POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [07.05.2023, 22:34:45] • Międzyzdroje

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Piątek, piątego dnia, piątego miesiąca o piątej po południu Znakomita Publiczność przybyła do MDK w Międzyzdrojach, by uczcić i poświętować wspólnie: pięć szesnastek Andrzeja Mleczko, czyli Benefis 80 latka!

Polką Dziadek Zespół Music Flowers towarzyszący Jubilatowi na scenie rozpoczął piątkowy spektakl, który, jak sam Benefisant określił: „jest spotkaniem przyjaciół, z prawdziwie rodzinną atmosferą”.Chyba nie ma Międzyzdrojanina, który nie znałby życzliwości i serdeczności Andrzeja, Jego dowcipu, osobowości „Lwa scenicznego”, niezwykłej wiedzy muzycznej, a przede wszystkim pomysłodawcy i realizatora wielu wydarzeń jak: koncerty Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej, Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Zespołów Folklorystycznych, który odbywa się od 22 lat pod nazwą Spotkania Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach; imprez masowych typu Turnieje Miast i Gmin pomiędzy Wolinem, a Międzyzdrojami; festynów morskich pn. „Neptunalia”, a również inicjatora powstania m.in. tablicy pamiątkowej na frontowej ścianie MDK w Międzyzdrojach honorującej prof. Szyrockiego.

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Cząstkę swojej Osobowości w przyjaźniach i wspomnieniach zostawił wcześniej w Gryficach (lata 1963-73, gdzie pracował jako nauczyciel śpiewu, gry na fortepianie i gitarze, był twórcą Zespołu Muzycznego „Kosmos” i Teatru Poezji) i w Wolinie (lata 1969-73 wtedy jako kierownik MDK).

Andrzej Mleczko ukończył dyrygenturę w poznańskiej PWSM w 1967 roku ( Jego dyplom podpisany jest przez Stefana Stuligrosza!), ale karierę artystyczną i zawodową rozpoczął już w czasie nauki w Studium Nauczycielskim (1962r.) w Szczecinie w studenckim kabarecie i jako chórzysta Chóru Politechniki Szczecińskiej pod dyrekcją Jana Szyrockiego. Przyjaźń z profesorem Szyrockim w następnych latach owocowała realizacją koncertów nie tylko Międzyzdrojach, (A. Mleczko od 1973r. był kierownikiem Miejskiego Domu Kultury), ale i w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji. Andrzej Mleczko do 1981 roku wtedy był kierownikiem Domu Kultury w Międzyzdrojach, a w latach 2000-2001 Dyrektorem, już wówczas, Międzynarodowego DK.

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Ogłoszony konkurs na kolejną kadencję, mimo listów poparcia od W. Dąbrowskiego (wówczas dyr. Opery Narodowej), E. Kusa ( dyr. Zamku Książąt Pomorskich), prof. K. Kozłowskiego ( dyr. Archiwum Państwowego), prof. Szyrockiego i świetnych referencji - nasz Jubilat przegrał.

Przywołując wspomnienia z bogatego życiorysu Andrzeja Mleczki warto powiedzieć, że był: lektorem seriali zagranicznych, w tym latynoamerykańskich dla TV Szczecin; reżyserem i konferansjerem koncertów muzycznych w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie; sezonowym instruktorem w ośrodkach wczasowych Energetyk w M-jach i ZUS w Lubinie; a w latach pracy w Wolinie współpracując z ówczesnym kierownikiem Muzeum Regionalnego A. Kaube i archeologiem dr Wł. Filipowiakiem organizował wieczory poezji Joanny Kulmowej, szantowanie z Jerzym Porębskim, recital Lidii Grychtołówny, a nawet „ściągnął” Teatr STU Krzysztofa Jasińskiego, natomiast z młodzieżą i Muzeum zorganizował widowisko na wolińskich Błoniach, pierwszy najazd Wikingów!

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Wspominając wydarzenia Jubilat opowiedział, obrazując opowieść slajdami, o doświadczeniu 11 lat pracy, w długich rejsach po morzach i oceanach, jako instruktor kulturalno – oświatowy na statkach bazach Transoceanu. I tu, w obecności żony Romki, dzieci: Kasi i Michała, przyznał, że podczas długich miesięcy na oceanie jeden z przyjaciół sprawił Mu kobietę, która towarzyszyła, a nawet do dziś towarzyszy… Oczywiście, z wiadomym wdziękiem, w tym momencie, odsłonił hebanowe popiersie pięknej damy.

Uhonorowany wieloma dyplomami i odznaczeniami , choćby wspomnieć wśród nich: Złotą Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Odznakę Gryfa Pomorskiego i tytuły Zasłużony: dla Wolina, dla Międzyzdrojów, Zasłużony Działacz Kultury , Zasłużony Pracownik Morza… , zażartował, gdy na ekranie pojawiła się kartka z życzeniami dla 80 latka, że to też niezły dyplom. Obecnie Andrzej Mleczko pełni siódmy rok funkcję wiceprezesa Nadmorskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jest również Starszym Rady Duszpasterskiej Parafii Międzyzdroje.

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

W czasie koncertu nie zabrakło akcentu prywatnego i zdjęć od czasów maleńkiego Andrzejka na rękach ukochanej Mamy przez wspaniałe zdjęcia z cudowną żoną i dziećmi, zdjęcia z przyjaciółmi, po wesołe wspomnienia posiadania samochodu trabant, który na koniec posłużył ostatnim właścicielom jako … gniazdo bocianie.

Wyjątkowych akcentów Benefisu było kilka. Jubilat, z triangolo w ręce, powiedział wiersz Jerzego Jurandota ”Prim” „ (…) Człowiek - rzekł - prawie każdy ma buławę w tornistrze, I w marzeniach jest wodzem, albo mistrzem nad mistrze, Ale życie przeważnie tak obchodzi się z nim, Że gdy zbiera się zagrzmieć, to wychodzi mu "Plim!" . Zasiadł również przy fortepianie i z całą salą zaśpiewał „Poszukaj muszli na brzegu morza, w brunatnych algach, zielonej wodzie, nadejdzie chwila, gdy dojrzysz ją wreszcie, choć taka chwila nie zdarza się co dzień…”

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

fot. Tomasz Krawczyk

Na koniec piątkowego wydarzenia Jubilat podziękował Artystom z Music Flowers recytując wiersz Joanny Kulmowej „Grajkowie”, w tym momencie Dyrektor MDK Artur Duszyński wwiózł płonącą niespodziankę - tort z napisem BENEFIS ANDRZEJA MLECZKI Z TYCH MLECZKÓW. Odśpiewane ”Sto lat”, życzenia, kwiaty, uściski trwały jeszcze długo. W jednych z życzeń (autor Henryk Nogala) znalazło się zdanie: „Jak sam mówi, pochodzi „z tych Mleczków, a mleczko jest dobre na wszystko”. Dziś świętuje swoją osiemdziesiątkę, to tylko dwudziestka do setki, a potem..., będziemy liczyć od początku.”

T. Starachowska


Zaktualizowano: Wtorek [09.05.2023, 00:42:28]

komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Ireneujkusz Rupniewski • Sobota [13.05.2023, 13:37:57] • [IP: 93.175.161.**]

Andrzejku 200 lat i jeszcze dłużej ode mnie. A przede wszystkim zdrówka i jeszcze raz zdrówka życzę.

Neptyk • Sobota [13.05.2023, 08:05:06] • [IP: 83.20.241.***]

A to ten słynny rysownik..

Lubinus • Piątek [12.05.2023, 19:38:09] • [IP: 37.47.175.***]

Wszystkiego co dobre, mądre i piękne oraz zdrowia na następne lata - życzą Panu. panie Andrzeju wszyscy lubińscy znajomi wraz z sąsiadami!!

GośćBodzio • Wtorek [09.05.2023, 22:58:05] • [IP: 89.174.73.**]

Kolejny raz info po fakcie, jestem nie tylko zawiedziony ale mocno wkur-ny

Karol • Poniedziałek [08.05.2023, 23:00:41] • [IP: 80.94.27.**]

Sto Lat Panie Andrzeju.

Gość • Poniedziałek [08.05.2023, 20:33:20] • [IP: 5.173.157.**]

💯 lat życzę

Gość • Poniedziałek [08.05.2023, 16:45:43] • [IP: 83.11.56.***]

Do : [IP: 37.248.167.**] Tak, były plakaty na mieście, ale tyle się dzieje, że zalepione nie były widoczne...

Gość • Poniedziałek [08.05.2023, 16:06:08] • [IP: 37.47.198.***]

Sto lat!!

Gość • Poniedziałek [08.05.2023, 14:27:19] • [IP: 37.248.167.**]

A czy gdzieś było napisane, że taka impreza?

Gość • Poniedziałek [08.05.2023, 14:09:40] • [IP: 83.20.236.***]

Panie Andrzeju, wszystkiego najlepszego, najlepsze i najpiękniejsze jest przed Panem, 200 lat i 20 lat dłużej

Oglądasz 1-10 z 10
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Rusza budowa Aquaparku w Międzyzdrojach przy ulicy Komunalnej, jednego z największych na wybrzeżu zachodnim. Obiekt realizowany w ramach Bel Mare & Aqua Resort będzie ukończony do 2026 roku. Aquapark będzie obiektem łączącym wiele funkcji: sport i rekreację, Spa i rehabilitację oraz infrastrukturę konferencyjno-gastronomiczną. Inwestor, Grupa Deweloperska Prestige, powierzyła projekt uznanym architektom z 4Developments. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 mln PLN. ■ Wysyp owadów w Lubinie - to prawdziwa masakra dla mieszkańców i turystów. Wszystko zaczęło się od ciepłej i słonecznej pogody, która sprzyja rozmnażaniu się insektów. Okoliczne rozlewiska i Park Narodowy Woliński to idealne miejsca dla tych małych stworzeń, które żyją tylko kilka dni. Mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali do Lubina, gminy Międzyzdroje, muszą radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami wysypu jętek. Owady te zasiedlają tereny mieszkalne, co powoduje, że ludzie czują się osaczeni przez niezliczoną ilość insektów ■ Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!". Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa" i wysłać do na adres mailowy: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com ■ W Międzyzdrojach paliła się osobówka. Ogień ugasili strażacy z Lubina i Kołczewa. W centrum Międzyzdrojów doszło do pożaru. Ogień pojawił się w zaparkowanym przy jednej z ulic osobowym fordzie. Jak się okazało w samochodzie doszło do pożaru komory silnika. Na miejsce przyjechali strażacy. Do akcji gaśniczej przystąpili strażacy z OSP Lubin oraz OSP Kołczewo. - Po dogaszeniu komory silnika i sprawdzeniu pojazdu zakończyliśmy nasze działania i obie Jednostki udały się do swoich strażnic - poinformowało OSP Kołczewo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 15 kwietnia po godzinie 13:00 ■