POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [04.07.2023, 22:32:08] • Polska

W maju pensje minimalnie w dół. „Widać oznaki spowolnienia gospodarczego w kilku branżach”

Ile zarabia się w województwie zachodniopomorskim? Statystyki za maj dla wszystkich regionów zaprezentował właśnie Główny Urząd Statystyczny. W naszym regionie rok do roku widać spory wzrost, ale niepokojąca może być tendencja, gdy przeanalizujemy pensje miesiąc do miesiąca. W kwietniu zarabialiśmy kilka procent więcej niż w maju. Czy to oznacza, że pensje przestaną rosnąć?

- Wzrost wynagrodzeń jest wymuszany przez podwyżkę płacy minimalnej. Przedsiębiorcy jednak sami z siebie w roku 2023 są mniej skłonni do podwyżek. Widzą także, że na rynku pracy jest mniejszy ruch, a pracownicy są mniej skłonni do stawiania swojej przyszłości zawodowej „na ostrzu noża”. Rok temu warunek: podwyżka albo odchodzę, był dość częsty. W tym roku widzimy sytuacje zupełnie odwrotne – przyznaje Anna Sudolska, ekspert rynku pracy IDEA HR Group.

Średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6607 złotych brutto. W ciągu roku pensje wzrosły o 11%, ale w porównaniu z kwietniem 2023 spadły o 2,5%. Dla porównania średni wzrost wynagrodzeń w skali ogólnopolskiej przekroczył 14%, co oznacza, że pensje na Pomorzu Zachodnim rosną rok do roku w mniejszym tempie niż wskazuje na to średnia statystyka.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w naszym regionie w przemyśle zarabia się średnio 6537 złotych, w budownictwie 6119 złotych, w transporcie i logistyce ponad 7100 złotych, w gastronomii nieco ponad 5500 złotych, a w sektorze ICT średnio 10 tysięcy złotych.
- Dodajmy, że statystyki Głównego Urzędu Statystycznego odnoszą się do sektora przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników. Do tych średnich nie zalicza się więc najmniejsze firmy czy pracowników administracji publicznej – przypomina Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy IDEA HR Group.

- Kondycja przedsiębiorców w Polsce jest oceniana jako dobra, ale rok 2023 może być czasem zatrzymania fali wzrostu wynagrodzeń – prognozuje ekspertka. – Firmy widzą, że w niektórych sektorach gospodarki jest zastój. Gorzej radzi sobie budownictwo i transport. Również branża IT pierwszy raz od lat delikatnie zwolniła i nie czuć już takiego pędu do poszukiwania juniorów na rynku pracy, a bardziej osób doświadczonych – mówi Anna Sudolska. – Relatywnie najlepiej mają się pracownicy przemysłu, menadżerowie wyższego szczebla czy specjaliści od automatyzacji procesów. Widzimy także, że ciągle rosną pensje np. księgowych i specjalistów ds. organizacji w firmach – mówi Anna Sudolska.

Jakie mogą być prognozy na najbliższe miesiące?
- Pensje nie będą spadać, ale nie będą także mocno rosnąć. Przykładem jest już sezon wakacyjny, gdzie widzimy wstrzymanie wzrostu płac, a jeszcze rok czy dwa lata temu gastronomia, hotelarstwo czy usługi turystyczne oraz budownictwo w wakacje podbierały sobie pracowników. W tym roku – poza drobnymi wyjątkami – pensje są bardzo podobne lub nawet trochę niższe niż przed rokiem dodaje ekspertka.

Kamila Walerysiak


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■