POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [22.09.2022, 16:39:27] • Gmina Wolin

Projekt polsko-niemiecki

Projekt polsko-niemiecki

fot. Organizator

W dniach 5-6 września br. 58 dzieci ze szkół podstawowych Gminy Wolin oraz 30 ze szkoły w Usedom wyjechały do Szczecina, aby poznać i uwiecznić na kartkach papieru naszą wspólną historię. W naszej wyprawie towarzyszyło nam także 12 dzieci z OREW Ostromice.

Tajemnice miasta oraz  jego zabytki odkrywał przed nami znany przewodnik Pan Marek Leda. Pierwszy dzień to malowanie Czerwonego Ratusza oraz zabytkowej fontanny w jego sąsiedztwie.

Projekt polsko-niemiecki

fot. Organizator

Następnie przeszliśmy na Łasztownię skąd rozciągał się piękny widok na miasto i Most Długi. Po krótkim wykładzie historycznym każdy wybrał sobie fragment który namalował. Kolejnymi zabytkami uwiecznionymi pastelami były Plac Sienny z zabytkowym ratuszem oraz Zamek Książąt Pomorskich. Na zamku Pan Marek Leda przekazał dzieciom kilka wartych uwagi faktów z jego dziejów, które miały znaczny wpływ na historię Polski i Niemiec. Po wykładzie dzieci zabrały się do pracy. Większość wybrała pięknie zdobiony zegar na głównym dziedzińcu zamku. To był ciężki ale pełen wrażeń dzień, po którym wieczorem zmęczeni wróciliśmy do hotelu, w którym z przyjemnością zażyliśmy kąpieli w hotelowym basenie.

Projekt polsko-niemiecki

fot. Organizator

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od miejsca, które szczególnie łączy historię naszych narodów. To Cmentarz Centralny. Zachowało się tam kilkadziesiąt pięknych grobowców osób ważnych dla historii Pomorza, zarówno Polaków jak i Niemców. Jest to kopalnia wiedzy o Pomorzu. Wysłuchaliśmy niezwykle ciekawego opowiadania Pana Marka Ledy i rozpoczęliśmy malowanie. Większość dzieci wybrało sobie kaplicę cmentarną, której kształt przypominał zamek z bajek Walta Disney'a.

Projekt polsko-niemiecki

fot. Organizator

Kolejny obiekt naszego zainteresowania to Filharmonia Szczecińska, nowoczesny obiekt wybudowany w miejscu starej przedwojennej filharmonii. Po jej uwiecznieniu przeszliśmy na Wały Chrobrego, ostatniego miejsca naszej wyprawy. Kolejny raz wysłuchaliśmy wykładu naszego przewodnika i usiedliśmy na schodach, aby przenieść na papier piękno przedwojennych budowli.

Projekt polsko-niemiecki

fot. Organizator

Wszędzie gdzie malowaliśmy wzbudzaliśmy sympatię i zainteresowanie mieszkańców. Myślę że ten projekt był szczególnie ciekawy dla dzieci. Powstało kilkaset pięknych prac, które wystawimy w naszych szkołach. Na szczególną uwagę zasługują prace dzieci z OREW Ostromice, piękne i kolorowe.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wzorowe zachowanie i pełne zapału zaangażowanie w realizację projektu.

Projekt polsko-niemiecki

fot. Organizator

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy  INTERREG VA Meklemburgia - Pomorze Przednie / Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Piotr Karliński


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Czwartek [22.09.2022, 20:31:02] • [IP: 31.60.47.***]

HJ rosną i zdobywają doświadczenie

A • Czwartek [22.09.2022, 18:14:00] • [IP: 83.23.169.***]

Dzieciaki z Orew jeszcze raz serdecznie dziękują za zaproszenie Panu Piotrowi. A.F

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 24 czerwca do końca wakacji w uruchamianych latem miejscach wyczekiwania w Dziwnowie, Ustroniu Morskim, Mielenku, Pobierowie, Międzyzdrojach i Darłowie dodatkowa karetka z ratownikami medycznymi. W skład każdego takiego zespołu wchodzą dwie osoby – ratownicy medyczni lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu. Sezonowe karetki wyglądem ani wyposażeniem nie różnią się w żaden sposób od typowych, podstawowych ambulansów WSPR w Szczecinie. Znajdziemy w nich więc m.in. defibrylator, respirator czy autopuls czyli platformę do mechanicznego ucisku klatki piersiowej ■ Rusza budowa Aquaparku w Międzyzdrojach przy ulicy Komunalnej, jednego z największych na wybrzeżu zachodnim. Obiekt realizowany w ramach Bel Mare & Aqua Resort będzie ukończony do 2026 roku. Aquapark będzie obiektem łączącym wiele funkcji: sport i rekreację, Spa i rehabilitację oraz infrastrukturę konferencyjno-gastronomiczną. Inwestor, Grupa Deweloperska Prestige, powierzyła projekt uznanym architektom z 4Developments. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 mln PLN. ■ Wysyp owadów w Lubinie - to prawdziwa masakra dla mieszkańców i turystów. Wszystko zaczęło się od ciepłej i słonecznej pogody, która sprzyja rozmnażaniu się insektów. Okoliczne rozlewiska i Park Narodowy Woliński to idealne miejsca dla tych małych stworzeń, które żyją tylko kilka dni. Mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali do Lubina, gminy Międzyzdroje, muszą radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami wysypu jętek. Owady te zasiedlają tereny mieszkalne, co powoduje, że ludzie czują się osaczeni przez niezliczoną ilość insektów ■ Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!". Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa" i wysłać do na adres mailowy: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com ■ W Międzyzdrojach paliła się osobówka. Ogień ugasili strażacy z Lubina i Kołczewa. W centrum Międzyzdrojów doszło do pożaru. Ogień pojawił się w zaparkowanym przy jednej z ulic osobowym fordzie. Jak się okazało w samochodzie doszło do pożaru komory silnika. Na miejsce przyjechali strażacy. Do akcji gaśniczej przystąpili strażacy z OSP Lubin oraz OSP Kołczewo. - Po dogaszeniu komory silnika i sprawdzeniu pojazdu zakończyliśmy nasze działania i obie Jednostki udały się do swoich strażnic - poinformowało OSP Kołczewo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 15 kwietnia po godzinie 13:00 ■