POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [31.07.2023, 13:04:14] • zachodniopomorskie

Ponad 100 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom

Ponad 100 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

System rekomendacji MPR zbiera świetne recenzje od turystów i cieszy się coraz większym zainteresowaniem lokalnych przedsiębiorców. Przed wakacjami zostało zarejestrowanych 17 nowych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Kolejnych pięć obiektów, w tym Morskie Centrum Nauki, jest w trakcie weryfikacji, więc w tym tygodniu liczba MPR na Pomorzu Zachodnim wzrośnie do 102!

MPR-y to miejsca, gdzie rowerzyści mogą przenocować, zjeść śniadanie, przechować bagaż, zrobić pranie czy wykonać proste naprawy. System rekomendacji takich obiektów, wyróżnianie ich na mapach (tradycyjnych i elektronicznych), oznaczanie tabliczkami czy naklejkami jest ułatwieniem dla podróżujących na rowerach. I reklamą dla przedsiębiorców czy instytucji działających w branży turystycznej.

- Na Pomorzu Zachodnim przybywa tras rowerowych i - dosłownie - z miesiąca na miesiąc przybywa Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Zgłaszają się kolejne obiekty noclegowe, sklepy, gastronomia, ale też punkty informacji turystycznej, muzea - wylicza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - System MPR napędza rozwój turystyki. Przynosi korzyści przedsiębiorcom i zwiększa atrakcyjność naszych tras, jeśli w ich pobliżu jest lepsza dostępność do usług, z których korzystają rowerzyści.

Marszałek Olgierd Geblewicz kilka dni temu odwiedził jeden z serwisów rowerowych na szczecińskim Zakolu, by osobiście wręczyć certyfikat MPR. Przed tegorocznymi wakacjami w systemie rekomendacji Miejsc Przyjaznym Rowerzystom pojawiło się 17 nowych adresów, m.in. Centrum Informacji Turystycznej w Barlinku, restauracja w Połczynie-Zdroju, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, hotele w Świnoujściu. Międzyzdrojach, Darłowie, Mielnie, Karlinie, Moryniu, Jeżycach (gm. Darłowo), Osuchu (Gryfino). Na początku sierpnia zakończy się procedura certyfikacji kolejnych pięciu MPR-ów, wśród których są trzy obiekty noclegowe (Próchnowo, gm. Mirosławiec; Kaleńsko, gm. Boleszkowice; Stepnica), gospodarstwo rolne „Ślimak Szczeciński” oraz Morskie Centrum Nauki.

- Zarejestrowane będą już 102 MPR-y, ale takich miejsc, przyjaznych rowerowym turystom, jest na Pomorzu Zachodnim dużo więcej! Zachęcamy do rejestracji w systemie. Nabór odbywa się w trybie ciągłym i jest bezpłatny - przypomina marszałek Olgierd Geblewicz.


Szczegółowe informacje o warunkach naboru, formularz zgłoszeniowy, regulamin itd. znajdują się na:
https://turystyka.wzp.pl/system-rekomendacji-miejsc-przyjaznych-rowerzystom
Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: mpr@wzp.pl

MPR są weryfikowane pod względem formalnym, ale też podczas wizyt terenowych. Zespół Wdrożeniowy ds. Zespół Wdrożeniowy ds. Systemu Rekomendacji MPR tworzą pracownicy Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Biura ds. Komunikacji Rowerowej UMWZ.

Regionalne i lokalne MPR to nowość w Polsce, ale sprawdzona w wielu europejskich krajach. Nabór do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie zachodniopomorskim rozpoczął się w styczniu 2022 r. Ta inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego WZ ma na celu tworzenie coraz lepszych warunków do podróżowania po regionie na dwóch kółkach. Działania promocyjne, informacyjne czy szkoleniowe dot. MPR-ów służą rozwojowi turystyki i wsparciu lokalnego biznesu.
https://www.youtube.com/embed/CtQyJBDhzyo

Pomorze Zachodnie jest regionem przyjaznym rowerzystom, chętnie odwiedzanym przez miłośników aktywnego wypoczynku. Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego ma 1100 kilometrów, docelowo 1500 km. W realizacji (budowa od podstaw lub oznakowanie szlaku) jest 179 kilometrów.
Większość nowych inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85% finansowania zabezpieczają Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego.

Więcej informacji o trasach rowerowych:
www.rowery.wzp.pl
www.trasyrowerowe.wzp.pl

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Środa [18.10.2023, 17:53:04] • [IP: 95.119.42.***]

Jakiś czas temu osobówką zajechał drogę tirowi zmuszając go do gwałtownego hamowania, teraz znów się popisał spod serwisu rowerowego zakosił serwisantowi nowy rower. W tym przypadku właściciel był sprytniejszy i dziada doścignął, dziad z ironicznym uśmiechem: nic się nie stało ja tylko do domu chciałem dojechać.

Gość z Kamienia Pom. • Środa [02.08.2023, 18:27:38] • [IP: 83.23.182.**]

Marzy mi się MPR na trasie Kamień Pomorski-Strzeżewo-Gostyń-Pobierowo. Ale problem w tym, że na tej trasie nie ścieżek rowerowych. Szkoda, że zapomniano o tym przy projektowaniu drogi. Nadzieja (o moja naiwności!), że kiedyś (Bóg wie, kiedy??) powstanie ścieżka na odcinku Gostyń-Pobierowo. Od kilku dekad włodarze powiatu gryfickiego i kamieńskiego pracują przecież (bez)owocnie, aby powstała tam droga z pięknymi, wymarzonymi ścieżkami rowerowymi. Mieszkańcy Gostynia mieliby kontakt z wielkim światem (czytaj: Pobierowem). A gdyby tak uruchomiono na trasie Kamień-Pobierowo (przez Strzeżewo, Gostyń) komunikację autobusową... Na razie to marzenie ściętej głowy. Rozmarzyłam się... A co? Wolno mi, prawda?

Gość • Wtorek [01.08.2023, 06:21:30] • [IP: 37.249.41.**]

Ciekawe czy byłby?? w stanie powtórzyć wyczyn z S3, tylko na rowerze??

Gość • Poniedziałek [31.07.2023, 18:01:27] • [IP: 46.205.140.***]

to pieniadze z podatkow teraz na rowery idą ? i co dalej ? Nie wiem co nasze wnuki beda tu robić …

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■