POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [08.03.2023, 10:01:00] • Golczewo

78. Rocznica Zdobycia Golczewa

78. Rocznica Zdobycia Golczewa

fot. golczewo.pl

Oficjalne uroczystości obchodów 78. Rocznicy Zdobycia Golczewa rozpoczęły się w południe 6 marca przy obelisku na placu przy Zespole Szkół Publicznych w Golczewie.

W poniedziałkowej uroczystości udział wzięły władze samorządowe Gminy Golczewo i Powiatu Kamieńskiego, Zastępca Dowódcy 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie kmdr ppor. Marek Żarnowski, Radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Adam Fedeńczak, przedstawiciele Posła na Sejm RP Artura Łąckiego, Wójt Gminy Świerzno Radosław Drozdowicz, Komendant Powiatowy Policji w Kamieniu Pomorskim podinsp. Zbigniew Dankowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rokita Mariusz Wabiszczewicz, Radni Rady Miejskiej w Golczewie, Kombatanci z Kamienia Pomorskiego, Członkowie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Koła Terenowe z Kamienia Pomorskiego i Golczewa, Druhowie z Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego w Golczewie, Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie oraz Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej, Kierownik Zakładu Usług Publicznych w Golczewie, Kierownik Komunalnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowicach, Przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej w Golczewie, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie, Sołtysi Gminy Golczewo, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej, Gminna Rada Seniorów, Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golczewie, Pszczelarze z Koła w Wysokiej Kamieńskiej oraz Parafialny Zespół Caritas w Golczewie.

78. Rocznica Zdobycia Golczewa

fot. golczewo.pl

Po wystąpieniu Burmistrza Golczewa i wspólnej modlitwie odmówionej przez Ks. Proboszcza Jacka Fabiszaka za poległych w walkach o zdobycie Golczewa oraz zmarłych w obozie jenieckim w Sosnowicach, pod obeliskiem przy Zespole Szkół Publicznych w Golczewie złożono wiązanki kwiatów.

Rocznicowe obchody zdobycia Golczewa zostały uświetnione obecnością Kompanii Honorowej 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie oraz Orkiestry 8. Flotylli Obrony w Świnoujściu - za co serdecznie dziękujemy.

Z kart historii:

6 marca 1945 r. I Armia Wojska Polskiego dowodzona przez gen. Stanisława Popławskiego i wojska radzieckie I Frontu Białoruskiego dowodzone przez Marszałka Gieorgija Żukowa dokonały szturmu na niemieckie oddziały m.in. na terenie obecnego powiatu kamieńskiego. W wyniku tych działań w dniu 6 marca 1945 r. zdobyte zostało Golczewo.

78. Rocznica Zdobycia Golczewa

fot. golczewo.pl

Walki w samym Golczewie nie trwały długo. Część domów płonęła od ostrzału czołgów, inne zostały podpalone przez Niemców. Niewielka część garnizonu radzieckiego pozostała w Golczewie do lata 1946 r., stacjonując w pobliskich fortach w Sosnowicach. Pierwsi polscy osadnicy zaczęli napływać w maju-czerwcu 1945 r. Starsze pokolenie mieszkańców to głównie ludność przesiedlona m.in. z kresów wschodnich, byłego ZSRR i z centralnej Polski. To dzięki tym pierwszym osadnikom w Golczewie powstało przedszkole, szkoła, urząd pocztowy, Państwowe Nadleśnictwo, pierwsze sklepy, warsztaty, tartak. Współczesne Golczewo to małe, spokojne miasteczko z bogatą historią, sięgającą IX i X w. W naszej karcie historii ważna jest jeszcze jedna data tj. 6 marca 1945 r. – zdobycie Golczewa.

Organizatorami uroczystości byli Burmistrz Golczewa, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie oraz Zespół Szkół Publicznych w Golczewie.

źródło: golczewo.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wybudowano ponad 5 km wodociągu na odcinku Domysłów-Warnowo i prawie 200 przyłączy wodociągowych w Warnowie Warnowo pozostawione, wręcz zapomniane przez lata. Miejscowość ta musiała czekać aż do dzisiaj, do marca 2023 r. na to aby jej Mieszkańcy mieli nieskrępowaną możliwość korzystania z wody pitnej. Tak dużej kompleksowej inwestycji tutaj nie było od dziesiątek lat. Do każdego domostwa w Warnowie doprowadzono instalację wodną wraz z przyłączem i studzienkom pomiarową na posesji. Taka kompleksowa inwestycja jest rzadkością. Mieszkańcy sporo zaoszczędzili. ■ Będzie dodatkowy pociąg Gryfino - Szczecin W wyniku działań podjętych w ubiegłym tygodniu przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza od poniedziałku (6 lutego) z Gryfina do Szczecina będzie można dojechać dodatkowym pociągiem przed godziną 7. ■ Podtopienia w gminie Międzyzdroje. Cofka wód morskich i obfite opady deszczu powodują podtopienia terenów gminy Międzyzdroje. Zjawisko jest znane od dawna, podtopienia nisko położonych terenów w naszym regionie są od wieków. W 1997 roku na dawnej Drodze Krajowej 3. pod mostkiem Starego Zdroju zbudowano tamę i przepompownię, ponieważ podtopienia Międzyzdrojów były nie do zniesienia. Tuż obok, przed tamą na mostku ponad pół wieku temu wybudowano przesyłową linię energetyczną i na sztucznie podwyższonym gruncie zbudowano słupy. Teraz stoją w wodzie, ponieważ woda napływa z Zalewu Szczecińskiego ■ Pogoda w Polsce kształtowana będzie przez rozległy układ niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Z północnego-zachodu napływać będzie nieco chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■