POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [05.02.2023, 10:43:15] • Gmina Międzyzdroje

Podtopienia w gminie Międzyzdroje

Podtopienia w gminie Międzyzdroje

fot. Andrzej Ryfczyński

Cofka wód morskich i obfite opady deszczu powodują podtopienia terenów gminy Międzyzdroje.

Zjawisko jest znane od dawna, podtopienia nisko położonych terenów w naszym regionie są od wieków. W 1997 roku na dawnej Drodze Krajowej 3. pod mostkiem Starego Zdroju zbudowano tamę i przepompownię, ponieważ podtopienia Międzyzdrojów były nie do zniesienia. Tuż obok, przed tamą na mostku ponad pół wieku temu wybudowano przesyłową linię energetyczną i na sztucznie podwyższonym gruncie zbudowano słupy. Teraz stoją w wodzie, ponieważ woda napływa z Zalewu Szczecińskiego.

Podtopienia w gminie Międzyzdroje

fot. Andrzej Ryfczyński

Na skutek ocieplenia wody morskie na całym świecie ciągle się podnoszą. Do tego modernizacja Kanału Piastowskiego-poszerzenie i pogłębienie spowodowała, że teraz wody morskie mają możliwość szybciej napływać do
Zalewu Szczecińskiego.

Podtopienia w gminie Międzyzdroje

fot. Andrzej Ryfczyński

Niedawno oczyszczone rowy melioracyjne w Wapnicy odwodniły nisko położone tereny. Jednak teraz przy cofce wody słonawe z Zalewu Szczecińskiego przez Jezior Wicko Wielkie wpłynęły widocznym strumieniem do rowów i podtopiły niskie tereny Wapnicy.

Potrzeba jest pochylić się nad tym zjawiskiem i odbudować zastawki, które były tutaj po 1945 roku, tak by cofająca się woda nie zalewała Doliny Trzciągowskiej. Woda słonawa może po dłuższym okresie zniszczyć ujęcia wody w Wapnicy.

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Czwartek [16.03.2023, 21:27:43] • [IP: 37.248.224.***]

Ludzie zobaczcie co dzieje się w Wicku na ul. Nabrzeżnej wszystkie działki zasypane!! nielegalnie odpadowym piachem z inwestycji ŚWINOUJŚCIA I MIĘDZYZDROJE zasypane wszystkie rowy melioracyjne !! Zero reakcji ze strony urzędu miasta. Działka nr 74 wzorem bezprawia nowego właściciel... Wysypisko odpadów przez lokalnych inwestorów i likwidacja olbrzymich rowów melioracyjnych a z tyłu na innej działce nielegalne kontenery, dzikie zamieszkiwanie, nielegalny odwierty wody... A urząd ślepy czy, , układy, , ??

Gość • Czwartek [16.02.2023, 15:26:59] • [IP: 45.141.1.***]

Zygac się już chce jak mam jechać nad morze nic tam nie ma tylko same betony leją i drzewa wycinają w dupie mam to wszystko lepiej jechać gdzieś na dzika plaże i mieć trochę naturu a nie ciągle beton

Gość • Wtorek [07.02.2023, 20:58:01] • [IP: 46.205.140.***]

Przykro że Wielu nie przeczytało ze zrozumieniem Pod mostkiem jest tama od ćwierć wieku, wiec słupy są zalewane w od strony Zalewu Szczecińskiego, a jego wysoki stan wody zależny jest od cofki z Bałtyku przy połnocnych wiatrach. A jeżeli chodzi o rowy w Wapnicy i Wicku, to brak zastawek, by cofka nie zalewa tych terenów, co widać na ostatnim zdjęciu. Mam zaufanie do autora tego materiału.

Gość • Wtorek [07.02.2023, 13:46:01] • [IP: 195.43.84.***]

Nie zrozumiałym jest by autor nie wykazał się na tyle dokładnością, by zbadać temat, a potem pisać. Pokazane miejsce koło ronda w Międzyzdrojach z zalanym ternem na którym znajdują się słupy, podtopione jest w powodu zasypania terenów sąsiadujących po drugiej stronie drogi, tam gdzie jest teraz nowe centrum handlowe. Teren ten jest regularnie zalewany, tak jak większość terenów w Międzyzdrojach. Akurat to nie ma żadnego związku z terenami w Wicku, czy Wapnicy. Drugim powodem jest brak rowów melioracyjnych na terenie Wicka i Wapnicy (chociaż widać że coś w tej sprawie się zaczyna dziać). Sytuacja się trochę poprawi jak zakończa się pracę przy melioracji. Łąki koło Wapnicy od dawien dawna były to łąki na których ich właściciele mogli w dowolny sposób gospodarować. Brak rowów melioracyjnych i zmiana gospodarki wodnej w Międzyzdrojach wypchnęła wody na ich własność. Wzmacnianie terenu oczywiście czystą ziemią jest jak najbardziej możliwe i wskazane.

Gość • Poniedziałek [06.02.2023, 22:01:47] • [IP: 31.61.190.**]

ciągle to samo, nie ma melioracji, nie ma komu pracować przy tym, betonowanie i zasypywanie bagien gruzem, ale w sumie co to przeszkadza że raz na jakiś czas zaleje te łączki

Gość • Poniedziałek [06.02.2023, 09:33:42] • [IP: 80.51.215.**]

Po pierwsze gratulacje dla tych co wydają zgody na zabudowę terenów zalewowych (tu powinno się to karać" z urzędu"), w dalszej kolejności dla inwestorów (czasem może nieświadomych, w co jednak wątpię), a i dla wykonawców że się podejmują (w końcu dają gwarancję). Za wszystkim jednak stoi kasa. Urok tej okolicy zanika nieodwracalnie.

Gość • Poniedziałek [06.02.2023, 08:11:31] • [IP: 46.205.140.***]

Słupy zgniją i będzie katastrofa. Pogłębianie Kanału Piastowskiego do 12, 5 m. to szaleństwo. Trzeba wydłużyć falochron zachodni, to zjawisko podtapienia zmniejszy się. Tylko kto teraz za to zapłaci. Inwestycja została zakończona, a ktoś podpisał kwity że wszystko jest ok. A nie jest ok To widać z bardzo dużą częstotliwością. Kiedyś było to sporadycznie i co kilkadzieśąt lat.

Gość • Poniedziałek [06.02.2023, 07:21:12] • [IP: 83.13.155.**]

Niech więcej właściciele działek sypią ziemie tereny zalewowe. To będziecie mieli powodzie co roku głąby. Zasypują łąki a potem idioci płaczą że zalewa. Czemu wydawane są pozwolenia na zasypywanie terenów zalewowych w Wapnicy? A może to samowola?

Gość • Niedziela [05.02.2023, 22:57:35] • [IP: 83.20.232.***]

Beton masz w głowie ruszaj nią bo zastygnie 🤪😁🤣

Rumun • Niedziela [05.02.2023, 20:23:10] • [IP: 77.253.26.**]

Nie cofka tylko wszechobecna betonoza i zasypywanie bagnistych terenów piachem z budów kolejnych molochów

Gość • Niedziela [05.02.2023, 18:20:17] • [IP: 5.60.40.***]

BOBRY W AKCJI HE HE

Gość • Niedziela [05.02.2023, 18:16:37] • [IP: 78.10.204.***]

Przyjdzie porządny mróz i zrobi się fajne lodowisko.

Gość • Niedziela [05.02.2023, 17:21:39] • [IP: 176.221.122.*]

Jak to jest, że Niemca był kanał żeglowny prawie do centrum Międzyzdrojów i dawali sobie rade z cofką.

Oglądasz 1-13 z 13
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wybudowano ponad 5 km wodociągu na odcinku Domysłów-Warnowo i prawie 200 przyłączy wodociągowych w Warnowie Warnowo pozostawione, wręcz zapomniane przez lata. Miejscowość ta musiała czekać aż do dzisiaj, do marca 2023 r. na to aby jej Mieszkańcy mieli nieskrępowaną możliwość korzystania z wody pitnej. Tak dużej kompleksowej inwestycji tutaj nie było od dziesiątek lat. Do każdego domostwa w Warnowie doprowadzono instalację wodną wraz z przyłączem i studzienkom pomiarową na posesji. Taka kompleksowa inwestycja jest rzadkością. Mieszkańcy sporo zaoszczędzili. ■ Będzie dodatkowy pociąg Gryfino - Szczecin W wyniku działań podjętych w ubiegłym tygodniu przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza od poniedziałku (6 lutego) z Gryfina do Szczecina będzie można dojechać dodatkowym pociągiem przed godziną 7. ■ Podtopienia w gminie Międzyzdroje. Cofka wód morskich i obfite opady deszczu powodują podtopienia terenów gminy Międzyzdroje. Zjawisko jest znane od dawna, podtopienia nisko położonych terenów w naszym regionie są od wieków. W 1997 roku na dawnej Drodze Krajowej 3. pod mostkiem Starego Zdroju zbudowano tamę i przepompownię, ponieważ podtopienia Międzyzdrojów były nie do zniesienia. Tuż obok, przed tamą na mostku ponad pół wieku temu wybudowano przesyłową linię energetyczną i na sztucznie podwyższonym gruncie zbudowano słupy. Teraz stoją w wodzie, ponieważ woda napływa z Zalewu Szczecińskiego ■ Pogoda w Polsce kształtowana będzie przez rozległy układ niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Z północnego-zachodu napływać będzie nieco chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■