POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [06.02.2024, 23:32:21] • zachodniopomorskie

W trosce o ochronę przyrody. Eurofundusze na ograniczenie zanieczyszczeń

Dla samorządów dostępne są środki unijne na przywrócenie utraconych wartości użytkowych lub przyrodniczych terenom zanieczyszczonym czy zdegradowanym działalnością człowieka. Fundusze będzie można wykorzystać np. do usuwania „dzikich składowisk”. Wszystko po to, aby ograniczyć negatywne oddziaływania zanieczyszczeń oraz wpłynąć na poprawę krajobrazu.

Na ten konkurs Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przeznacza blisko 16,5 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego.

– Inwestujemy w przyszłość, inwestujemy w ochronę przyrody i zieloną infrastrukturę. W ogłoszonym naborze przeznaczamy prawie 16,5 mln zł unijnych środków dla samorządów, które będą mogły przeprowadzić najpotrzebniejsze działania związane z oceną stanu środowiska, przeprowadzeniem badań gruntów, usunięciem niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów oraz przywróceniem wartości użytkowych terenom zdegradowanym – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Celem ogłaszanego naboru jest przywrócenie utraconych wartości użytkowych lub przyrodniczych terenom zanieczyszczonym lub zdegradowanym działalnością człowieka. Za priorytetowe uznawane będą działania, prowadzące do przeznaczenia terenu na cele przyrodnicze oraz do rozwoju nowych terenów zielonych i zielonej infrastruktury, także spełniających funkcje publiczne i społeczne.

JST będą mogły zdobyć środki na działania związane m.in. z:
• rozpoznaniem, inwentaryzacją i oceną stanu środowiska,
• przeprowadzeniem badań zanieczyszczenia gleby, ziemi, wód powierzchniowych i gruntowych,
• przeprowadzeniem remediacji, rekultywacji gruntów, w tym dekontaminacji,
• zagospodarowaniem terenów zrekultywowanych na cele przyrodnicze np. wprowadzeniem roślinności czy zadrzewieniem,
• usunięciem „dzikich składowisk”.

O dotacje mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego i ich związki lub stowarzyszenia, jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną. Wsparcie obejmuje wyłącznie tereny nienależące do Skarbu Państwa. Wyniki naboru powinniśmy poznać w lipcu.

Termin składania wniosków upływa 18 marca 2024 r.

Pula środków w tym naborze wynosi dokładnie 16 472 000 zł. Maksymalny poziom dofinansowania to 85% całkowitych wydatków kwalifikowanych. Do składania wniosków o dofinansowanie służy aplikacja WOD2021 (wod.cst2021.gov.pl/).

Szczegółowe informacje o naborze znajdują się na stronie internetowej www.funduszeue.wzp.pl/nabory i portalu www.funduszeuropejskie.gov.pl

Biuro Prasowe
Emilia Wolf
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego. ■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■