POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [23.11.2022, 15:01:15] • Kamień Pomorski

Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża

Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża

fot. Organizator

Doceniając zasługi honorowych dawców krwi Polski Czerwony Krzyż ustanowił w 1972 roku Dni Honorowego Krwiodawstwa, które obchodzone są corocznie w dniach 22-26 listopada. Jest to święto wszystkich Honorowych Dawców Krwi którzy bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym poprzez jej regularne oddawanie. Jednocześnie jest to okazja do podziękowań za zaangażowanie i zachęcenie pełnoletniego społeczeństwa do włączenia się w tą akcję.

Kto potrzebuje krwi od drugiego człowieka
Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Kto może oddać krew
Dawcą krwi może zostać każda osoba między 18 a 65 rokiem życia. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Kiedy i jaką grupę krwi można oddawać
Niedobory krwi występują okresowo w ciągu całego roku jednak najczęściej jest to zauważalne w okresie wakacyjnym. Spowodowane jest to faktem, że w okresie letnim przytrafia się więcej wypadków, a wielu dawców krwi przebywa na urlopach. Nie zmienia to faktu, że zapotrzebowanie na krew występuje przez cały rok.

Aktualne zapotrzebowanie na konkretne grupy krwi w województwie Zachodniopomorskim można sprawdzić na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa w Szczecinie - www.krwiodawstwo.szczecin.pl/

Ile krwi pobiera się jednorazowo i jak długo to trwa
Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – co daje około 40-60 minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny.

Wszystkie osoby chcące dołączyć do akcji i oddać krew mogą skorzystać z Punktów Terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie na terenie województwa Zachodniopomorskiego:
• Drawsko Pomorskie
ul. Bolesława Chrobrego 4
78-500 Drawsko Pomorskie
• Gryfice
ul. Niechorska 27
72-300 Gryfice
• Kołobrzeg
ul. Łopuskiego 31
78-100 Kołobrzeg
• Koszalin
ul. Chałubińskiego 7
75-581 Koszalin
• Szczecinek
ul. Tadeusza Kościuszki 38
78-400 Szczecinek 
• RCKiK w Szczecinie:
al. Wojska Polskiego 80/82
70-482 Szczecin
• Świnoujście
ul. Mieszka I –go 4
72-600 Świnoujście
EKIPOWE POBIERANIE KRWI
• Gryfino
ul. Bolesława Chrobrego 52
74-100 Gryfino
• Stargard
ul. Staszica 16
73-110 Stargard
• Barlinek
Rynek Główny
74-320 Barlinek

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ PROGNOZA POGODY DLA POLSKI na dzień 07-12-2022. Na północy kraju spodziewane są marznące opady mokrego śniegu powodujące gołoledź i oblodzenie. Pogoda w kraju kształtowana będzie przez płytki, rozbudowujący się układ niskiego ciśnienia znajdujący się nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim, napływać będą wilgotne i chłodne masy powietrza polarnomorskiego i częściowo arktycznego. Prognozowana jest pochmurna aura z opadami mieszanymi obejmującymi cały obszar kraju, będą to słabe i miejscami umiarkowane opady deszczu ze śniegiem o charakterze zarówno przelotnym jak i jednostajnym z przerwami. W całym kraju pojawią się opady mżawki, deszczu i mokrego śniegu o słabym, chwilami umiarkowanym natężeniu. W przypadku rejonów północych opady będą powodować śliskość na drgoach i chodnikach. Temperatura maksymalna powietrza wyniesie około 0°C/4°C, najcieplej będzie w pasie południowym natomiast najchłodniej na północnym - wschodzie i w pasie północnym. Wiatr umiarkowany, w porywach dość silny, w górach oraz miejscami na wybrzeżu bardzo silny i porywisty, wiejący z kierunków południowo - zachodnich ■ Już wiadomo, kto ściągnął Sylwię Sobolewską do kamieńskiego PGK. Za tym tajemniczym transferem stoi sam prezes! ■ Rano i przed południem w głębi województw północnych, wschodnich oraz miejscami na południu spodziewane są gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-300 metrów ■ W sobotę, 15 października 2022 r. w Pyrzycach odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w zapasach w stylu wolnym. W imprezie wystartowało prawie 200 zawodników z ponad 20 klubów. W zawodach uczestniczył klub sportowy UKS Gimsport Międzyzdroje. Klub reprezentowany był przez Oliwię Cisowską, która po zaciętych walkach na macie wywalczyła srebrny medal. Gratulujemy Oliwia i życzymy dalszych sukcesów ■ Jednostka OSP Jarszewo została wezwana na obwodnicę Kamienia Pomorskiego. Tam znajdował się samochód, który wypadł z drogi. Kierowca nie doznał obrażeń. - Zdarzenie 54/2022 22.09.2022r., godzina 06:48 zostaliśmy zadysponowani na obwodnicę Kamienia Pomorskiego nieopodal miejscowości Rzewnowo, gdzie kierujący pojazdem marki Volkswagen wyjeżdżając z zakrętu, wypadł z drogi i wpadł do rowu. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało - dowiadujemy się z FB ■ W dniu 16.09.2022r. W okolicach Rossmana W Kamieniu Pomorskim zagubiono kluczyki do samochodu volkswagen golf. Telefon kontaktowy: 506872531 ■ Dnia 25.09.2022 pojawi się odcinek telewizyjny na Polsacie z udziałem panny młodej, która pochodzi z Chodzieży a Pan młody pochodzący z Kamienia Pomorskiego. Odcinek był nagrywany w Chodzieży i okolicach. Program nazywa się "Ślubne pogotowie Izabeli Janachowskiej" - niedziela 25.09.2022 o godz 17:45. W odcinku będzie ukazany piękny różowy bus stojący na płycie rynku, w którym odbywała się metamorfoza Panny młodej ■