POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [08.12.2022, 11:42:24] • zachodniopomorskie

Offshore na Bałtyku Morze możliwości dla firm z Pomorza Zachodniego 

Offshore na Bałtyku Morze możliwości dla firm z Pomorza Zachodniego 

Na zdjęciu Magdalen Klera -Nowopolska przedstawiała zasady współrpacy pomiędzy przedsiębiorcami a inwestorami z branży offshore.( fot. Organizator )

Offshore to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki w tym roku. Impulsem dla Zachodniej Polski jest informacja o budowie fabryki VESTAS na potrzeby energii wiatrowej na Bałtyku we współpracy z Orlenem. Nic więc dziwnego, że małe i średnie firmy patrzą na nowy obszar usług, który może być motywacją do ich rozwoju.

W Gryficach Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, Gryficki Klaster Energii oraz Zakład Elektryczny Gryfice (działający z 30 letnim doświadczeniem w branży energetycznej) zorganizowali spotkanie na temat budowy potencjału firm z Polski Zachodniej na rzecz lokalnego łańcuch dostaw dla offshore. To kolejne takie spotkanie po podpisaniu porozumienia na rzecz współpracy dla oze, wodoru i offshore w Porcie w Kołobrzegu. 

- Szczecin i Pomorze Zachodnie jest bardzo dobrym obszarem inwestycyjnym dla branży offshore. To jest kilkaset tysięcy miejsc pracy w różnych firmach, które będą mogły powstać na terenie całego regionu w różnych specjalnościach - mówił dr Andrzej Montwiłł z Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. 

Jak w każdej nowej branży nie brakuje problemów prawnych, ale działają u nas doświadczone kancelarie prawne. - Prawo jest skomplikowane w stawianiu farm wiatrowych na Bałtyku. Jednak przedsiębiorcy na lądzie mają swoje doświadczenie i umiejętności. Ważne jest to by zadbali o swoje bezpieczeństwo w podpisywaniu umów na wykonywane usługi w trakcie negocjacji - mówi Patryk Zbroja z Kancelarii Zbroja Adwokaci. 

Port w Kołobrzegu będzie miejscem, gdzie będzie powstawać wiele usług. - Biznes offshorowy dostrzega nasz potencjał. Zabiegamy o środki na wsparcie rozwoju portu. Nasz port ma dostęp do s6, torów i blisko lotnisko w Goleniowie czy Gdańsku - argumentował kierunku działania Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu w Kołobrzegu. - To jest szansa na rozwój takich miast jak Gryfice, Białogard czy Nowogard lub Łobez - dodał Lijewski.

Offshore na Bałtyku Morze możliwości dla firm z Pomorza Zachodniego 

Na zdjęciu Łukasz Szeląg, jedne z organizatorów konferencji offshore w Gryficach, przekonywał do współpracy pomiędzy samorządem, biznesem a edukacją jako niezbędnymi częściami dobrej oferty dla offshorowych firm.( fot. Organizator )

Pomorze Zachodnie jest liderem produkcji zielonej energii. Tu poprzez działania Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie swoją działalność prowadzi wiele firm z branży oze.  

Doświadczenie firm z branży energetycznej jest duże. - Posiadamy park maszynowy, mamy doświadczenie w wykonywania prac przy budowie wiatraków na lądzie, szkolimy pracowników - mówi Mariusz Sowiński z ZEG Gryfice. O możliwościach dofinansowania dla firm na rozwój mówił Tomasz Aniuksztys, ekspert ds. funduszy europejskich i lider lokalnego stowarzyszenia "Z Pomysłem". Radą w zakresie finansowania firm dzielił się też Michał Karbowniczyn z Domu Finansów w Szczecinie. 
Marzena Domaradzka, zastępca burmistrza Gryfic, przekazała uczestnikom spotkania ofertę inwestycyjną Gminy Gryfice. - Możemy podglądać Pomorze Gdańskie jak przygotowywało się do rozwoju offshore. Jednak już dziś oferta firm, współpraca z samorządami jest na wyższym poziomie. Przed nami edukacja pracowników na potrzeby branży energetycznej i morskiej - zapewniał Łukasz Szeląg członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, sygnatariusz porozumienia offshore w Warszawie.

- Nasze uczelnie mogą wspierać przedsiębiorców i samorządowców w podnoszeniu kompetencji kadr, edukacji nowych pracowników. Jednak to nadal wymaga czasu i decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Szkolnictwa - zauważa dr prof. ZPSB Grażyna Maniak. 

Artur Ambrożewicz z Vulcan Training w Szczecinie przedstawił miejsce szkoleń dla przyszłych kadr offshore. - Nasza firma szkoli pracowników w bardzo specjalistycznych umiejętnościach na potrzeby ratowania życia ludzkiego na morzu. Dostosowujemy ofertę do szkoleń - mówił Artur Ambrożewicz. 

Najważniejszym punktem spotkania było wystąpienia Magdy Klera - Nowopolska. Mówiła o inwestycjach MFW Bałtyk I, II & III oraz Dotychczasowym doświadczeniu, planach i podejście do współpracy przedsiębiorstwa w obszarze offshore.

Gryficki Klaster Energii wspiera lokalne startupy. Na
konferencji wystąpili przedstawiciele StayGet.Com portalu rezerwacji hoteli, który został założony i działa w Gryficach. 
Wśród uczestników spotkania byli m.in. samorządowcy: wicestarosta policki Joanna Napiwodzka, radny Powiatu Polickiego Albin Majkowski, radny Powiatu Gryfickiego Grzegorz Burcza oraz Maciej Bejnarowicz radny Miasta Kołobrzeg. Partnerami konferencji offshore w Gryficach byli m.in.: Kołobrzeska Izba Gospodarcza, Zachodniopomorski Klaster Morski, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, Wielkopolska Izba Gospodarcza, Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie oraz Fundacja na Prąd z Gdańska.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■