POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [14.05.2023, 07:49:32] • Wrzosowo

Cmentarzysko kultury łużyckiej we Wrzosowie

Cmentarzysko kultury łużyckiej we Wrzosowie

fot. archiwum autora

Datowane na okres wczesnej epoki żelaza (700-400 p.n.e.) cmentarzysko znajdowało się na północny-wschód od wsi Wrzosowo. Stanowisko archeologiczne zostało odkryte w roku 1930 w podczas orki.

Składało się ono z kilku grobów (3-4), które posiadały kamienne obwarowania tworzące kręgi. Odkryte kręgi stanowią pozostałość po kurhanach, w których znajdowały się popielnice z prochami zmarłych. Należy pamiętać, że zadokumentowano to co zostało z tego cmentarzyska.

Cmentarzysko kultury łużyckiej we Wrzosowie

fot. Organizator

Grób oznaczony rzymską cyfrą I, posiadał kamienne obwarowanie o średnicy dochodzącej do 7,5 metra, zaś jego jądro (odległość od środka 1-1,5 metra) składało się z dużych głazów. Pod kamiennym obwarowaniem badacze natrafili na fragmenty naczyń ceramicznych, przepalone kości i popiół.

W obwarowaniu II grobu, wśród kamieni natrafiono na żarno nieckowate.

Cmentarzysko kultury łużyckiej we Wrzosowie

fot. Organizator

W grobie oznaczonym rzymską cyfrą III, natrafiono na fragmenty baniastego naczynia zdobionego liniami rytymi.
Ciałopalne cmentarzysko kurhanowe we Wrzosowie wiąże się z ludnością kultury łużyckiej (1300-400 p.n.e.).

Pełna wersja wpisu, znajduje się na pod linkiem:
lepszykamien.wordpress.com/2023/05/05/cmentarzysko-kultury-luzyckiej-we-wrzosowie/

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Niedziela [14.05.2023, 19:44:50] • [IP: 79.163.143.***]

no pewnie, że żadna nowość, tak jak korupcja w tym mieście :D

Gość • Niedziela [14.05.2023, 18:30:19] • [IP: 37.225.60.***]

Kultura luzycka jest akurat wszechobecna także żadna nowość w tym miescie

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wybory samorządowe odbędą się najprawdopodobniej 7 kwietnia 2024 r. Taki scenariusz nakreślił w sobotę marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia ■ Stań przed kamerą w serialu „HEWELIUSZ”: Casting w Świnoujściu. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres email: adam@mkmstudiofilm.pl z dopiskiem "MORZE". Do zgłoszenia należy dołączyć imię i nazwisko, aktualne zdjęcie twarzy i sylwetki oraz numer telefonu. Dołącz do Nas! ■ Zapraszamy Państwa w sobotę 16 grudnia br. na Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny. Rozpoczynamy o godz. 10:30 przedstawieniem dla dzieci pt. Kosmiczne Święta. Świąteczny spektakl animacyjny opowiada historię dwóch kosmicznych przyjaciół, którzy przez przypadek trafiają na planetę Ziemia... Co dalej z tego wyniknie dowiedzą się dzieci obecne na spektaklu w Międzynarodowym Domu Kultury. Zapraszamy!! Wstęp wolny. Po spektaklu przenosimy się do amfiteatru miejskiego, gdzie od godz. 12:00 rusza jarmark świąteczny. Przy promenadzie przed Międzynarodowym Domem Kultury ustawimy choinkę miejską, którą można będzie przystroić własnoręcznie wykonanymi podczas jarmarku ozdobami i powiesić na świątecznym drzewku prosto z wysięgnika, który zapewni nam Enea. Nie zabraknie stoisk ze sprzedażą ozdób świątecznych oraz dań wigilijnych. Jak co roku dzięki Nadleśnictwu Międzyzdroje, każdy będzie miał okazję zakupić choinkę. Zapraszam Państwa również na degustację dań wigilijnych, które przygotujemy specjalnie dla uczestników jarmarku oraz program artystyczny przygotowany przez nasze dzieci. Mam nadzieję, że poczujemy wszyscy magię świąt i będziemy się wspólnie dobrze bawić ■