ikamien.pl • Czwartek [22.09.2022, 16:39:27] • Gmina Wolin

Projekt polsko-niemiecki

Projekt polsko-niemiecki

fot. Organizator

W dniach 5-6 września br. 58 dzieci ze szkół podstawowych Gminy Wolin oraz 30 ze szkoły w Usedom wyjechały do Szczecina, aby poznać i uwiecznić na kartkach papieru naszą wspólną historię. W naszej wyprawie towarzyszyło nam także 12 dzieci z OREW Ostromice.

Tajemnice miasta oraz  jego zabytki odkrywał przed nami znany przewodnik Pan Marek Leda. Pierwszy dzień to malowanie Czerwonego Ratusza oraz zabytkowej fontanny w jego sąsiedztwie.

Projekt polsko-niemiecki

fot. Organizator

Następnie przeszliśmy na Łasztownię skąd rozciągał się piękny widok na miasto i Most Długi. Po krótkim wykładzie historycznym każdy wybrał sobie fragment który namalował. Kolejnymi zabytkami uwiecznionymi pastelami były Plac Sienny z zabytkowym ratuszem oraz Zamek Książąt Pomorskich. Na zamku Pan Marek Leda przekazał dzieciom kilka wartych uwagi faktów z jego dziejów, które miały znaczny wpływ na historię Polski i Niemiec. Po wykładzie dzieci zabrały się do pracy. Większość wybrała pięknie zdobiony zegar na głównym dziedzińcu zamku. To był ciężki ale pełen wrażeń dzień, po którym wieczorem zmęczeni wróciliśmy do hotelu, w którym z przyjemnością zażyliśmy kąpieli w hotelowym basenie.

Projekt polsko-niemiecki

fot. Organizator

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od miejsca, które szczególnie łączy historię naszych narodów. To Cmentarz Centralny. Zachowało się tam kilkadziesiąt pięknych grobowców osób ważnych dla historii Pomorza, zarówno Polaków jak i Niemców. Jest to kopalnia wiedzy o Pomorzu. Wysłuchaliśmy niezwykle ciekawego opowiadania Pana Marka Ledy i rozpoczęliśmy malowanie. Większość dzieci wybrało sobie kaplicę cmentarną, której kształt przypominał zamek z bajek Walta Disney'a.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/38572/