POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [04.07.2023, 22:32:08] • Polska

W maju pensje minimalnie w dół. „Widać oznaki spowolnienia gospodarczego w kilku branżach”

Ile zarabia się w województwie zachodniopomorskim? Statystyki za maj dla wszystkich regionów zaprezentował właśnie Główny Urząd Statystyczny. W naszym regionie rok do roku widać spory wzrost, ale niepokojąca może być tendencja, gdy przeanalizujemy pensje miesiąc do miesiąca. W kwietniu zarabialiśmy kilka procent więcej niż w maju. Czy to oznacza, że pensje przestaną rosnąć?

- Wzrost wynagrodzeń jest wymuszany przez podwyżkę płacy minimalnej. Przedsiębiorcy jednak sami z siebie w roku 2023 są mniej skłonni do podwyżek. Widzą także, że na rynku pracy jest mniejszy ruch, a pracownicy są mniej skłonni do stawiania swojej przyszłości zawodowej „na ostrzu noża”. Rok temu warunek: podwyżka albo odchodzę, był dość częsty. W tym roku widzimy sytuacje zupełnie odwrotne – przyznaje Anna Sudolska, ekspert rynku pracy IDEA HR Group.

Średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6607 złotych brutto. W ciągu roku pensje wzrosły o 11%, ale w porównaniu z kwietniem 2023 spadły o 2,5%. Dla porównania średni wzrost wynagrodzeń w skali ogólnopolskiej przekroczył 14%, co oznacza, że pensje na Pomorzu Zachodnim rosną rok do roku w mniejszym tempie niż wskazuje na to średnia statystyka.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w naszym regionie w przemyśle zarabia się średnio 6537 złotych, w budownictwie 6119 złotych, w transporcie i logistyce ponad 7100 złotych, w gastronomii nieco ponad 5500 złotych, a w sektorze ICT średnio 10 tysięcy złotych.
- Dodajmy, że statystyki Głównego Urzędu Statystycznego odnoszą się do sektora przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników. Do tych średnich nie zalicza się więc najmniejsze firmy czy pracowników administracji publicznej – przypomina Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy IDEA HR Group.

- Kondycja przedsiębiorców w Polsce jest oceniana jako dobra, ale rok 2023 może być czasem zatrzymania fali wzrostu wynagrodzeń – prognozuje ekspertka. – Firmy widzą, że w niektórych sektorach gospodarki jest zastój. Gorzej radzi sobie budownictwo i transport. Również branża IT pierwszy raz od lat delikatnie zwolniła i nie czuć już takiego pędu do poszukiwania juniorów na rynku pracy, a bardziej osób doświadczonych – mówi Anna Sudolska. – Relatywnie najlepiej mają się pracownicy przemysłu, menadżerowie wyższego szczebla czy specjaliści od automatyzacji procesów. Widzimy także, że ciągle rosną pensje np. księgowych i specjalistów ds. organizacji w firmach – mówi Anna Sudolska.

Jakie mogą być prognozy na najbliższe miesiące?
- Pensje nie będą spadać, ale nie będą także mocno rosnąć. Przykładem jest już sezon wakacyjny, gdzie widzimy wstrzymanie wzrostu płac, a jeszcze rok czy dwa lata temu gastronomia, hotelarstwo czy usługi turystyczne oraz budownictwo w wakacje podbierały sobie pracowników. W tym roku – poza drobnymi wyjątkami – pensje są bardzo podobne lub nawet trochę niższe niż przed rokiem dodaje ekspertka.

Kamila Walerysiak


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W czwartek Polska będzie pod wpływem dużego cyklonu Niklas, przynoszącego masy wilgotnego powietrza polarnego. Możliwe są zawirowania mas powietrza. To może wywołać silny wiatr, nawet do 100 km/h, a na Bałtyku będzie sztorm. Duże zachmurzenie z opadami mokrego śniegu i deszczu ■ 32 FINAŁ WOŚP I SZTAB #7296 W FUNDACJI „ZOSIA" W KAMIENIU POMORSKIM Zbliża się magiczny czas dobrych uczynków – zima, święta... i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! A ta orkiestra to DOBRA ENERGIA, która jest hasłem Fundacji „Zosia"... dlatego stało się : Fundacja „Zosia" aktywnie przystępuje do świątecznego grania jako jeden ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! ■ W niedzielę (12 listopada 2023r.) ok godz. 8.40 w Kamieniu Pomorskim na akwenie Zalewu Kamieńskiego w odległości około 50 metrów od przystani ujawniono dryfujące zwłoki topielca. Były to zwłoki mężczyzny, który był poszukiwany jako osoba zaginiona od 16 października 2023r. ■ Bieg Niepodległości w Świerznie Bieg Niepodległości w Świerznie to coroczne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy wszystkich pokoleń gromadzą się, aby świętować niepodległość Polski. Atmosfera jest niezwykle radosna , a uczestnicy biegu niosą ze sobą ducha patriotyzmu. To piękne święto jednoczy społeczność Świerzna, ukazując silne więzi międzypokoleniowe w duchu jedności europejskiej ■ Na odcinku Drogi Krajowej nr 3, pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W środę po godzinie 14.00, na odcinku, gdzie obecnie trwają roboty związane z budową drogi, zderzyły się trzy samochody. Na DK3 jest podwójna ciągła linia, nie wolno wyprzedzać, jest to droga techniczna na czas wykonywania robót. Każdego dnia przejeżdża tamtędy bardzo dużo samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych zmierzających na przeprawę promową do Szwecji, wiozących zaopatrzenie do Świnoujścia lub w przeciwną stronę, do Szczecina. W wyniku zderzenia wszystkie trzy samochody mają wystrzelone poduszki, jeden pojazd ma mocno rozbitą maskę, drugi stoi z uszkodzony bokiem i zawieszeniem na DK3. Czekamy na więcej informacji ze strony Policji ■