POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [21.09.2022, 16:31:18] • Międzyzdroje

Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania

Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania

fot. Małgorzata Olborska –Miejska Biblioteka Publiczna

3 września 2022 roku w ramach 11 edycji Narodowego Czytania nasi nauczyciele wraz z Burmistrzem Gminy, Dyrektorem MDK i reprezentacją Miejskiej Biblioteki Publicznej czytali na scenie przy Amberze „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. O lekturze jak co roku zadecydowała para prezydencka. Na rok 2022 roku przypada dwusetna rocznica wydania „Ballad i romansów” w pierwszym tomie ”Poezyj” Adama Mickiewicza. Rok ten został też ogłoszony przez polski Sejm Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Spośród 14 utworów wybraliśmy 4 :”Świteź”, „Świteziankę”, „Panią Twardowską” i „Lilije”. Okrasiliśmy to muzyką m.in. z musicalu „Pan Twardowski”(1990 rok) czy repertuaru folkmetalowego zespołu Percival Schuttenbach. Czytaliśmy o zdradzie w miłości, o zbrodni dokonanej na mężu przez niewierną żonę, ale też o zmaganiach historycznej Litwy z wojskami ruskimi. Krótko mówiąc poruszyliśmy tematy ponadczasowe i raczej obnażające tę ciemniejszą stronę ludzkiej natury. Na tym tle żartobliwa historia pana Twardowskiego, który zaprzedał duszę diabłu a potem próbował się wymigać od pójścia do piekła stanowiła na pewno pożądaną odmianę.

Całą naszą akcją wpisaliśmy się w Pożegnanie Lata z Radiem Szczecin, stąd urywki czytania można zobaczyć w materiałach video zarejestrowanych przez to medium. Serdeczne podziękowania dla biorących udział w sobotniej akcji nauczycieli:

Pani Dyrektor Izie Suchłabowicz

Katarzynie Kowalczyk-Błocian

Anecie Nogali

Leszkowi Nyrkowskiemu

Piotrowi Frysiakowi

Alinie Poskart

oraz dla wspierających nas w akcji: Burmistrza Gminy- Mateusza Bobka, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej –Andżeliki Gałeckiej i bibliotekarza Szymona Głoda , Dyrektora MDK- Artura Duszyńskiego i pracownika tej placówki Tomasza Wilkowskiego.

Czas szykować się do „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej za rok ! J

Dorota Sielewicz


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 3 października 2023 r. klienci w sprawach emerytur i rent będą mogli skorzystać z pomocy pracownika ZUS we wtorki i czwartki, w godz. 8.00 - 15.00. Ekspert ZUS będzie dyżurował w Urzędzie Miejskim, przy pl. Ratuszowym 1 w Międzyzdrojach. Ponadto przypominamy, że najbliższa placówka ZUS, która obsługuje klientów w pełnym zakresie, działa w Świnoujściu, przy ul. Piastowskiej 63. W poniedziałek w godz. 8.00 - 17.00, wtorek - piątek w godz. 8.00 - 15.00. Zachęcamy do załatwiania swoich spraw bez wychodzenia z domu i umówienia się na e-wizytę, czyli wideorozmowę z pracownikiem ZUS. Kliencie mogą też skorzystać z aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) albo telefonicznie - 22 560 16 00. ■ Zachodniopomorskie: ponad 48 tys. cudzoziemców Na koniec maja tego roku w województwie zachodniopomorskim było 48,1 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. To nieznacznie mniej niż na koniec listopada 2022 roku. W listopadzie 2022 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w naszym województwie było 48,9 tys. Na koniec maja natomiast zarejestrowano przeszło 48,1 tys. obcokrajowców. Na terenie szczecińskiego ZUS było ponad 37,5 tys. cudzoziemców. Według danych z koszalińskiej placówki zgłoszono do ubezpieczeń przeszło 10,5 tys. W naszym regionie najliczniejszą grupą cudzoziemców zgłoszonych w ZUS do ubezpieczeń emerytalno-rentowych dalej są Ukraińcy. Na koniec maja było ich 37,1 tys. (w szczecińskim ZUS 29,2 tys. i 7,9 tys. w koszalińskim oddziale). ■ Woda w Kamieniu ostro w górę! Ale czy legalnie pytają radni? Woda w Kamieniu po podwyżkach wprowadzonych przez PGK Kamień Pomorski jest obecnie droższa niż w nadmorskim Rewalu, Dziwnowie czy Międzyzdrojach. Wątpliwości budzi nie tylko wysokość nowych cen ale i tryb ich wprowadzenia. Sprawa nowych cen wody i ścieków wywołała sporo emocji zarówno wśród mieszkańców jak i radnych na sesji Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Decyzji o podwyżkach bronił burmistrz Stanisław Kuryłło, który zwracał uwagę na podwyżki cen paliw, gazu, które w jego opinii uzasadniają podwyżki wprowadzone przez PGK ■