POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [10.02.2024, 14:55:35] • Świnoujście

Wyspy nieustannie pod wodą

Wyspy nieustannie pod wodą

fot. Andrzej Ryfczyński

Zima 2023/2024 ujawniła niepokojące obrazy z Świnoujścia - Krainy 44 Wysp, która zwyczajowo tętni życiem, a teraz jest obecnie nieustannie zalana. Sytuacja ta daje do myślenia zarządzaniem zasobami wodnymi, z dodatkowym utrudnieniem w postaci pogłębionego toru wodnego, który przyspiesza napełnianie się akwenów.

Świnoujście, położone na skraju Polski, przy granicy z Niemcami, jest wyjątkowe ze względu na swoje położenie na 44 wyspach. Większość z nich to tereny niezamieszkane, należące głównie do Wolińskiego Parku Narodowego, które latem służą jako pastwiska dla krów. Jednak zima 2023/2024 przyniosła zaskakująco silne wiatry, które spowodowały wysoki poziom wód Zalewu Szczecińskiego, co skutkuje ciągłymi podtopieniami. Takie ciągłe, uporczywe podtopienia przed pogłębieniem toru wodnego do Szczecina nie miały miejsca. Były to przypadki sporadyczne, raz na 50, 100 lat.

Wyspy nieustannie pod wodą

fot. Andrzej Ryfczyński

Mieszkańcy Świnoujścia i okolic z niepokojem patrzą na zalewające ich tereny zielone. Dodatkowo, ciągłe deszcze sprawiają, że ziemia jest już "mocno nasiąknięta". Istnieje realne ryzyko, że wały przeciwpowodziowe mogą nie wytrzymać ciągłego naporu wody.

Zatem nasuwa się pytanie o trwałość i skuteczność obecnej infrastruktury przeciwpowodziowej.

Nieustannie zalane tereny powinny być już przestrogą do podjęcia konkretnych działań, zanim sytuacja przerodzi się w katastrofę.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Kazia • Czwartek [15.02.2024, 10:24:20] • [IP: 217.182.175.***]

Co tu ma do rzeczy Golusda? Naprawdę te proby klakierow Stasia K. wplatania innych osob w syfiaste interesy Stasia K. jest zalosna. To ze mozna dzierzawic na 29 lat dzialki to tak mowi prawo. Zostaly uchwaly podjete w czerwcu i lipcu 2023r. Nikt wtedy nie mogl widziec polaczan z AdrianemG. poniewaz spolka ASO powstala w listopadzie 2023 a budowa w gm. Ploty ze spolka Emer zaczela sie w grudniu 2023r. Nie bylo widac w KRS jakie nazwiska lacza wszystkie spolki. Dzisiaj to sie zmienilo.

Gość • Poniedziałek [12.02.2024, 20:28:20] • [IP: 94.254.170.**]

78.30.75.** Kto pisal i gdzie?

Gość • Poniedziałek [12.02.2024, 07:35:45] • [IP: 80.51.215.**]

Zasypywanie, a później zabudowa terenów historycznie zalewowych czy to tu na wyspie czy w głębi kraju to po prostu grzecznie pisząc nielogiczne działanie, zabierając rzekom naturalne rozlewiska sami się prosicie o zalanie, a później odszkodowania, bo katastrofa i dorobek życia stracony. Dbając o dobro ogółu powinien być zakaz zabudowy na rozlewiskach. Zasypywanie odbiera miejsce wodzie, w efekcie w innych miejscach ona się wyżej spietrza - czysta fizyka.

Gość • Poniedziałek [12.02.2024, 07:25:17] • [IP: 150.254.67.**]

Bardzo dobrze niech zaleje wszystkich, którzy pobudowali się tam gdzie nie powinni, na terenach zalewowych

Gość • Poniedziałek [12.02.2024, 05:34:03] • [IP: 78.30.75.***]
Kieyś z wielkim namaszczeniem pisałeś że problem w zasypywaniem terenów zalewowych zamulonych rowach zbiorczych ze gmina nic twoi sąsiedzi podnoszą poziom działek-zasypują tereny zalewowe i czepłeś się teraz kanału piastowskiego że za szybko i miejscowi-ale ci nowi co tyle się osiedlają na terenie zalewowym mają problem bo zalewa ale taki teren i nagle zmieniłeś narrację

Gość • Sobota [10.02.2024, 23:28:38] • [IP: 188.122.23.**]

Jeżeli jest dzislka rolna zalewana to jakie to jest działanie w środowisko naturalne skoro nie można jej uprawiać? I jakimi odpadami komunalnymi ? czysty piasek! odpady komunalne to wozi jeden człowiek w kontenerach do wapnicy przy marinie i nikt tego nie widzi tylko jak czysty piasek jedzie to afera. . każdy wie kto donosi... tylko ludzie chcą coś zmienić na swoich działkach rozwijać się iść w stronę turystyki a jak mają to zrobić pid wodą?

Gość • Sobota [10.02.2024, 17:57:41] • [IP: 37.248.157.***]

Działania to kary administracyjne za ingerencję w srodowisko naturalne zasypywanie łąk piachem z odpadami komunalnymi

Gość • Sobota [10.02.2024, 16:00:14] • [IP: 188.122.23.**]

j Caly czas były awantury ze Wlascicieke działek je dolnośląskie piaskiem! do osy kary dla firm które świadczą takie usługi...jeszcze trochę i będą błagać żeby spać bo wszystko będzie pid wodą. Gminy piwiny wypracować plan w którym pilnie powinno się uregulować takie działania i zapobiegać w niedalekiej przyszłości zalaniem naszych Miejscowości.. kwestia czasu kiedy staniemy się druga Holandią. Pan Rybczyńskim od wielu lat mówił o tym problemie. .. Gminy powinny skupować dobry piasek i następnie umożliwić podnoszenie gruntów lub wyrażać zgodę po przebadaniu. Ale my Polacy tylko widzimy że ktoś zarobi 5 zł i mu zazdrościmy. Warto jest posłuchać Modrego Człowieka...

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego. ■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■