POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [05.02.2023, 10:43:15] • Gmina Międzyzdroje

Podtopienia w gminie Międzyzdroje

Podtopienia w gminie Międzyzdroje

fot. Andrzej Ryfczyński

Cofka wód morskich i obfite opady deszczu powodują podtopienia terenów gminy Międzyzdroje.

Zjawisko jest znane od dawna, podtopienia nisko położonych terenów w naszym regionie są od wieków. W 1997 roku na dawnej Drodze Krajowej 3. pod mostkiem Starego Zdroju zbudowano tamę i przepompownię, ponieważ podtopienia Międzyzdrojów były nie do zniesienia. Tuż obok, przed tamą na mostku ponad pół wieku temu wybudowano przesyłową linię energetyczną i na sztucznie podwyższonym gruncie zbudowano słupy. Teraz stoją w wodzie, ponieważ woda napływa z Zalewu Szczecińskiego.

Podtopienia w gminie Międzyzdroje

fot. Andrzej Ryfczyński

Na skutek ocieplenia wody morskie na całym świecie ciągle się podnoszą. Do tego modernizacja Kanału Piastowskiego-poszerzenie i pogłębienie spowodowała, że teraz wody morskie mają możliwość szybciej napływać do
Zalewu Szczecińskiego.

Podtopienia w gminie Międzyzdroje

fot. Andrzej Ryfczyński

Niedawno oczyszczone rowy melioracyjne w Wapnicy odwodniły nisko położone tereny. Jednak teraz przy cofce wody słonawe z Zalewu Szczecińskiego przez Jezior Wicko Wielkie wpłynęły widocznym strumieniem do rowów i podtopiły niskie tereny Wapnicy.

Potrzeba jest pochylić się nad tym zjawiskiem i odbudować zastawki, które były tutaj po 1945 roku, tak by cofająca się woda nie zalewała Doliny Trzciągowskiej. Woda słonawa może po dłuższym okresie zniszczyć ujęcia wody w Wapnicy.

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 14, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-14 z 14

Gość • Środa [29.03.2023, 15:56:29] • [IP: 46.205.140.***]

Sypać piasek i robić wał ochronny dla Międzyzdrojów Wicka i Wapnicy- Doliny Trzciągowskiej. Trzeba się bronić, bo za kilka lat będzie za późno, albo będzie to kosztować krocie więcej.

Gość • Czwartek [16.03.2023, 21:27:43] • [IP: 37.248.224.***]

Ludzie zobaczcie co dzieje się w Wicku na ul. Nabrzeżnej wszystkie działki zasypane!! nielegalnie odpadowym piachem z inwestycji ŚWINOUJŚCIA I MIĘDZYZDROJE zasypane wszystkie rowy melioracyjne !! Zero reakcji ze strony urzędu miasta. Działka nr 74 wzorem bezprawia nowego właściciel... Wysypisko odpadów przez lokalnych inwestorów i likwidacja olbrzymich rowów melioracyjnych a z tyłu na innej działce nielegalne kontenery, dzikie zamieszkiwanie, nielegalny odwierty wody... A urząd ślepy czy, , układy, , ??

Gość • Czwartek [16.02.2023, 15:26:59] • [IP: 45.141.1.***]

Zygac się już chce jak mam jechać nad morze nic tam nie ma tylko same betony leją i drzewa wycinają w dupie mam to wszystko lepiej jechać gdzieś na dzika plaże i mieć trochę naturu a nie ciągle beton

Gość • Wtorek [07.02.2023, 20:58:01] • [IP: 46.205.140.***]

Przykro że Wielu nie przeczytało ze zrozumieniem Pod mostkiem jest tama od ćwierć wieku, wiec słupy są zalewane w od strony Zalewu Szczecińskiego, a jego wysoki stan wody zależny jest od cofki z Bałtyku przy połnocnych wiatrach. A jeżeli chodzi o rowy w Wapnicy i Wicku, to brak zastawek, by cofka nie zalewa tych terenów, co widać na ostatnim zdjęciu. Mam zaufanie do autora tego materiału.

Gość • Wtorek [07.02.2023, 13:46:01] • [IP: 195.43.84.***]

Nie zrozumiałym jest by autor nie wykazał się na tyle dokładnością, by zbadać temat, a potem pisać. Pokazane miejsce koło ronda w Międzyzdrojach z zalanym ternem na którym znajdują się słupy, podtopione jest w powodu zasypania terenów sąsiadujących po drugiej stronie drogi, tam gdzie jest teraz nowe centrum handlowe. Teren ten jest regularnie zalewany, tak jak większość terenów w Międzyzdrojach. Akurat to nie ma żadnego związku z terenami w Wicku, czy Wapnicy. Drugim powodem jest brak rowów melioracyjnych na terenie Wicka i Wapnicy (chociaż widać że coś w tej sprawie się zaczyna dziać). Sytuacja się trochę poprawi jak zakończa się pracę przy melioracji. Łąki koło Wapnicy od dawien dawna były to łąki na których ich właściciele mogli w dowolny sposób gospodarować. Brak rowów melioracyjnych i zmiana gospodarki wodnej w Międzyzdrojach wypchnęła wody na ich własność. Wzmacnianie terenu oczywiście czystą ziemią jest jak najbardziej możliwe i wskazane.

Gość • Poniedziałek [06.02.2023, 22:01:47] • [IP: 31.61.190.**]

ciągle to samo, nie ma melioracji, nie ma komu pracować przy tym, betonowanie i zasypywanie bagien gruzem, ale w sumie co to przeszkadza że raz na jakiś czas zaleje te łączki

Gość • Poniedziałek [06.02.2023, 09:33:42] • [IP: 80.51.215.**]

Po pierwsze gratulacje dla tych co wydają zgody na zabudowę terenów zalewowych (tu powinno się to karać" z urzędu"), w dalszej kolejności dla inwestorów (czasem może nieświadomych, w co jednak wątpię), a i dla wykonawców że się podejmują (w końcu dają gwarancję). Za wszystkim jednak stoi kasa. Urok tej okolicy zanika nieodwracalnie.

Gość • Poniedziałek [06.02.2023, 08:11:31] • [IP: 46.205.140.***]

Słupy zgniją i będzie katastrofa. Pogłębianie Kanału Piastowskiego do 12, 5 m. to szaleństwo. Trzeba wydłużyć falochron zachodni, to zjawisko podtapienia zmniejszy się. Tylko kto teraz za to zapłaci. Inwestycja została zakończona, a ktoś podpisał kwity że wszystko jest ok. A nie jest ok To widać z bardzo dużą częstotliwością. Kiedyś było to sporadycznie i co kilkadzieśąt lat.

Gość • Poniedziałek [06.02.2023, 07:21:12] • [IP: 83.13.155.**]

Niech więcej właściciele działek sypią ziemie tereny zalewowe. To będziecie mieli powodzie co roku głąby. Zasypują łąki a potem idioci płaczą że zalewa. Czemu wydawane są pozwolenia na zasypywanie terenów zalewowych w Wapnicy? A może to samowola?

Gość • Niedziela [05.02.2023, 22:57:35] • [IP: 83.20.232.***]

Beton masz w głowie ruszaj nią bo zastygnie 🤪😁🤣

Rumun • Niedziela [05.02.2023, 20:23:10] • [IP: 77.253.26.**]

Nie cofka tylko wszechobecna betonoza i zasypywanie bagnistych terenów piachem z budów kolejnych molochów

Gość • Niedziela [05.02.2023, 18:20:17] • [IP: 5.60.40.***]

BOBRY W AKCJI HE HE

Gość • Niedziela [05.02.2023, 18:16:37] • [IP: 78.10.204.***]

Przyjdzie porządny mróz i zrobi się fajne lodowisko.

Gość • Niedziela [05.02.2023, 17:21:39] • [IP: 176.221.122.*]

Jak to jest, że Niemca był kanał żeglowny prawie do centrum Międzyzdrojów i dawali sobie rade z cofką.

Oglądasz 1-14 z 14
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 24 czerwca do końca wakacji w uruchamianych latem miejscach wyczekiwania w Dziwnowie, Ustroniu Morskim, Mielenku, Pobierowie, Międzyzdrojach i Darłowie dodatkowa karetka z ratownikami medycznymi. W skład każdego takiego zespołu wchodzą dwie osoby – ratownicy medyczni lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu. Sezonowe karetki wyglądem ani wyposażeniem nie różnią się w żaden sposób od typowych, podstawowych ambulansów WSPR w Szczecinie. Znajdziemy w nich więc m.in. defibrylator, respirator czy autopuls czyli platformę do mechanicznego ucisku klatki piersiowej ■ Rusza budowa Aquaparku w Międzyzdrojach przy ulicy Komunalnej, jednego z największych na wybrzeżu zachodnim. Obiekt realizowany w ramach Bel Mare & Aqua Resort będzie ukończony do 2026 roku. Aquapark będzie obiektem łączącym wiele funkcji: sport i rekreację, Spa i rehabilitację oraz infrastrukturę konferencyjno-gastronomiczną. Inwestor, Grupa Deweloperska Prestige, powierzyła projekt uznanym architektom z 4Developments. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 mln PLN. ■ Wysyp owadów w Lubinie - to prawdziwa masakra dla mieszkańców i turystów. Wszystko zaczęło się od ciepłej i słonecznej pogody, która sprzyja rozmnażaniu się insektów. Okoliczne rozlewiska i Park Narodowy Woliński to idealne miejsca dla tych małych stworzeń, które żyją tylko kilka dni. Mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali do Lubina, gminy Międzyzdroje, muszą radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami wysypu jętek. Owady te zasiedlają tereny mieszkalne, co powoduje, że ludzie czują się osaczeni przez niezliczoną ilość insektów ■ Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!". Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa" i wysłać do na adres mailowy: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com ■ W Międzyzdrojach paliła się osobówka. Ogień ugasili strażacy z Lubina i Kołczewa. W centrum Międzyzdrojów doszło do pożaru. Ogień pojawił się w zaparkowanym przy jednej z ulic osobowym fordzie. Jak się okazało w samochodzie doszło do pożaru komory silnika. Na miejsce przyjechali strażacy. Do akcji gaśniczej przystąpili strażacy z OSP Lubin oraz OSP Kołczewo. - Po dogaszeniu komory silnika i sprawdzeniu pojazdu zakończyliśmy nasze działania i obie Jednostki udały się do swoich strażnic - poinformowało OSP Kołczewo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 15 kwietnia po godzinie 13:00 ■