POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [18.01.2023, 18:25:31] • Międzyzdroje

Spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym - zapowiedź

Spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym - zapowiedź

fot. Organizator

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza 25 stycznia 2023 r. o godz. 18.00 na spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym, mieszkańcem Lubina, historykiem i pracownikiem Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Piotr Oleksy, mieszkaniec gminy Międzyzdroje został uhonorowany Nagrodą Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” za książkę „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Nagroda została wręczona podczas X Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” w Książnicy Pomorskiej. Była to już trzecia edycja tej nagrody, a nominowanych do niej było pięciu twórców. Nominacje obejmowały prozę, poezję, reportaż, biografię oraz esej. Piotr Oleksy – mieszkaniec Lubina, historyk, pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu współpracuje m.in. z Tygodnikiem Powszechnym. Jest pomysłodawcą wielu działań związanych z historią, również historią regionu Pomorza Zachodniego. Historyk kilkukrotnie gościł w naszej bibliotece. 7 listopada 2016 roku wraz z Mateuszem Sikorą prezentował grę planszową „Archipelag pamięci. Historyczna gra przygodowa”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich międzyzdrojskiego gimnazjum. Podczas jego wieczoru autorskiego, które miało miejsce 12 lutego 2019 roku dyskusja toczyła się na tematy polityki, gdzie punktem wyjścia była książka autorstwa Piotra pt. „Naddniestrze.

Terror tożsamości”. Rozmawialiśmy o różnych sprzecznościach w polityce i dowiedzieliśmy się czym jest parapaństwo. Ostatnie spotkanie z Piotrem Oleksym odbyło się 16 czerwca 2021 roku w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina w Międzyzdrojach. To właśnie tam promował swoją książkę pt. „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”, która teraz została nagrodzona. Dyskusja podczas spotkania toczyła się na temat tożsamości kulturowej naszego regionu i przywrócenia pamięci o przeszłości tych ziem. Podczas spotkania istnieje możliwość nabycia książek.

Serdecznie zapraszamy.

Bibliotekarze


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Piątek [20.01.2023, 16:08:16] • [IP: 83.12.177.***]

Warto być, świetnie opowiada i ciekawe książki pisze o naszym regionie.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ OBLODZENIE / GOŁOLEDŹ, OPADY MARZNĄCE, OPADY ŚNIEGU od godz. 01:00 do godz. 10:00 dnia 30-01-2023 Obszar: województwo zachodniopomorskie - całe. Przebieg: Prognozuje się występowanie marznących opadów mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, które będą mieć tendencje do zamarzania na wychłodzonych przez opad nawierzchniach dróg i chodnikach. Skutki: utrudnienia komunikacyjne; śliskie powierzchnie dróg i chodników; zjawisko gołoledzi. Na Wybrzeżu Zachodnim spodziewane są silne porywy wiatru z kierunków zachodnich o prędkości do 70 km/h. Wysoko w górach północno - zachodnie porywy będą przekraczać 100-130 km/h ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■