POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [21.05.2023, 20:20:31] • Powiat Kamieński

Zapory przy wejściu do Wolińskiego Parku Narodowego. Mieszkaniec: To skandal i zamach na wolność ludzi

Zapory przy wejściu do Wolińskiego Parku Narodowego. Mieszkaniec: To skandal i zamach na wolność ludzi

fot. Mieszkaniec

Mieszkaniec jest wyraźnie oburzony tym co zastał w trakcie spaceru w okolicach Wolińskiego Parku Narodowego. Przed wejściem do parku zauważył, że ustawiono tam zapory z gałęzi. Jak uważa Czytelnik =wszystko to jest związane z wprowadzeniem opłat za wejście na teren Wolińskiego Parku Narodowego.

- Czy mogą Państwo poruszyć temat wprowadzania opłat abyśmy mogli wejść do wolińskiego parku narodowego? Jacyś urzędnicy chcą zabrać nam wejście do lasu i wypoczynek. Zrobili zapory przed ludźmi - opisuje mieszkaniec.

Czytelnik idzie nawet o krok dalej uważając, że jest to skandal i wręcz zamach na wolność ludzi.

Opłata za wejście na teren parku obowiązuje od października 2022 roku. Zwolnieni są z nich jednak m.in. mieszkańcy gmin graniczących z parkiem narodowym, w tym gminy Międzyzdroje, gminy Wolin, gminy Dziwnów, a także miasta Świnoujście.

Co na to dyrekcja WPN?

Zapory przy wejściu do Wolińskiego Parku Narodowego. Mieszkaniec: To skandal i zamach na wolność ludzi

fot. Mieszkaniec

- Na podstawie Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 14 września 2021r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie parków narodowych lub niektórych ich obszarów, gdzie za wstęp pobiera się opłaty, a co za tym idzie w związku z wejściem w życie Zarządzenia Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego nr 43/2022 z dnia 13 września 2022 r., z późniejszymi zmianami, w sprawie opłat za wstęp i udostępnianie Wolińskiego Parku Narodowego oraz zasad ich pobierania, za wstęp na teren WPN obowiązują opłaty w zakresie ustalonym w ww. Zarządzeniu.
Z opłaty za wstęp na teren WPN zwolnieni są mieszkańcy gmin sąsiadujących z parkiem tj. gminy Wolin, Międzyzdroje, Dziwnów oraz miasta Świnoujście za okazaniem dokumentu potwierdzającego zamieszkanie w ww. gminach, jak również dzieci w wieku do lat 7, osoby posiadające ważną kartę Dużej Rodziny, uczniowie i studenci uczestniczący w zajęciach edukacyjnych oraz osoby prowadzące badania naukowe w zakresie ochrony przyrody na terenie WPN, po wcześniejszym uzgodnieniu z Dyrektorem Parku
Bilety wstępu można zakupić w formie on-line poprzez sklep internetowy dostępny na stronie https://wolinpn.pl/kup-bilet/ lub w kasach Muzeum Przyrodniczego i Zagrody Pokazowej Żubrów. Planując wycieczkę do Zagrody Pokazowej Żubrów, nad Jezioro Turkusowe, na Wzgórze Gosań, Zielonkę, czy w inne miejsca na terenie WPN należy pamiętać o zakupie biletów wstępu na teren WPN. Bilet wstępu na teren WPN nie jest konieczny podczas wizyty w Muzeum Przyrodniczym.
Z 50 %-wej zniżki za wstęp na teren WPN skorzystać mogą uczniowie i studenci, dzieci i młodzież, nie dłużej niż do ukończenia 18 roku życia, w okresie pobierania nauki języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne oraz żołnierze służby czynnej za okazaniem ważnego dokumentu uprawniającego do skorzystania z powyższej zniżki.
Do kontroli biletów upoważniona jest Straż Parku oraz pracownicy wyznaczeni przez Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego.
Wszystkie środki z opłat za wstęp na teren Parku przeznaczone są na rozwój i utrzymanie szlaków oraz infrastruktury turystycznej, na działania związane z edukacją ekologiczną, a także ochroną czynną cennych siedlisk i gatunków występujących w Parku.
Zachęcamy do zapoznania się z funkcjami naszego sklepu internetowego oraz pełną treścią Zarządzeń Dyrektora WPN, które dostępne są na stronie internetowej BIP Wolińskiego Parku Narodowego w zakładce Udostępnianie Parku dla turystyki, edukacji i rekreacji. Należy pamiętać również, że w Wolińskim Parku Narodowym w celu ochrony jego zasobów przyrodniczych, poruszać się można tylko po wyznaczonych obszarach. Są to szlaki turystyczne (czerwony, niebieski i zielony), a zbaczanie z tych szlaków jest zabronione. Załączone przez Pana zdjęcie jest wykonane poza wyznaczonym szlakiem w miejscu nieudostępnionym dla zwiedzających park, a korzenie nie stanowią blokady żadnego z istniejących udostępnionych przejść i zostały tam złożone w celu osiągnięcia efektu ekologicznego - ochrony różnorodności biologicznej, w szczególności gadów. W przypadku pytań lub wątpliwości służymy pomocą i zachęcam do kontaktu z p. Michałem Szweik - Specjalistą ds. udostępniania Parku, tel. +48 (91) 386 49 81, kom. +48 537 777 136, email: m.szweik@wolinpn.p
l - wyjaśnia Alicja Łepek, zastępca dyrektora ds. ochrony przyrody.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 20, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-20 z 20

Gość • Środa [24.05.2023, 09:13:19] • [IP: 46.205.140.***]

Jeżeli kultura ludzi się zmieni np. nie zostawianie po sobie brudu, śmieci, petów, puszek (jest dużo koszy na śmieci) to wtedy nie będą potrzebne płoty, zasieki i inne przeszkody. Zniknie akcja Sprzątanie Ziemi. Ludzie zaczną dbać o to co im natura dała. Spacerować na wyznaczonych szlakach. Wtedy można nie pobierać opłat. Zmieńmy sie. Korzystajmy zgodnie z sumieniem a Matka Zienia nam sie odwdzięczy.

Mieszkaniec Międzyzdroji • Wtorek [23.05.2023, 23:38:43] • [IP: 5.173.172.**]

Pierwsza sprawa opłaty, to bezsens ze są...tak późno, każdy Polski park Narodowy jest biletowany. Nie rozumiem dlaczego w WPN ma.być inaczej. Druga sprawa, zagrodzenie wejść...regulamin jasno mówi;poruszanie sie po szlakach, wejścia sa określone. Nie ma.włażenia gdzie bądź.gdzieś tysiące ludzi wydeptały scieżki, bo wygodniej. Jeśli chodzi o zarzuty do WPN. Nie są bez winy, jest zakaz włażenia z psami, zakaz palenia petow...droga na żobrowisko...co chwile ktoś z psem.ktos z.petem. wystarczyło by zatrudnić kilku ludzi wakacyjnie. W ramach pilnowania porzadku, i zaraz by się skonczyły zasrane pobocza i zaśmiecone

Gość • Wtorek [23.05.2023, 19:43:25] • [IP: 89.64.102.**]

Oprócz tych widocznych na zdjęciach" zasieków" są jeszcze inne niespodzianki. Np. nie da się dojść do Wydrzego Głazu. Od jakiegoś czasu odgrodzili cały półwysep na Czajczym, bo im się nie chce wiatrołomów uprzątnąć. Ciekawy przyrodniczo i kulturowo (grodzisko) zakątek parku jest niedostępny dla ludzi. Chronią tam nagle jakiś endemit? Nie, zamknęli, bo mogą. Kilka lat nie pozwalali na odbudowę zejścia na plażę w Świętouściu, aż ludzie sami sobie wydeptali dróżkę, to też pomysł państwa z WPN był, zupełnie niedorzeczny. A sprawa horrendalnych opłat za" przepustki" do Grodna II? Ochrona przyrody to czy raczej biznes? Może jeszcze niech plaże całkiem zagrodzą, bo ludzie depczą piach i niesporczaki...

Gość • Wtorek [23.05.2023, 19:18:36] • [IP: 89.64.102.**]

Opłat nie powinno być i kropka. Wszyscy, którzy się tu wypowiadają za opłatami, urwali się chyba z choinki. Przecież nie ma w okolicy innych lasów, całą wyspę niemalże sobie zabrali. Po polu mamy spacerować czy po szosie? Wejście do WPN z rodziną to kilkadziesiąt złotych plus jeszcze osobna opłata za żubry, dla normalnego człowieka to jest spory wydatek. A w zamian dość wątpliwe atrakcje...

YVTYV • Wtorek [23.05.2023, 07:43:34] • [IP: 212.244.241.**]

Przez polanę widoczną na fotografii przebiega niebieski szlak turystyczny" Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim". Dojście do szlaku zamknięte jest szlabanem a wokół polany powstały zasieki z karp. Wygląda to idiotycznie.

Shoshone • Wtorek [23.05.2023, 00:47:08] • [IP: 104.28.85.**]

Wszystkie parki w Kanadzie są zamykane o zmierzchu i otwierane o świcie, przy wjazdach są zainstalowane szlabany, a park ranger pilnują porządku. Opłaty istnieją przy wjezdzie do miejsc piknikowych i kempingowych, których teren czasami ciągnie się kilometrami.

Gość • Poniedziałek [22.05.2023, 23:53:09] • [IP: 45.142.163.**]

właśnie kiedyś ścieżki w lesie były wysprzątane, jeszcze z 20 lat temu, teraz drzewo się przewali to leży LATAMI i nie ma komu tego sprzątnąć, tylko zostawiają las w takim stanie jaki jest, pracować ciężko na powietrzu się nie chce i mamy co mamy już nie mówiąc o skupie jagód czy grzybów, a teraz nawet wejść chcą zakazać

Gość • Poniedziałek [22.05.2023, 14:44:59] • [IP: 83.23.140.***]

Pracownicy PARKU są opłacani z budżetu czyli między innymi z podatków, sprzątanie to też ich praca - w parku miejskim też sprzątają pracownicy , czy też należy wprowadzić opłaty za wejścia do nich?

Gość • Poniedziałek [22.05.2023, 14:02:52] • [IP: 46.205.140.***]

I bardzo dobrze. Inne parki jak karkonoski czy tatrzański albo słowiński już od lat mają opłaty.. moze dzięki temu ludzie zaczną szanować lasy a parki narodowe w szczególności

Gość • Poniedziałek [22.05.2023, 13:43:49] • [IP: 217.138.209.***]

Jaki dokument stwierdza zamieszkanie w gminach ościennych?, napewno nie dowód osobisty.

Gość • Poniedziałek [22.05.2023, 09:56:33] • [IP: 80.51.215.**]

Chyba najwyższy czas wyjść z dziury i zacząć odwiedzać Polskie Parki Narodowe i Europejskie. tylko Ci którzy znają jeden Park, chyba tylko Woliński piszą takie rzeczy. Wszystkie Parki w Polsce są płatne i w Europie. Chwalić się że mieszkam Przy Parku jest fajnie Dbać o niego już mniej. Wszystkim MALKONTENTOM życzę miłego dnia.

Gość • Poniedziałek [22.05.2023, 08:49:25] • [IP: 5.173.178.***]

oo, takie korzenie powinni zostawić z każdej możliwej strony, gdzie się da dosłownie! Ten Park po cos jest, nie jest to lasek do deptania. A co do opłat, w wielu parkach narodowych sa opłaty za wstęp, więc nie widzę absolutnie powodu do oburzenia. Nie mam czasu teraz czytać zarządzenia, ale wstępnie z opłat zwolnieni byli mieszkańcy gminy miedzydroje i osciennych, zwolnione jest dojście na plażę itp. proponuje poluzować

Gość102 • Poniedziałek [22.05.2023, 08:40:52] • [IP: 178.238.247.**]

Po takich wspaniałych zwiedzających WPN gdzie wszędzie pełno butelek i śmieci ktoś musi sprzątnąć i opłaty na to idą tak myślę

Gość • Poniedziałek [22.05.2023, 08:11:58] • [IP: 80.51.253.**]

dawno nie był na spacverze te korzenie juz prawie od roku są

Gość • Poniedziałek [22.05.2023, 07:18:34] • [IP: 46.205.128.**]

do 37.249.49 - tylko, że to dobro narodowe nie umiecie uszanować. Trzeba wiedzieć, że pracownik Parku przemierza kilkanaście km. codziennie i zbiera po was śmieci. Pozbierane śmieci nie oddaje się za darmo, za to trzeba zapłacić.

Gość • Poniedziałek [22.05.2023, 06:49:47] • [IP: 31.0.79.***]

Bardzo dobrze. Ja bym nawet 2-metrowym płotem ogrodził teren WPN. Z ludźmi inaczej się nie da.

Nick 2 • Poniedziałek [22.05.2023, 05:35:38] • [IP: 83.11.76.***]

Pan dyrektor WPN niekompetentnym zarządzeniem zrobil przestępcami nieświadomych tego faktu pasażerów PKP oraz użytkowników dróg publicznych oraz żeglarzy na Zalewie Szczecińskim i Zatoki Pomorskiej, którzy przebywają na terenie parku narodowego ! Na obszarach wodnych brak wyznaczonych granic parku narodowego!

Gość • Poniedziałek [22.05.2023, 01:49:14] • [IP: 37.249.49.***]

sraczka dla turystów a po sezonie róbta co chceta jak parkwcy do domu to drogie i chronione dla pokoleń drewno na opał ściągają a park jest dobrem narodowym a nie prywatnym folwarkiem

Gość • Niedziela [21.05.2023, 21:55:40] • [IP: 178.238.254.**]

Ci chciwi naciągacze powinni się udławi za to pazerne naciąganie ludzi na bilety. Jadąc z Międzyzdroji do Wisełki mam płacić bilet?? Tym z WPN chyba coś odbiło. Naciągacze.

Gość • Niedziela [21.05.2023, 20:57:39] • [IP: 46.205.140.***]

Zarządzenie dyrektora jak ze stanu wojennego z datą 13-tego. Brak zasięgu sieci komórkowej utrudnia dokonania zakupu internetowego biletu. To jak średniowiecze. To nic dobrego i źle świadczy o WPN.

Oglądasz 1-20 z 20
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 3 października 2023 r. klienci w sprawach emerytur i rent będą mogli skorzystać z pomocy pracownika ZUS we wtorki i czwartki, w godz. 8.00 - 15.00. Ekspert ZUS będzie dyżurował w Urzędzie Miejskim, przy pl. Ratuszowym 1 w Międzyzdrojach. Ponadto przypominamy, że najbliższa placówka ZUS, która obsługuje klientów w pełnym zakresie, działa w Świnoujściu, przy ul. Piastowskiej 63. W poniedziałek w godz. 8.00 - 17.00, wtorek - piątek w godz. 8.00 - 15.00. Zachęcamy do załatwiania swoich spraw bez wychodzenia z domu i umówienia się na e-wizytę, czyli wideorozmowę z pracownikiem ZUS. Kliencie mogą też skorzystać z aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) albo telefonicznie - 22 560 16 00. ■ Zachodniopomorskie: ponad 48 tys. cudzoziemców Na koniec maja tego roku w województwie zachodniopomorskim było 48,1 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. To nieznacznie mniej niż na koniec listopada 2022 roku. W listopadzie 2022 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w naszym województwie było 48,9 tys. Na koniec maja natomiast zarejestrowano przeszło 48,1 tys. obcokrajowców. Na terenie szczecińskiego ZUS było ponad 37,5 tys. cudzoziemców. Według danych z koszalińskiej placówki zgłoszono do ubezpieczeń przeszło 10,5 tys. W naszym regionie najliczniejszą grupą cudzoziemców zgłoszonych w ZUS do ubezpieczeń emerytalno-rentowych dalej są Ukraińcy. Na koniec maja było ich 37,1 tys. (w szczecińskim ZUS 29,2 tys. i 7,9 tys. w koszalińskim oddziale). ■ Woda w Kamieniu ostro w górę! Ale czy legalnie pytają radni? Woda w Kamieniu po podwyżkach wprowadzonych przez PGK Kamień Pomorski jest obecnie droższa niż w nadmorskim Rewalu, Dziwnowie czy Międzyzdrojach. Wątpliwości budzi nie tylko wysokość nowych cen ale i tryb ich wprowadzenia. Sprawa nowych cen wody i ścieków wywołała sporo emocji zarówno wśród mieszkańców jak i radnych na sesji Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Decyzji o podwyżkach bronił burmistrz Stanisław Kuryłło, który zwracał uwagę na podwyżki cen paliw, gazu, które w jego opinii uzasadniają podwyżki wprowadzone przez PGK ■