POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [23.11.2022, 18:24:38] • Kamień Pomorski

Z dziejów Kamienia Pomorskiego – wokół monografii miasta

Z dziejów Kamienia Pomorskiego – wokół monografii miasta

fot. Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Za ponad rok czeka nas jubileusz 900-lecia misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu i 750-lecia nadania praw miejskich. Aby uczcić rocznice tych doniosłych wydarzeń Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej wystąpiło w ubiegłym roku z inicjatywą opracowania naukowej monografii Kamienia Pomorskiego obejmującej historię miasta od czasów prehistorycznych po współczesne.

Idea ta spotkała się z pełnym poparciem władz miejskich i publikacja taka jest obecnie przygotowywana. Redaktorem „Dziejów Kamienia Pomorskiego”, które ukażą się w jubileuszowym 2024 r. jest prof. Radosław Gaziński.

Monografię opracowuje sześcioosobowy zespół w skład, którego wchodzą historycy z uznanym dorobkiem naukowym związani z Polską Akademią Nauk, Uniwersytetem Szczecińskim i Archiwum Państwowym w Szczecinie, a także pracownik Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Na „Dzieje Kamienia Pomorskiego” złożą się następujące rozdziały, których autorami będą: czasy pradziejowe i wczesne średniowiecze (do lokacji) - prof. dr hab. Marian Rębkowski (dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie), średniowiecze (od lokacji miasta do końca panowania Bogusława X) – prof. Rafał Simiński (Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego), nowożytność (od śmierci Bogusława X po koniec epoki staropruskiej - 1806 r) – prof. dr hab. Radosław Gaziński (Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego), XIX i I poł. XX wieku – prof. Paweł Gut (Archiwum Państwowe w Szczecinie i Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego), dzieje biskupstwa i kapituły do 1810 r. - dr Radosław Pawlik (Archiwum Państwowego w Szczecinie), okres po 1945 r. - mgr Błażej Bubnowicz (Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej).

W tym miejscu należy nadmienić, iż w związku z opracowywaną monografią w maju br. pracownicy warszawskiego Instytutu Archeologii i Etnologii PAN przeprowadzili badania georadarowe w katedrze oraz na grodzisku, gdzie dziś wznosi się kościół Mariacki.

W celu przybliżenia przygotowywanych „Dziejów Kamienia Pomorskiego” Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej oraz Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej mają zaszczyt zaprosić na sesję naukową zatytułowaną „Z dziejów Kamienia Pomorskiego – wokół monografii miasta”, która odbędzie się w tę sobotę, 26 listopada o godz. 12.00 w siedzibie MHZK przy ul. Adama Mickiewicza 34. Autorzy poszczególnych rozdziałów monografii zaprezentują wtedy wybrane zagadnienia, które znalazły się w sferze ich badań.

Program sesji jest następujący:
prof. Marian Rębkowski, mgr Robert Ryndziewicz, „Wyniki badań georadarowych w katedrze i na grodzisku w Kamieniu Pomorskim”,
prof. Rafał Simiński, „Źródła do dziejów średniowiecznego Kamienia Pomorskiego”,
prof. Radosław Gaziński, „Kamień Pomorski w okresie wojny trzydziestoletniej”,
prof. Paweł Gut, dr Radosław Pawlik „Ewald Georg von Kleist – nieznane fakty z życia kamieńskiego odkrywcy”,
mgr Błażej Bubnowicz, „Przyczynek do dziejów kamieńskiej oświaty. Publiczna Szkoła Powszechna w Kamieniu Pomorskim w latach 1945-1948”.

Serdecznie zapraszamy!
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej i Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 24 czerwca do końca wakacji w uruchamianych latem miejscach wyczekiwania w Dziwnowie, Ustroniu Morskim, Mielenku, Pobierowie, Międzyzdrojach i Darłowie dodatkowa karetka z ratownikami medycznymi. W skład każdego takiego zespołu wchodzą dwie osoby – ratownicy medyczni lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu. Sezonowe karetki wyglądem ani wyposażeniem nie różnią się w żaden sposób od typowych, podstawowych ambulansów WSPR w Szczecinie. Znajdziemy w nich więc m.in. defibrylator, respirator czy autopuls czyli platformę do mechanicznego ucisku klatki piersiowej ■ Rusza budowa Aquaparku w Międzyzdrojach przy ulicy Komunalnej, jednego z największych na wybrzeżu zachodnim. Obiekt realizowany w ramach Bel Mare & Aqua Resort będzie ukończony do 2026 roku. Aquapark będzie obiektem łączącym wiele funkcji: sport i rekreację, Spa i rehabilitację oraz infrastrukturę konferencyjno-gastronomiczną. Inwestor, Grupa Deweloperska Prestige, powierzyła projekt uznanym architektom z 4Developments. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 mln PLN. ■ Wysyp owadów w Lubinie - to prawdziwa masakra dla mieszkańców i turystów. Wszystko zaczęło się od ciepłej i słonecznej pogody, która sprzyja rozmnażaniu się insektów. Okoliczne rozlewiska i Park Narodowy Woliński to idealne miejsca dla tych małych stworzeń, które żyją tylko kilka dni. Mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali do Lubina, gminy Międzyzdroje, muszą radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami wysypu jętek. Owady te zasiedlają tereny mieszkalne, co powoduje, że ludzie czują się osaczeni przez niezliczoną ilość insektów ■ Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!". Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa" i wysłać do na adres mailowy: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com ■ W Międzyzdrojach paliła się osobówka. Ogień ugasili strażacy z Lubina i Kołczewa. W centrum Międzyzdrojów doszło do pożaru. Ogień pojawił się w zaparkowanym przy jednej z ulic osobowym fordzie. Jak się okazało w samochodzie doszło do pożaru komory silnika. Na miejsce przyjechali strażacy. Do akcji gaśniczej przystąpili strażacy z OSP Lubin oraz OSP Kołczewo. - Po dogaszeniu komory silnika i sprawdzeniu pojazdu zakończyliśmy nasze działania i obie Jednostki udały się do swoich strażnic - poinformowało OSP Kołczewo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 15 kwietnia po godzinie 13:00 ■