POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [23.11.2022, 15:01:15] • Kamień Pomorski

Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża

Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża

fot. Organizator

Doceniając zasługi honorowych dawców krwi Polski Czerwony Krzyż ustanowił w 1972 roku Dni Honorowego Krwiodawstwa, które obchodzone są corocznie w dniach 22-26 listopada. Jest to święto wszystkich Honorowych Dawców Krwi którzy bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym poprzez jej regularne oddawanie. Jednocześnie jest to okazja do podziękowań za zaangażowanie i zachęcenie pełnoletniego społeczeństwa do włączenia się w tą akcję.

Kto potrzebuje krwi od drugiego człowieka
Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Kto może oddać krew
Dawcą krwi może zostać każda osoba między 18 a 65 rokiem życia. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Kiedy i jaką grupę krwi można oddawać
Niedobory krwi występują okresowo w ciągu całego roku jednak najczęściej jest to zauważalne w okresie wakacyjnym. Spowodowane jest to faktem, że w okresie letnim przytrafia się więcej wypadków, a wielu dawców krwi przebywa na urlopach. Nie zmienia to faktu, że zapotrzebowanie na krew występuje przez cały rok.

Aktualne zapotrzebowanie na konkretne grupy krwi w województwie Zachodniopomorskim można sprawdzić na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa w Szczecinie - www.krwiodawstwo.szczecin.pl/

Ile krwi pobiera się jednorazowo i jak długo to trwa
Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – co daje około 40-60 minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny.

Wszystkie osoby chcące dołączyć do akcji i oddać krew mogą skorzystać z Punktów Terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie na terenie województwa Zachodniopomorskiego:
• Drawsko Pomorskie
ul. Bolesława Chrobrego 4
78-500 Drawsko Pomorskie
• Gryfice
ul. Niechorska 27
72-300 Gryfice
• Kołobrzeg
ul. Łopuskiego 31
78-100 Kołobrzeg
• Koszalin
ul. Chałubińskiego 7
75-581 Koszalin
• Szczecinek
ul. Tadeusza Kościuszki 38
78-400 Szczecinek 
• RCKiK w Szczecinie:
al. Wojska Polskiego 80/82
70-482 Szczecin
• Świnoujście
ul. Mieszka I –go 4
72-600 Świnoujście
EKIPOWE POBIERANIE KRWI
• Gryfino
ul. Bolesława Chrobrego 52
74-100 Gryfino
• Stargard
ul. Staszica 16
73-110 Stargard
• Barlinek
Rynek Główny
74-320 Barlinek

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zachodniopomorskie: ponad 48 tys. cudzoziemców Na koniec maja tego roku w województwie zachodniopomorskim było 48,1 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. To nieznacznie mniej niż na koniec listopada 2022 roku. W listopadzie 2022 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w naszym województwie było 48,9 tys. Na koniec maja natomiast zarejestrowano przeszło 48,1 tys. obcokrajowców. Na terenie szczecińskiego ZUS było ponad 37,5 tys. cudzoziemców. Według danych z koszalińskiej placówki zgłoszono do ubezpieczeń przeszło 10,5 tys. W naszym regionie najliczniejszą grupą cudzoziemców zgłoszonych w ZUS do ubezpieczeń emerytalno-rentowych dalej są Ukraińcy. Na koniec maja było ich 37,1 tys. (w szczecińskim ZUS 29,2 tys. i 7,9 tys. w koszalińskim oddziale). ■ Woda w Kamieniu ostro w górę! Ale czy legalnie pytają radni? Woda w Kamieniu po podwyżkach wprowadzonych przez PGK Kamień Pomorski jest obecnie droższa niż w nadmorskim Rewalu, Dziwnowie czy Międzyzdrojach. Wątpliwości budzi nie tylko wysokość nowych cen ale i tryb ich wprowadzenia. Sprawa nowych cen wody i ścieków wywołała sporo emocji zarówno wśród mieszkańców jak i radnych na sesji Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Decyzji o podwyżkach bronił burmistrz Stanisław Kuryłło, który zwracał uwagę na podwyżki cen paliw, gazu, które w jego opinii uzasadniają podwyżki wprowadzone przez PGK ■