ikamien.pl • Środa [08.03.2023, 10:01:00] • Golczewo

78. Rocznica Zdobycia Golczewa

78. Rocznica Zdobycia Golczewa

fot. golczewo.pl

Oficjalne uroczystości obchodów 78. Rocznicy Zdobycia Golczewa rozpoczęły się w południe 6 marca przy obelisku na placu przy Zespole Szkół Publicznych w Golczewie.

W poniedziałkowej uroczystości udział wzięły władze samorządowe Gminy Golczewo i Powiatu Kamieńskiego, Zastępca Dowódcy 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie kmdr ppor. Marek Żarnowski, Radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Adam Fedeńczak, przedstawiciele Posła na Sejm RP Artura Łąckiego, Wójt Gminy Świerzno Radosław Drozdowicz, Komendant Powiatowy Policji w Kamieniu Pomorskim podinsp. Zbigniew Dankowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rokita Mariusz Wabiszczewicz, Radni Rady Miejskiej w Golczewie, Kombatanci z Kamienia Pomorskiego, Członkowie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Koła Terenowe z Kamienia Pomorskiego i Golczewa, Druhowie z Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego w Golczewie, Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie oraz Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej, Kierownik Zakładu Usług Publicznych w Golczewie, Kierownik Komunalnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowicach, Przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej w Golczewie, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie, Sołtysi Gminy Golczewo, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej, Gminna Rada Seniorów, Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golczewie, Pszczelarze z Koła w Wysokiej Kamieńskiej oraz Parafialny Zespół Caritas w Golczewie.

78. Rocznica Zdobycia Golczewa

fot. golczewo.pl

Po wystąpieniu Burmistrza Golczewa i wspólnej modlitwie odmówionej przez Ks. Proboszcza Jacka Fabiszaka za poległych w walkach o zdobycie Golczewa oraz zmarłych w obozie jenieckim w Sosnowicach, pod obeliskiem przy Zespole Szkół Publicznych w Golczewie złożono wiązanki kwiatów.

Rocznicowe obchody zdobycia Golczewa zostały uświetnione obecnością Kompanii Honorowej 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie oraz Orkiestry 8. Flotylli Obrony w Świnoujściu - za co serdecznie dziękujemy.

Z kart historii:

6 marca 1945 r. I Armia Wojska Polskiego dowodzona przez gen. Stanisława Popławskiego i wojska radzieckie I Frontu Białoruskiego dowodzone przez Marszałka Gieorgija Żukowa dokonały szturmu na niemieckie oddziały m.in. na terenie obecnego powiatu kamieńskiego. W wyniku tych działań w dniu 6 marca 1945 r. zdobyte zostało Golczewo.

78. Rocznica Zdobycia Golczewa

fot. golczewo.pl

Walki w samym Golczewie nie trwały długo. Część domów płonęła od ostrzału czołgów, inne zostały podpalone przez Niemców. Niewielka część garnizonu radzieckiego pozostała w Golczewie do lata 1946 r., stacjonując w pobliskich fortach w Sosnowicach. Pierwsi polscy osadnicy zaczęli napływać w maju-czerwcu 1945 r. Starsze pokolenie mieszkańców to głównie ludność przesiedlona m.in. z kresów wschodnich, byłego ZSRR i z centralnej Polski. To dzięki tym pierwszym osadnikom w Golczewie powstało przedszkole, szkoła, urząd pocztowy, Państwowe Nadleśnictwo, pierwsze sklepy, warsztaty, tartak. Współczesne Golczewo to małe, spokojne miasteczko z bogatą historią, sięgającą IX i X w. W naszej karcie historii ważna jest jeszcze jedna data tj. 6 marca 1945 r. – zdobycie Golczewa.

Organizatorami uroczystości byli Burmistrz Golczewa, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie oraz Zespół Szkół Publicznych w Golczewie.

źródło: golczewo.pl

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/39742/