POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [21.09.2022, 16:31:18] • Międzyzdroje

Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania

Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania

fot. Małgorzata Olborska –Miejska Biblioteka Publiczna

3 września 2022 roku w ramach 11 edycji Narodowego Czytania nasi nauczyciele wraz z Burmistrzem Gminy, Dyrektorem MDK i reprezentacją Miejskiej Biblioteki Publicznej czytali na scenie przy Amberze „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. O lekturze jak co roku zadecydowała para prezydencka. Na rok 2022 roku przypada dwusetna rocznica wydania „Ballad i romansów” w pierwszym tomie ”Poezyj” Adama Mickiewicza. Rok ten został też ogłoszony przez polski Sejm Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Spośród 14 utworów wybraliśmy 4 :”Świteź”, „Świteziankę”, „Panią Twardowską” i „Lilije”. Okrasiliśmy to muzyką m.in. z musicalu „Pan Twardowski”(1990 rok) czy repertuaru folkmetalowego zespołu Percival Schuttenbach. Czytaliśmy o zdradzie w miłości, o zbrodni dokonanej na mężu przez niewierną żonę, ale też o zmaganiach historycznej Litwy z wojskami ruskimi. Krótko mówiąc poruszyliśmy tematy ponadczasowe i raczej obnażające tę ciemniejszą stronę ludzkiej natury. Na tym tle żartobliwa historia pana Twardowskiego, który zaprzedał duszę diabłu a potem próbował się wymigać od pójścia do piekła stanowiła na pewno pożądaną odmianę.

Całą naszą akcją wpisaliśmy się w Pożegnanie Lata z Radiem Szczecin, stąd urywki czytania można zobaczyć w materiałach video zarejestrowanych przez to medium. Serdeczne podziękowania dla biorących udział w sobotniej akcji nauczycieli:

Pani Dyrektor Izie Suchłabowicz

Katarzynie Kowalczyk-Błocian

Anecie Nogali

Leszkowi Nyrkowskiemu

Piotrowi Frysiakowi

Alinie Poskart

oraz dla wspierających nas w akcji: Burmistrza Gminy- Mateusza Bobka, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej –Andżeliki Gałeckiej i bibliotekarza Szymona Głoda , Dyrektora MDK- Artura Duszyńskiego i pracownika tej placówki Tomasza Wilkowskiego.

Czas szykować się do „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej za rok ! J

Dorota Sielewicz


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach serdecznie zaprasza 6 października 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00 do nowej siedziby, która mieści się na Placu Ratuszowym 1 na wernisaż prac Pani Krystyny Marzec ■ Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022 2 Października 2022 roku, w niedzielę, odbędzie się kolejny turniej pn. „Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022” Uczestnikami rozgrywek będą dzieci zrzeszone w następujących klubach: Akademia Baltica Świnoujście, Ina Goleniów, Gryf Kamień Pomorski, Czarni Szczecin oraz gospodarz – Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście. To wydarzenie sportowe odbędzie się na Boisku im. Tadeusza Kaczmarka w Świnoujściu - Warszów przy ul. Białoruskiej 4. Rozpoczynamy o godz. 10.00. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy! ■ Jednostka OSP Jarszewo została wezwana na obwodnicę Kamienia Pomorskiego. Tam znajdował się samochód, który wypadł z drogi. Kierowca nie doznał obrażeń. - Zdarzenie 54/2022 22.09.2022r., godzina 06:48 zostaliśmy zadysponowani na obwodnicę Kamienia Pomorskiego nieopodal miejscowości Rzewnowo, gdzie kierujący pojazdem marki Volkswagen wyjeżdżając z zakrętu, wypadł z drogi i wpadł do rowu. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało - dowiadujemy się z FB ■ W dniu 16.09.2022r. W okolicach Rossmana W Kamieniu Pomorskim zagubiono kluczyki do samochodu volkswagen golf. Telefon kontaktowy: 506872531 ■ Dnia 25.09.2022 pojawi się odcinek telewizyjny na Polsacie z udziałem panny młodej, która pochodzi z Chodzieży a Pan młody pochodzący z Kamienia Pomorskiego. Odcinek był nagrywany w Chodzieży i okolicach. Program nazywa się "Ślubne pogotowie Izabeli Janachowskiej" - niedziela 25.09.2022 o godz 17:45. W odcinku będzie ukazany piękny różowy bus stojący na płycie rynku, w którym odbywała się metamorfoza Panny młodej ■