było samo przebywanie w ośrodku, korzystanie z darów pięknej natury Wolińskiego Parku Narodowego, plażowanie, kąpiele, liczne wycieczki i zabawy na świeżym powietrzu. W planie była budowa amfiteatru na 1500 osób. Dodatkową rozrywkę oferował klub „Pod Karolem”, gdzie dzień w dzień przygrywał znakomity zetemesowski zespół gitarowy szczecińskiego Technikum Mechanicznego. Nazwa klubu wzięła się od imienia szefa kuchni – pana Karola Zalewskiego, uroczej i barwnej postaci, ogromnie lubianej przez młodzież. Pan Zalewski kucharzył już od blisko 50 lat. Gotował w znakomitych przedwojennych restauracjach przedwojennej Warszawy.

W Lubinie rozebrali zapomniany Ośrodek Młodzieńczych Marzeń

Lubin 69( fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum )

Minęło ponad pół wieku, a to nie tylko szmat czasu, ale też wiele zmian ustrojowych i granic administracyjnych Lubina. Ta miejscowość na początku należała do powiatu wolińskiego z siedzibą w Świnoujściu. Później była dzielnicą Świnoujścia. Teraz należy do gminy Międzyzdroje, powiatu kamieńskiego. To i cały szereg splotów losowych spowodowało, że dzisiaj ten ośrodek to nawet nie ruina. On po prostu… nie istnieje. Zamiast niego widzimy kupę gruzu i śmieci. I tylko rosnące piękne lipy przypominają, że dawniej musiało być tutaj pięknie.

W Lubinie rozebrali zapomniany Ośrodek Młodzieńczych Marzeń

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Ośrodek, jak wiele innych w Polsce, zaczął podupadać po wprowadzeniu stanu wojennego. A kiedy padło hasło „sztandar wyprowadź”, wszystko się załamało. Nie mieliśmy i chyba nie mamy fachowców od zarządzania w nowym ustroju. Jak patrzę na to, co pozostało po tym ośrodku, utwierdzam się tylko w przekonaniu, że za zarządzanie wzięli się amatorzy. Narobiono tyle błędów, że do dziś nie możemy się z tego wygrzebać. W polskim prawie panuje bałagan. Śmiem twierdzić, że jeszcze dzisiaj nie posiadamy dobrej administracji, patrząc od Warszawy, kończąc na gminie.

W Lubinie rozebrali zapomniany Ośrodek Młodzieńczych Marzeń

Wizyta NRD Wolgast 69( fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum )

Dlaczego postanowiłem przypomnieć Wam o dawnej cementowni i Ośrodku Wypoczynkowym ZMS? Na ich teren wjechał właśnie ciężki sprzęt. Rozbiera wszystko. W miejscu dawnego Ośrodka są dziś duże hałdy betonowego kruszywa. Teraz jest trudniejszy etap rozbiórki południowej części tego terenu, usuwania fundamentów i betonowych konstrukcji dawnej cementowni. Może warto fragmenty betonowych kolumn i coś jeszcze pozostawić? Wkomponować je, by były użyteczne. Budowle, betonowe konstrukcje dawnej cementowni jeszcze dziś robią duże wrażenie. Czy tylko ja mam takie odczucia?

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 16, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-16 z 16

Luninus. • Piątek [28.10.2022, 21:52:37] • [IP: 37.47.160.**]

Powstaje właśnie Plan Zagospodarowania południowej części Lubina. Wyłożenie do konsultacji publicznych ma nastąpić do końca roku. Nie bądźmy obojętni, dowiadujmy się o ten termin, składajmy wnioski, dyskutujmy z projektantami...To właśnie obywatele naszych trzech wiosek złożyli ponad 100 wniosków gdy parę lat temu powstawało nowe Studium. Dzięki temu nie powstały wieżowce, ani wielkie apartamentowce a dozwolona wysokość zabudowy wynosi 9 i pół m.Brońmy naszych wiosek przed przeinwestowaniem i masową turystyką. Tylko turystyka przyjazna przyrodzie daje możliwość zarabiania mieszkańcom a nie tylko deweloperom i wielkim właścicielom aparthoteli, którzy zniszczą piękno tych terenów i indywidualną turystykę.Prawo jest po naszej stronie, bo tereny wiejskie nie powinny być zabudowane jak Międzyzdroje. Powołujmy się na Zielony Ład - krajowy program ochrony przyrody.

Paweł • Środa [19.10.2022, 14:08:40] • [IP: 77.253.17.***]

Zasrańce nasrają tam apartamentów robią drugie międzyzdroje czyli smród kiła I mówiła

Bodzio • Wtorek [18.10.2022, 23:02:52] • [IP: 89.174.73.**]

Mówisz ''KLIMATYCZNA MIEJSCÓWKA" ja widzę wylęgarnia czerwonych pająków i burdel na kółkach.

Gość • Wtorek [18.10.2022, 08:48:00] • [IP: 5.174.32.**]

SZKODA TEGO TAKA FAJNA KLIMATYCZNA MIEJSCÓWKA

Gość • Środa [12.10.2022, 18:23:01] • [IP: 178.238.247.***]

Teraz jest tam wysypisko śmieci.

Gość • Środa [12.10.2022, 15:11:05] • [IP: 83.20.241.**]

Tam budowano z najlepszego cementu w Europie- i to rodzimego. Szkoda niszczyć te kolumny ale jak ma powstać aparthotel to nie ma chyba na to mocnych, dewerloperka idzie jak taran a nam, patrzeć.

Dorota Pundyk • Wtorek [11.10.2022, 19:04:36] • [IP: 46.205.136.***]

Zdecydowanie należy zostawić. Niszczymy nasza historię lokalną. Niszczymy pamięć o wielkim czlowieki Johannesie Quistorpowe który tak wiele zrobił dla Pomorza Zachodniego. Zapraszam na stronę na Facebooku Johannes Quistorp usługi socjalne, aby poznać więcej informacji. I jeszcze raz podkreslę, w Lubinie powinno powstać muzeum. Mieszkańcy Lubina do tej pory mieszkają w blokach wybudowanych przez Johannesa i chodzą do kościoła, który powstał również dzięki niemu.

Gość • Wtorek [11.10.2022, 16:54:13] • [IP: 94.254.232.*]

Haha gmina sprzeda komuś znowu pod apartamenty tyle będzie ze wspomnień fajnie było tam kiedyś

Czterdziestka. • Wtorek [11.10.2022, 13:46:52] • [IP: 37.47.133.**]

Dyskoteka 🥰. Nikt nam na szczęście nie zburzy wspomnień z młodzieńczych lat 🤪. Pozdrowienia dla wszystkich bywalców.

Gość • Wtorek [11.10.2022, 09:43:10] • [IP: 176.221.122.**]

Kawiarnia Złota Rybka i dyskoteki, to se ne wrati Pane Havranek.

Gość • Wtorek [11.10.2022, 06:34:21] • [IP: 46.205.128.**]

Tam były solidne budynki z betonu i cegły. Była kuchnia ze stołówka, kawiarnia i sala konferencyjna. Było szereg budynków murowanych z magazynami i mogly przerywać setki lat. Oczywiście domki miały słabsza konstrukcje, ale były solidne i przy odpowiedniej konserwacji mogły jeszcze służyć latami Jednak wszystko było jak by niczyje i zostało zdewastowane po sprzedaży za psie pieniądze na początku lat 90-tych. Amatorzy dostali się do rządzenia Dzisiaj mamy ich wysyp. Nic się nie zmieniło.

Gość • Poniedziałek [10.10.2022, 21:48:36] • [IP: 37.30.12.***]

Coś się kończy, coś się zaczyna, ile te domki miały tam stać?

Gość • Poniedziałek [10.10.2022, 19:50:22] • [IP: 89.174.73.**]

w latach 70 żeglując z HOMU po Dąbskim i Zalewie wielokrotnie zawijaliśmy do ZMS-u czy na Sagankę. To były piękne czasy. Dezety czy omegi. Obozy dla żeglarzy. Ale to se ne wrati.

Gość • Poniedziałek [10.10.2022, 10:39:38] • [IP: 5.173.200.***]

Order uśmiechu dla właściciela gruntu za posprzątanie tego śmietniska. Syf, brud, smród i szczury jak koty... ale zaczyna to wyglądać jak miejsce do którego dotarła cywilizacja i XXI wiek.

Gość • Poniedziałek [10.10.2022, 10:31:19] • [IP: 46.205.140.***]

Trzeba się cieszyć, że po tak długich latach tych ruin robi się porządki. Wszystko wskazuje na to, że powstaną tutaj nowoczesne obiekty na tak pięknym terenie. Jednak do właścicieli mam prośbę by jakiś fragment tej historii zostawili i nie burzyli wszystkiego do końca. Można taki fragment, choć by tych potężnych kolumn wkomponować do powstałych na tych ruinach budowli. Może to być dodatkowy hit i pamięć ludzi którzy tworzyli od setek lat historię na tych ziemiach. Można też zachować kilka dorodnych lip. Choć by jedną symboliczną pachnącą lipę. Teren przepiękny. Dobrze by było spotkać się z właścicielami, projektantami w naszej świetlicy" Wiklinie", lub jakieś informacje o zamiarze zagospodarowania tego terenu na portalu.

Gość • Poniedziałek [10.10.2022, 09:57:25] • [IP: 83.25.232.***]

"Po 1945 roku tak zwane Ziemie Odzyskane" - Już Kazimierz Pawlak- (Sami Swoi) - wytłumaczył że są to ziemie - " wyzyskane".

Oglądasz 1-16 z 16
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ PROGNOZA POGODY DLA POLSKI na dzień 07-12-2022. Na północy kraju spodziewane są marznące opady mokrego śniegu powodujące gołoledź i oblodzenie. Pogoda w kraju kształtowana będzie przez płytki, rozbudowujący się układ niskiego ciśnienia znajdujący się nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim, napływać będą wilgotne i chłodne masy powietrza polarnomorskiego i częściowo arktycznego. Prognozowana jest pochmurna aura z opadami mieszanymi obejmującymi cały obszar kraju, będą to słabe i miejscami umiarkowane opady deszczu ze śniegiem o charakterze zarówno przelotnym jak i jednostajnym z przerwami. W całym kraju pojawią się opady mżawki, deszczu i mokrego śniegu o słabym, chwilami umiarkowanym natężeniu. W przypadku rejonów północych opady będą powodować śliskość na drgoach i chodnikach. Temperatura maksymalna powietrza wyniesie około 0°C/4°C, najcieplej będzie w pasie południowym natomiast najchłodniej na północnym - wschodzie i w pasie północnym. Wiatr umiarkowany, w porywach dość silny, w górach oraz miejscami na wybrzeżu bardzo silny i porywisty, wiejący z kierunków południowo - zachodnich ■ Już wiadomo, kto ściągnął Sylwię Sobolewską do kamieńskiego PGK. Za tym tajemniczym transferem stoi sam prezes! ■ Rano i przed południem w głębi województw północnych, wschodnich oraz miejscami na południu spodziewane są gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-300 metrów ■ W sobotę, 15 października 2022 r. w Pyrzycach odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w zapasach w stylu wolnym. W imprezie wystartowało prawie 200 zawodników z ponad 20 klubów. W zawodach uczestniczył klub sportowy UKS Gimsport Międzyzdroje. Klub reprezentowany był przez Oliwię Cisowską, która po zaciętych walkach na macie wywalczyła srebrny medal. Gratulujemy Oliwia i życzymy dalszych sukcesów ■ Jednostka OSP Jarszewo została wezwana na obwodnicę Kamienia Pomorskiego. Tam znajdował się samochód, który wypadł z drogi. Kierowca nie doznał obrażeń. - Zdarzenie 54/2022 22.09.2022r., godzina 06:48 zostaliśmy zadysponowani na obwodnicę Kamienia Pomorskiego nieopodal miejscowości Rzewnowo, gdzie kierujący pojazdem marki Volkswagen wyjeżdżając z zakrętu, wypadł z drogi i wpadł do rowu. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało - dowiadujemy się z FB ■ W dniu 16.09.2022r. W okolicach Rossmana W Kamieniu Pomorskim zagubiono kluczyki do samochodu volkswagen golf. Telefon kontaktowy: 506872531 ■ Dnia 25.09.2022 pojawi się odcinek telewizyjny na Polsacie z udziałem panny młodej, która pochodzi z Chodzieży a Pan młody pochodzący z Kamienia Pomorskiego. Odcinek był nagrywany w Chodzieży i okolicach. Program nazywa się "Ślubne pogotowie Izabeli Janachowskiej" - niedziela 25.09.2022 o godz 17:45. W odcinku będzie ukazany piękny różowy bus stojący na płycie rynku, w którym odbywała się metamorfoza Panny młodej ■