POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [08.03.2023, 10:01:00] • Golczewo

78. Rocznica Zdobycia Golczewa

78. Rocznica Zdobycia Golczewa

fot. golczewo.pl

Oficjalne uroczystości obchodów 78. Rocznicy Zdobycia Golczewa rozpoczęły się w południe 6 marca przy obelisku na placu przy Zespole Szkół Publicznych w Golczewie.

W poniedziałkowej uroczystości udział wzięły władze samorządowe Gminy Golczewo i Powiatu Kamieńskiego, Zastępca Dowódcy 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie kmdr ppor. Marek Żarnowski, Radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Adam Fedeńczak, przedstawiciele Posła na Sejm RP Artura Łąckiego, Wójt Gminy Świerzno Radosław Drozdowicz, Komendant Powiatowy Policji w Kamieniu Pomorskim podinsp. Zbigniew Dankowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rokita Mariusz Wabiszczewicz, Radni Rady Miejskiej w Golczewie, Kombatanci z Kamienia Pomorskiego, Członkowie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Koła Terenowe z Kamienia Pomorskiego i Golczewa, Druhowie z Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego w Golczewie, Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie oraz Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej, Kierownik Zakładu Usług Publicznych w Golczewie, Kierownik Komunalnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowicach, Przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej w Golczewie, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie, Sołtysi Gminy Golczewo, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej, Gminna Rada Seniorów, Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golczewie, Pszczelarze z Koła w Wysokiej Kamieńskiej oraz Parafialny Zespół Caritas w Golczewie.

78. Rocznica Zdobycia Golczewa

fot. golczewo.pl

Po wystąpieniu Burmistrza Golczewa i wspólnej modlitwie odmówionej przez Ks. Proboszcza Jacka Fabiszaka za poległych w walkach o zdobycie Golczewa oraz zmarłych w obozie jenieckim w Sosnowicach, pod obeliskiem przy Zespole Szkół Publicznych w Golczewie złożono wiązanki kwiatów.

Rocznicowe obchody zdobycia Golczewa zostały uświetnione obecnością Kompanii Honorowej 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie oraz Orkiestry 8. Flotylli Obrony w Świnoujściu - za co serdecznie dziękujemy.

Z kart historii:

6 marca 1945 r. I Armia Wojska Polskiego dowodzona przez gen. Stanisława Popławskiego i wojska radzieckie I Frontu Białoruskiego dowodzone przez Marszałka Gieorgija Żukowa dokonały szturmu na niemieckie oddziały m.in. na terenie obecnego powiatu kamieńskiego. W wyniku tych działań w dniu 6 marca 1945 r. zdobyte zostało Golczewo.

78. Rocznica Zdobycia Golczewa

fot. golczewo.pl

Walki w samym Golczewie nie trwały długo. Część domów płonęła od ostrzału czołgów, inne zostały podpalone przez Niemców. Niewielka część garnizonu radzieckiego pozostała w Golczewie do lata 1946 r., stacjonując w pobliskich fortach w Sosnowicach. Pierwsi polscy osadnicy zaczęli napływać w maju-czerwcu 1945 r. Starsze pokolenie mieszkańców to głównie ludność przesiedlona m.in. z kresów wschodnich, byłego ZSRR i z centralnej Polski. To dzięki tym pierwszym osadnikom w Golczewie powstało przedszkole, szkoła, urząd pocztowy, Państwowe Nadleśnictwo, pierwsze sklepy, warsztaty, tartak. Współczesne Golczewo to małe, spokojne miasteczko z bogatą historią, sięgającą IX i X w. W naszej karcie historii ważna jest jeszcze jedna data tj. 6 marca 1945 r. – zdobycie Golczewa.

Organizatorami uroczystości byli Burmistrz Golczewa, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie oraz Zespół Szkół Publicznych w Golczewie.

źródło: golczewo.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Polski Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY Sp. z o.o. wydało ostrzeżenie meteorologiczne obowiązujące: oblodzenie i gołoledź na zachodzie od godziny 23:00 dnia 16 marca 2025 roku do godziny 08:00 dnia 17 marca 2025 roku. Stopień zagrożenia: 2 (umiarkowany) Obszar objęty ostrzeżeniem: Województwo lubuskie (całość), Województwo wielkopolskie (całość), Województwo zachodniopomorskie (całość). Prognozowane są opady deszczu ze śniegiem, które będą powodować zamarzanie nawierzchni dróg i chodników. Może to skutkować znacznym pogorszeniem warunków drogowych i utrudnieniami w komunikacji.Bardzo śliskie powierzchnie dróg i chodników, Możliwe utrudnienia komunikacyjne na dużym obszarze. Zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach i chodnikach, Ograniczyć prędkość oraz zachować większy odstęp od innych pojazdów, Piesi powinni korzystać z obuwia antypoślizgowego i unikać pośpiechu ■ Odwołane loty. Strajk na lotniskach w Niemczech. Ważne informacje dla pasażerów! Po raz kolejny strajki pracowników lotnisk zakłócą ruch lotniczy i przysporzą problemów tysiącom pasażerów. W poniedziałek, 10 marca 2025 roku, niemieckie lotniska zostaną sparaliżowane przez strajki ostrzegawcze, które zakłócą funkcjonowanie transportu lotniczego na terenie całego kraju. Związek zawodowy Verdi rozszerza protesty na jedenaście kluczowych portów lotniczych, obejmując w sumie 11 lotnisk w całym kraju, w tym we Frankfurcie, Monachium i Berlinie. W strajku wezmą udział pracownicy sektora publicznego oraz obsługi naziemnej, w tym personel odpowiedzialny za kontrolę biletów, załadunek bagaży i obsługę pasażerów. Pasażerowie powinni przygotować się na poważne utrudnienia, ponieważ całodniowy strajk doprowadzi do paraliżu ruchu lotniczego na tych i innych lotniskach ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■