POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [15.11.2023, 08:28:36] • Kamień Pomorski

Kamieński krucyfiks – figura

Kamieński krucyfiks – figura

fot. archiwum autora

W e-zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się wiele interesujących przedmiotów, jednym z nich jest figura kamieńskiego krucyfiksu pochodząca z około 1300 roku.

Dołączona w katalogu nota popularyzatorska autorstwa Kingi Krasnodębskiej zawiera więcej informacji o tym zabytku:

„Mianem krucyfiksu określa się krzyż w typie łacińskim z zawieszoną figurą Chrystusa Ukrzyżowanego. Ze względu na naczelne znaczenie krzyża wśród symboli chrześcijańskich krucyfiksy stanowią podstawowe wyposażenie kościołów. W średniowiecznych świątyniach, w formie monumentalnych dzieł były umieszczane wysoko na lektorium lub belce tęczowej przed przestrzenią ołtarzową.

W sztuce średniowiecznej wykształciły się dwa podstawowe typy krucyfiksów – heroiczny okresu romańskiego z przedstawieniem Chrystusa żywego, bez oznak męki i często w królewskiej koronie na głowie oraz gotycki, z naturalistycznym wizerunkiem umęczonego Zbawiciela w koronie cierniowej. Dzieło kamieńskie o niezwykle subtelnym i harmonijnym wyrazie plasuje się pomiędzy nimi. Chrystus z zamkniętymi oczami, którego idealizowane ciało o nieco wydłużonych proporcjach osuwa się, układając się w miękki esowaty kształt, ukazany jest w chwili konania, nie ma korony cierniowej, brakuje wyraźnych oznak męki. Piętno cierpienia zaznaczone jest jedynie przez brwi ściągnięte w bolesnym grymasie, co nie zakłóca jednak nastroju liryzmu i piękna w duchu filozofii scholastycznej XIII wieku.

Krucyfiks pochodzący z katedry w Kamieniu Pomorskim jest najbardziej okazałym i najcenniejszym wśród tego typu dzieł z rejonu pomorskiego. Reprezentuje cechy gotyku pełnego, wykształcone w obrębie plastyki wielkich katedr XIII wieku, które wraz z warsztatami wędrownych rzemieślników docierały z rejonów Nadrenii do głównych ośrodków sztuki europejskiej. Miękko i precyzyjnie ukształtowana forma w twardej, trudnej materii drewna dębowego świadczy o niezwykłych umiejętnościach rzeźbiarza, dorównujących mistrzom dekoracji rzeźbiarskiej katedry w Strasburgu, a także wyrafinowanym guście fundatora, obeznanego w trendach ówczesnej europejskiej sztuki dworskiej."

Przedmiot znajduje się w katalogu internetowy Muzeum Narodowego w Szczecinie (link e-zbiory.muzeum.szczecin.pl/kategorie/sztuka-dawna/rzeba-redniowieczna-pomorza-zachodniego/mns-szt-45-1964.html).

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Środa [15.11.2023, 17:46:02] • [IP: 83.26.233.**]

Piszemy z Dużej Litery. Na końcu Częstochowska

Gość • Środa [15.11.2023, 11:02:09] • [IP: 5.173.26.***]

Matko boska czestochoska

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Stań przed kamerą w serialu „HEWELIUSZ”: Casting w Świnoujściu. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres email: adam@mkmstudiofilm.pl z dopiskiem "MORZE". Do zgłoszenia należy dołączyć imię i nazwisko, aktualne zdjęcie twarzy i sylwetki oraz numer telefonu. Dołącz do Nas! ■ Zapraszamy Państwa w sobotę 16 grudnia br. na Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny. Rozpoczynamy o godz. 10:30 przedstawieniem dla dzieci pt. Kosmiczne Święta. Świąteczny spektakl animacyjny opowiada historię dwóch kosmicznych przyjaciół, którzy przez przypadek trafiają na planetę Ziemia... Co dalej z tego wyniknie dowiedzą się dzieci obecne na spektaklu w Międzynarodowym Domu Kultury. Zapraszamy!! Wstęp wolny. Po spektaklu przenosimy się do amfiteatru miejskiego, gdzie od godz. 12:00 rusza jarmark świąteczny. Przy promenadzie przed Międzynarodowym Domem Kultury ustawimy choinkę miejską, którą można będzie przystroić własnoręcznie wykonanymi podczas jarmarku ozdobami i powiesić na świątecznym drzewku prosto z wysięgnika, który zapewni nam Enea. Nie zabraknie stoisk ze sprzedażą ozdób świątecznych oraz dań wigilijnych. Jak co roku dzięki Nadleśnictwu Międzyzdroje, każdy będzie miał okazję zakupić choinkę. Zapraszam Państwa również na degustację dań wigilijnych, które przygotujemy specjalnie dla uczestników jarmarku oraz program artystyczny przygotowany przez nasze dzieci. Mam nadzieję, że poczujemy wszyscy magię świąt i będziemy się wspólnie dobrze bawić ■