POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [07.05.2023, 22:34:45] • Międzyzdroje

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Piątek, piątego dnia, piątego miesiąca o piątej po południu Znakomita Publiczność przybyła do MDK w Międzyzdrojach, by uczcić i poświętować wspólnie: pięć szesnastek Andrzeja Mleczko, czyli Benefis 80 latka!

Polką Dziadek Zespół Music Flowers towarzyszący Jubilatowi na scenie rozpoczął piątkowy spektakl, który, jak sam Benefisant określił: „jest spotkaniem przyjaciół, z prawdziwie rodzinną atmosferą”.Chyba nie ma Międzyzdrojanina, który nie znałby życzliwości i serdeczności Andrzeja, Jego dowcipu, osobowości „Lwa scenicznego”, niezwykłej wiedzy muzycznej, a przede wszystkim pomysłodawcy i realizatora wielu wydarzeń jak: koncerty Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej, Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Zespołów Folklorystycznych, który odbywa się od 22 lat pod nazwą Spotkania Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach; imprez masowych typu Turnieje Miast i Gmin pomiędzy Wolinem, a Międzyzdrojami; festynów morskich pn. „Neptunalia”, a również inicjatora powstania m.in. tablicy pamiątkowej na frontowej ścianie MDK w Międzyzdrojach honorującej prof. Szyrockiego.

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Cząstkę swojej Osobowości w przyjaźniach i wspomnieniach zostawił wcześniej w Gryficach (lata 1963-73, gdzie pracował jako nauczyciel śpiewu, gry na fortepianie i gitarze, był twórcą Zespołu Muzycznego „Kosmos” i Teatru Poezji) i w Wolinie (lata 1969-73 wtedy jako kierownik MDK).

Andrzej Mleczko ukończył dyrygenturę w poznańskiej PWSM w 1967 roku ( Jego dyplom podpisany jest przez Stefana Stuligrosza!), ale karierę artystyczną i zawodową rozpoczął już w czasie nauki w Studium Nauczycielskim (1962r.) w Szczecinie w studenckim kabarecie i jako chórzysta Chóru Politechniki Szczecińskiej pod dyrekcją Jana Szyrockiego. Przyjaźń z profesorem Szyrockim w następnych latach owocowała realizacją koncertów nie tylko Międzyzdrojach, (A. Mleczko od 1973r. był kierownikiem Miejskiego Domu Kultury), ale i w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji. Andrzej Mleczko do 1981 roku wtedy był kierownikiem Domu Kultury w Międzyzdrojach, a w latach 2000-2001 Dyrektorem, już wówczas, Międzynarodowego DK.

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Ogłoszony konkurs na kolejną kadencję, mimo listów poparcia od W. Dąbrowskiego (wówczas dyr. Opery Narodowej), E. Kusa ( dyr. Zamku Książąt Pomorskich), prof. K. Kozłowskiego ( dyr. Archiwum Państwowego), prof. Szyrockiego i świetnych referencji - nasz Jubilat przegrał.

Przywołując wspomnienia z bogatego życiorysu Andrzeja Mleczki warto powiedzieć, że był: lektorem seriali zagranicznych, w tym latynoamerykańskich dla TV Szczecin; reżyserem i konferansjerem koncertów muzycznych w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie; sezonowym instruktorem w ośrodkach wczasowych Energetyk w M-jach i ZUS w Lubinie; a w latach pracy w Wolinie współpracując z ówczesnym kierownikiem Muzeum Regionalnego A. Kaube i archeologiem dr Wł. Filipowiakiem organizował wieczory poezji Joanny Kulmowej, szantowanie z Jerzym Porębskim, recital Lidii Grychtołówny, a nawet „ściągnął” Teatr STU Krzysztofa Jasińskiego, natomiast z młodzieżą i Muzeum zorganizował widowisko na wolińskich Błoniach, pierwszy najazd Wikingów!

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Wspominając wydarzenia Jubilat opowiedział, obrazując opowieść slajdami, o doświadczeniu 11 lat pracy, w długich rejsach po morzach i oceanach, jako instruktor kulturalno – oświatowy na statkach bazach Transoceanu. I tu, w obecności żony Romki, dzieci: Kasi i Michała, przyznał, że podczas długich miesięcy na oceanie jeden z przyjaciół sprawił Mu kobietę, która towarzyszyła, a nawet do dziś towarzyszy… Oczywiście, z wiadomym wdziękiem, w tym momencie, odsłonił hebanowe popiersie pięknej damy.

Uhonorowany wieloma dyplomami i odznaczeniami , choćby wspomnieć wśród nich: Złotą Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Odznakę Gryfa Pomorskiego i tytuły Zasłużony: dla Wolina, dla Międzyzdrojów, Zasłużony Działacz Kultury , Zasłużony Pracownik Morza… , zażartował, gdy na ekranie pojawiła się kartka z życzeniami dla 80 latka, że to też niezły dyplom. Obecnie Andrzej Mleczko pełni siódmy rok funkcję wiceprezesa Nadmorskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jest również Starszym Rady Duszpasterskiej Parafii Międzyzdroje.

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

W czasie koncertu nie zabrakło akcentu prywatnego i zdjęć od czasów maleńkiego Andrzejka na rękach ukochanej Mamy przez wspaniałe zdjęcia z cudowną żoną i dziećmi, zdjęcia z przyjaciółmi, po wesołe wspomnienia posiadania samochodu trabant, który na koniec posłużył ostatnim właścicielom jako … gniazdo bocianie.

Wyjątkowych akcentów Benefisu było kilka. Jubilat, z triangolo w ręce, powiedział wiersz Jerzego Jurandota ”Prim” „ (…) Człowiek - rzekł - prawie każdy ma buławę w tornistrze, I w marzeniach jest wodzem, albo mistrzem nad mistrze, Ale życie przeważnie tak obchodzi się z nim, Że gdy zbiera się zagrzmieć, to wychodzi mu "Plim!" . Zasiadł również przy fortepianie i z całą salą zaśpiewał „Poszukaj muszli na brzegu morza, w brunatnych algach, zielonej wodzie, nadejdzie chwila, gdy dojrzysz ją wreszcie, choć taka chwila nie zdarza się co dzień…”

Piernik, to też ciacho! A smakuje doskonale, gdy mamy do tego prawdziwe Mleczko! Andrzeja Mleczko. Zobacz film!

fot. Tomasz Krawczyk

Na koniec piątkowego wydarzenia Jubilat podziękował Artystom z Music Flowers recytując wiersz Joanny Kulmowej „Grajkowie”, w tym momencie Dyrektor MDK Artur Duszyński wwiózł płonącą niespodziankę - tort z napisem BENEFIS ANDRZEJA MLECZKI Z TYCH MLECZKÓW. Odśpiewane ”Sto lat”, życzenia, kwiaty, uściski trwały jeszcze długo. W jednych z życzeń (autor Henryk Nogala) znalazło się zdanie: „Jak sam mówi, pochodzi „z tych Mleczków, a mleczko jest dobre na wszystko”. Dziś świętuje swoją osiemdziesiątkę, to tylko dwudziestka do setki, a potem..., będziemy liczyć od początku.”

T. Starachowska


Zaktualizowano: Wtorek [09.05.2023, 00:42:28]

komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Ireneujkusz Rupniewski • Sobota [13.05.2023, 13:37:57] • [IP: 93.175.161.**]

Andrzejku 200 lat i jeszcze dłużej ode mnie. A przede wszystkim zdrówka i jeszcze raz zdrówka życzę.

Neptyk • Sobota [13.05.2023, 08:05:06] • [IP: 83.20.241.***]

A to ten słynny rysownik..

Lubinus • Piątek [12.05.2023, 19:38:09] • [IP: 37.47.175.***]

Wszystkiego co dobre, mądre i piękne oraz zdrowia na następne lata - życzą Panu. panie Andrzeju wszyscy lubińscy znajomi wraz z sąsiadami!!

GośćBodzio • Wtorek [09.05.2023, 22:58:05] • [IP: 89.174.73.**]

Kolejny raz info po fakcie, jestem nie tylko zawiedziony ale mocno wkur-ny

Karol • Poniedziałek [08.05.2023, 23:00:41] • [IP: 80.94.27.**]

Sto Lat Panie Andrzeju.

Gość • Poniedziałek [08.05.2023, 20:33:20] • [IP: 5.173.157.**]

💯 lat życzę

Gość • Poniedziałek [08.05.2023, 16:45:43] • [IP: 83.11.56.***]

Do : [IP: 37.248.167.**] Tak, były plakaty na mieście, ale tyle się dzieje, że zalepione nie były widoczne...

Gość • Poniedziałek [08.05.2023, 16:06:08] • [IP: 37.47.198.***]

Sto lat!!

Gość • Poniedziałek [08.05.2023, 14:27:19] • [IP: 37.248.167.**]

A czy gdzieś było napisane, że taka impreza?

Gość • Poniedziałek [08.05.2023, 14:09:40] • [IP: 83.20.236.***]

Panie Andrzeju, wszystkiego najlepszego, najlepsze i najpiękniejsze jest przed Panem, 200 lat i 20 lat dłużej

Oglądasz 1-10 z 10
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zapraszamy Państwa w sobotę 16 grudnia br. na Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny. Rozpoczynamy o godz. 10:30 przedstawieniem dla dzieci pt. Kosmiczne Święta. Świąteczny spektakl animacyjny opowiada historię dwóch kosmicznych przyjaciół, którzy przez przypadek trafiają na planetę Ziemia... Co dalej z tego wyniknie dowiedzą się dzieci obecne na spektaklu w Międzynarodowym Domu Kultury. Zapraszamy!! Wstęp wolny. Po spektaklu przenosimy się do amfiteatru miejskiego, gdzie od godz. 12:00 rusza jarmark świąteczny. Przy promenadzie przed Międzynarodowym Domem Kultury ustawimy choinkę miejską, którą można będzie przystroić własnoręcznie wykonanymi podczas jarmarku ozdobami i powiesić na świątecznym drzewku prosto z wysięgnika, który zapewni nam Enea. Nie zabraknie stoisk ze sprzedażą ozdób świątecznych oraz dań wigilijnych. Jak co roku dzięki Nadleśnictwu Międzyzdroje, każdy będzie miał okazję zakupić choinkę. Zapraszam Państwa również na degustację dań wigilijnych, które przygotujemy specjalnie dla uczestników jarmarku oraz program artystyczny przygotowany przez nasze dzieci. Mam nadzieję, że poczujemy wszyscy magię świąt i będziemy się wspólnie dobrze bawić ■ Dnia 03.12.2023 roku pracownicy Służby Ochrony Kolei natrafili na mężczyznę idącego wzdłuż torowiska na trasie z Kamienia Pomorskiego do Rokity ■ 32 FINAŁ WOŚP I SZTAB #7296 W FUNDACJI „ZOSIA" W KAMIENIU POMORSKIM Zbliża się magiczny czas dobrych uczynków – zima, święta... i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! A ta orkiestra to DOBRA ENERGIA, która jest hasłem Fundacji „Zosia"... dlatego stało się : Fundacja „Zosia" aktywnie przystępuje do świątecznego grania jako jeden ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! ■ W niedzielę (12 listopada 2023r.) ok godz. 8.40 w Kamieniu Pomorskim na akwenie Zalewu Kamieńskiego w odległości około 50 metrów od przystani ujawniono dryfujące zwłoki topielca. Były to zwłoki mężczyzny, który był poszukiwany jako osoba zaginiona od 16 października 2023r. ■ Bieg Niepodległości w Świerznie Bieg Niepodległości w Świerznie to coroczne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy wszystkich pokoleń gromadzą się, aby świętować niepodległość Polski. Atmosfera jest niezwykle radosna , a uczestnicy biegu niosą ze sobą ducha patriotyzmu. To piękne święto jednoczy społeczność Świerzna, ukazując silne więzi międzypokoleniowe w duchu jedności europejskiej ■ Na odcinku Drogi Krajowej nr 3, pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W środę po godzinie 14.00, na odcinku, gdzie obecnie trwają roboty związane z budową drogi, zderzyły się trzy samochody. Na DK3 jest podwójna ciągła linia, nie wolno wyprzedzać, jest to droga techniczna na czas wykonywania robót. Każdego dnia przejeżdża tamtędy bardzo dużo samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych zmierzających na przeprawę promową do Szwecji, wiozących zaopatrzenie do Świnoujścia lub w przeciwną stronę, do Szczecina. W wyniku zderzenia wszystkie trzy samochody mają wystrzelone poduszki, jeden pojazd ma mocno rozbitą maskę, drugi stoi z uszkodzony bokiem i zawieszeniem na DK3. Czekamy na więcej informacji ze strony Policji ■