POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [30.06.2023, 17:37:04] • Europa

Jak prowadzić biznes na pograniczu polsko – niemieckim

Jak prowadzić biznes na pograniczu polsko – niemieckim

fot. Organizator

W w Gorzowie konferencja polsko – niemiecka Business na Lunch – Możliwości rozwoju biznesu w Brandenburgii Wschodniej.

Organizatorem konferencji było Business Location Network czyli grupa podmiotów i samorządów z terenu Brandenburgii Wschodniej, które mają na celu pomóc polskim przedsiębiorców inwestować właśnie we wschodniej części Brandenburgii.

Aleksander Buwelski z Investor Center Uckermark w swojej prezentacji pokazał jak ważna jest współpraca pomiędzy oboma krajami, dodał, że wszelkie porady ekspertów w ramach BLN są bezpłatne i w języku polskim. Przedstawiciele Business Location Center aktywnie włączają się wszelkie inicjatywy, które wpływają na rozwój gospodarczy pogranicza, a także powodują wymianę kontaktów gospodarczych po obu stronach granic dodał Aleksander Buwelski

Irina Kania z Investor Center Ostbrandenburg wskazała konkretne polskie firmy, które już aktywnie działają na terenie Brandenburgii Wschodniej. Na razie najwięcej polskich firm w Brandenburgii Wschodniej stanowią firmy zajmujące się handlem detalicznym (20 proc. polskich firm w tej części landu), transportem (17 proc.) i robotami budowlanymi (14 proc.).

- Niemcy zaufali takim firmom jak Venol Motor. Eobuwie.pl, Grupa Azoty, Boryszew, CCC czy Smyk – przedstawiała Irina Kania.

- Gdyby nie polscy pracownicy, wiele niemieckich firm musiałoby zawiesić działalność - mówił z kolei Mariusz Rzeźnikiewicz, przedstawiciel Der Mittelstand BVMW, wskazał również niemieckie przedsiębiorstwa, które dzisiaj szukają partnerów po stronie polskiej.

- Każdy, czy to z jednej strony granicy, czy z drugiej, szuka klienta dla siebie. I my też to robimy. Klub sportowy to biznes jak każdy inny – mówił Waldemar Sadowski, prezes klubu żużlowego „Stal Gorzów". Uczestnikom konferencji prezes Stali mówił o efektach pozyskiwania kibiców i biznesu po drugiej stronie Odry. Gorzowianie wykorzystują bowiem to, że północno-wschodnie Niemcy to „zagłębie żużlowe".

Łukasz Szeląg z Wałbrzyskiego Klastra Energii i Wodoru w swojej prezentacji wskazywał jak ważną rolę pełni odnawialne źródła energii w rozwoju regionu transgranicznego. Pomorze Zachodnie, północna część Województwa Lubuskiego to obszary, które mocno stawiają na zieloną energię. Idea „Doliny Energii" to możliwość budowy zielonego rynku o profilu przemysłowym. To także wykorzystanie potencjału transportowego Odry i Warty.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W czwartek Polska będzie pod wpływem dużego cyklonu Niklas, przynoszącego masy wilgotnego powietrza polarnego. Możliwe są zawirowania mas powietrza. To może wywołać silny wiatr, nawet do 100 km/h, a na Bałtyku będzie sztorm. Duże zachmurzenie z opadami mokrego śniegu i deszczu ■ 32 FINAŁ WOŚP I SZTAB #7296 W FUNDACJI „ZOSIA" W KAMIENIU POMORSKIM Zbliża się magiczny czas dobrych uczynków – zima, święta... i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! A ta orkiestra to DOBRA ENERGIA, która jest hasłem Fundacji „Zosia"... dlatego stało się : Fundacja „Zosia" aktywnie przystępuje do świątecznego grania jako jeden ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! ■ W niedzielę (12 listopada 2023r.) ok godz. 8.40 w Kamieniu Pomorskim na akwenie Zalewu Kamieńskiego w odległości około 50 metrów od przystani ujawniono dryfujące zwłoki topielca. Były to zwłoki mężczyzny, który był poszukiwany jako osoba zaginiona od 16 października 2023r. ■ Bieg Niepodległości w Świerznie Bieg Niepodległości w Świerznie to coroczne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy wszystkich pokoleń gromadzą się, aby świętować niepodległość Polski. Atmosfera jest niezwykle radosna , a uczestnicy biegu niosą ze sobą ducha patriotyzmu. To piękne święto jednoczy społeczność Świerzna, ukazując silne więzi międzypokoleniowe w duchu jedności europejskiej ■ Na odcinku Drogi Krajowej nr 3, pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W środę po godzinie 14.00, na odcinku, gdzie obecnie trwają roboty związane z budową drogi, zderzyły się trzy samochody. Na DK3 jest podwójna ciągła linia, nie wolno wyprzedzać, jest to droga techniczna na czas wykonywania robót. Każdego dnia przejeżdża tamtędy bardzo dużo samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych zmierzających na przeprawę promową do Szwecji, wiozących zaopatrzenie do Świnoujścia lub w przeciwną stronę, do Szczecina. W wyniku zderzenia wszystkie trzy samochody mają wystrzelone poduszki, jeden pojazd ma mocno rozbitą maskę, drugi stoi z uszkodzony bokiem i zawieszeniem na DK3. Czekamy na więcej informacji ze strony Policji ■