POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [15.03.2023, 16:42:47] • Międzyzdroje

„Zawirowania artystyczne” – wernisaż i kiermasz prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy i Klubu Senior + w Międzyzdrojach

„Zawirowania artystyczne” – wernisaż i kiermasz prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy i Klubu Senior + w Międzyzdrojach

fot. Organizator

Serdecznie zapraszamy 22 marca 2023 o godz. 11.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach (Plac Ratuszowy 1) na wernisaż i kiermasz prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy i Klubu Senior + w Międzyzdrojach. Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki oraz osoby o wielkim sercu na to niecodzienne wydarzenie. Organizacji kiermaszu, wspólnie z placówkami prowadzonymi przez PSONI w Wolinie, podjęło się Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina” oraz międzyzdrojska Biblioteka. Razem chcą pokazać, jak ważna w codziennym życiu, jest pomoc i lokalna integracja. Kwota uzyskana z kiermaszu zostanie w całości przekazana na konto PSONI Koło w Wolinie, z przeznaczeniem na rehabilitację uczestników ŚDS i klubu Senior + w Międzyzdrojach.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzyzdrojach jest ośrodkiem wsparcia prowadzącym szereg zadań w postaci treningów wspierająco-aktywizujących przygotowujących uczestników do czynnego udziału w środowisku lokalnym.

Zajęcia prowadzone są w trzech pracowniach: kulinarnej, komputerowej oraz plastycznej, w których uczestnicy placówki prężnie rozwijają swoje talenty artystyczne, aktywnie uczestnicząc w zajęciach terapeutycznych z zakresu arteterapii oraz ergoterapii. Zastosowanie metod, takich jak rysunek, malarstwo, sztuki użytkowe, rzeźba czy zdobnictwo i dekoratorstwo, ma na celu poprawę samopoczucia, uzewnętrznienie swoich emocji, uczuć oraz przeżyć. Aktywne pobudzenie sensoryczne kształtuje zdolności manualne oraz buduje wrażliwość na piękno rozwijając twórcze myślenie oraz zmniejsza napięcie psychiczne. Zajęcia terapeutyczne dostosowane są do umiejętności oraz indywidualnych zainteresowań każdego z uczestników tak, aby dostarczyć jak najwięcej satysfakcji oraz dużej dawki pozytywnej energii.

Uczestnicy czerpią inspirację z Internetu oraz podpatrują techniki pracy Pań i Panów Seniorów z Klubu Senior +, którzy wspólnie z uczestnikami międzyzdrojskiego ŚDS zaprezentują swoje prace na wernisażu i kiermaszu. Pragnąc przybliżyć działalność oraz cele, które realizowane są w codziennej terapii klubu, pragniemy podzielić się w kilku zdaniach ich założeniami.

Klub Senior + jako ośrodek wsparcia przeznaczony jest dla osób w wieku senioralnym (60+). Celem Klubu jest w szczególności zapewnienie wsparcia seniorom (osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60+) przez umożliwienie korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywizacji, w tym oferty prozdrowotnej, obejmującej także usługi w zakresie aktywności ruchowej, a także oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej, w zależności od potrzeb stwierdzonych w środowisku lokalnym.

W ramach prowadzonej działalności obu placówek realizowane są różnorodne zajęcia terapeutyczne głównie z szeroko pojętej arteterapii połączonej z ergoterapią. Prace te, będziemy mieli niezwykłą przyjemność zaprezentować Państwu, począwszy od rysunku i malarstwa wykonywanych różnymi technikami kończąc na rzeźbach z gliny czy papieroplastyki. Sztuki użytkowe tj. fotografia czy collage cieszące się ogromną popularnością wśród uczestników.

Podobnie zdobnictwo i dekoratorstwo, które swoją różnorodnością cieszy wyrafinowane oko nie tylko znawców sztuki i dobrego smaku. Uczestnicy zgłębili tajniki ergoterapii poprzez naukę haftu krzyżykowego czy wyplatania makram. Metaloplastyka, przedstawia przepiękne wyroby biżuteryjne, cieszącą się dużym zainteresowaniem wśród Pań, zostały wykonane na warsztatach rękodzieła artystycznego prowadzonych przez Panią Bogumiłę Popko. Duży wkład w rozwój emocjonalny oraz kształtowanie zdolności motorycznych miały profesjonalne warsztaty z sensoceramiki prowadzone przez Panie: Aleksandrę Andraszewicz- Lewandowską oraz Izabelę Suchłabowicz.

Dając o ochronę otaczającego nas środowiska oraz wykorzystując wiedzę nabytą podczas zajęć ekologicznych do wytwarzania prac stosujemy zasady recyklingu korzystając ze szkła, papieru, plastiku oraz elementów znalezionych w lesie i na plaży.

Nie sposób jest w kilku zdaniach opisać wszystkie techniki i rodzące się kreatywne prace, których twórcami są niezwykłe osoby z pasją i zaangażowaniem. Są to prawdziwe „zawirowania artystyczne”. Przygotowania do wernisażu i kiermaszu trwały od wczesnej jesieni ubiegłego roku pod przewodnictwem terapeutów oraz Pani Doroty.

Zachęcamy wszystkie osoby o wielkiej wrażliwości, otwartości i dobroci serca do nabycia prezentowanych prac za dobrowolny datek. Dochód zostanie przekazany na szczytny cel, jakim jest rehabilitacja mająca na celu poprawę sprawności ruchowej oraz rozładowanie napięcia.

Serdecznie zapraszamy.
W imieniu organizatorów: Aleksandra Antosiak, Andżelika Gałecka


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [15.03.2023, 21:13:35] • [IP: 5.173.192.**]

Brawo ❤️❤️❤️
084;️❤️❤️🌹
;🌹🌹🌹🌹🌹Ӿ
01;🌹🌹 tak trzymać i bądźcie szczesliwi

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 24 czerwca do końca wakacji w uruchamianych latem miejscach wyczekiwania w Dziwnowie, Ustroniu Morskim, Mielenku, Pobierowie, Międzyzdrojach i Darłowie dodatkowa karetka z ratownikami medycznymi. W skład każdego takiego zespołu wchodzą dwie osoby – ratownicy medyczni lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu. Sezonowe karetki wyglądem ani wyposażeniem nie różnią się w żaden sposób od typowych, podstawowych ambulansów WSPR w Szczecinie. Znajdziemy w nich więc m.in. defibrylator, respirator czy autopuls czyli platformę do mechanicznego ucisku klatki piersiowej ■ Rusza budowa Aquaparku w Międzyzdrojach przy ulicy Komunalnej, jednego z największych na wybrzeżu zachodnim. Obiekt realizowany w ramach Bel Mare & Aqua Resort będzie ukończony do 2026 roku. Aquapark będzie obiektem łączącym wiele funkcji: sport i rekreację, Spa i rehabilitację oraz infrastrukturę konferencyjno-gastronomiczną. Inwestor, Grupa Deweloperska Prestige, powierzyła projekt uznanym architektom z 4Developments. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 mln PLN. ■ Wysyp owadów w Lubinie - to prawdziwa masakra dla mieszkańców i turystów. Wszystko zaczęło się od ciepłej i słonecznej pogody, która sprzyja rozmnażaniu się insektów. Okoliczne rozlewiska i Park Narodowy Woliński to idealne miejsca dla tych małych stworzeń, które żyją tylko kilka dni. Mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali do Lubina, gminy Międzyzdroje, muszą radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami wysypu jętek. Owady te zasiedlają tereny mieszkalne, co powoduje, że ludzie czują się osaczeni przez niezliczoną ilość insektów ■ Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!". Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa" i wysłać do na adres mailowy: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com ■ W Międzyzdrojach paliła się osobówka. Ogień ugasili strażacy z Lubina i Kołczewa. W centrum Międzyzdrojów doszło do pożaru. Ogień pojawił się w zaparkowanym przy jednej z ulic osobowym fordzie. Jak się okazało w samochodzie doszło do pożaru komory silnika. Na miejsce przyjechali strażacy. Do akcji gaśniczej przystąpili strażacy z OSP Lubin oraz OSP Kołczewo. - Po dogaszeniu komory silnika i sprawdzeniu pojazdu zakończyliśmy nasze działania i obie Jednostki udały się do swoich strażnic - poinformowało OSP Kołczewo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 15 kwietnia po godzinie 13:00 ■