POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [19.08.2022, 08:01:59] • zachodniopomorskie

Kolejne oszustwa metodą „na policjanta” - seniorze uważaj!

Kolejne oszustwa metodą „na policjanta” - seniorze uważaj!

fot. Policja

Na terenie naszego województwa ponownie uaktywnili się oszuści działający metodą "na policjanta". Od początku sierpnia na Policję zgłosiło się trzech seniorów, którzy łącznie stracili 80 tysięcy złotych.

Zgłoszone na Policję zdarzenia dotyczą podobnego działania sprawców. Nieznajomy mężczyzna dzwonił do seniorów na telefon stacjonarny podając się za rzekomego policjanta. Pod pretekstem uchronienia ich członków rodziny przed odpowiedzialnością karną za spowodowanie rzekomych wypadków drogowych, wyłudził oszczędności starszych mieszkańców naszego województwa. Dwa zdarzenia dotyczą mieszkańców Szczecina, gdzie dwaj 91- latkowie przekazali oszustom ponad 40 tysięcy złotych. szczecin.policja.gov.pl/szm/dzialania-policji/aktualnosci/49644,UWAGA-na-oszustow-w-Szczecinie-Ponownie-dzwonia-do-seniorow.html

Ostatnie z głoszenie dotyczyło 81- letniej mieszkanki Stargardu, do której zadzwoniła na telefon stacjonarny kobieta, podająca się za policjantkę i poinformowała seniorkę, że jej wnuczek spowodował wypadek drogowy, podczas którego potracił kobietę w ciąży. W wyniku tego zdarzenia kobieta miała straciła dziecko, a sama znajdować się w ciężkim stanie. Rzekoma policjantka przekazała słuchawkę mężczyźnie, który podał się za wnuka 81- latki. Mężczyzna potwierdził opowiedzianą wcześniej historię i prosił o pomoc finansową i przekazanie pieniędzy mężczyźnie, który się po nie zgłosi.
W trakcie rozmowy kobieta podająca się za policjantkę kilkukrotnie wypytywała seniorkę o posiadane w mieszkaniu oszczędności i biżuterię. Niestety nie wzbudziło to u 81- latki podejrzeń. Kobieta nie weryfikując przekazanych w rozmowie telefonicznej informacji uwierzyła oszustom i przekazała 40 tysięcy złotych mężczyźnie, który zgłosił się po gotówkę.
Jak się później okazało, żadne z opisywane przez oszustów zdarzeń nie miało miejsca O tym, że seniorzy zostali oszukani zorientowali się dopiero po fakcie. Starsi ludzie stracili oszczędności swojego życia.

Policjanci po raz kolejny przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze. Tym razem wykorzystują metodę „na policjanta". Sprawcy są bezwzględni, wykorzystują często nieporadność seniorów, ich łatwowierność oraz chęć pomocy bliskim.

Co robić, aby nie stać się ofiarą oszustwa?
• bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania;
• Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy;
• krytycznie podchodź do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej;
• konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy;
• nie informuj nikogo o oszczędnościach, które masz w domu lub przechowujesz na koncie;
• nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,
• zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje,
• nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów;
• nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności.

W pierwszym półroczu 2022 roku zachodniopomorscy policjanci otrzymali zgłoszenia o 64 przypadkach działania oszustów. Na szczęście zdecydowana większość, bo 37 seniorów w porę zorientowało się, że mogą stać się ofiarami przestępczego działania sprawców i nie doszło do przekazania pieniędzy. Niestety kolejnych 27 straciło oszczędności swojego życia. Oszuści od starszych osób mieszkających na terenie województwa zachodniopomorskiego wyłudzili w pierwszym kwartale br. ponad 1.3500 tysięcy PLN .

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że rozmówca nie jest prawdziwym funkcjonariuszem zadzwoń na numer 112. Zanim to uczynisz, pamiętaj, aby rozłączyć poprzednią rozmowę. Odczekaj chwilę i dopiero wtedy wykonaj nowe połączenie.

Zachodniopomorscy policjanci stale pracują nad zgłoszonymi sprawami.

zespół prasowy KWP w Szczecinie / IK


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Sobota [20.08.2022, 18:48:57] • [IP: 77.3.102.***]

Seniorzy uważajcie!! W dzisiejszych czasach to i policjanci oszukują.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach serdecznie zaprasza 6 października 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00 do nowej siedziby, która mieści się na Placu Ratuszowym 1 na wernisaż prac Pani Krystyny Marzec ■ Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022 2 Października 2022 roku, w niedzielę, odbędzie się kolejny turniej pn. „Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022” Uczestnikami rozgrywek będą dzieci zrzeszone w następujących klubach: Akademia Baltica Świnoujście, Ina Goleniów, Gryf Kamień Pomorski, Czarni Szczecin oraz gospodarz – Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście. To wydarzenie sportowe odbędzie się na Boisku im. Tadeusza Kaczmarka w Świnoujściu - Warszów przy ul. Białoruskiej 4. Rozpoczynamy o godz. 10.00. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy! ■ Jednostka OSP Jarszewo została wezwana na obwodnicę Kamienia Pomorskiego. Tam znajdował się samochód, który wypadł z drogi. Kierowca nie doznał obrażeń. - Zdarzenie 54/2022 22.09.2022r., godzina 06:48 zostaliśmy zadysponowani na obwodnicę Kamienia Pomorskiego nieopodal miejscowości Rzewnowo, gdzie kierujący pojazdem marki Volkswagen wyjeżdżając z zakrętu, wypadł z drogi i wpadł do rowu. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało - dowiadujemy się z FB ■ W dniu 16.09.2022r. W okolicach Rossmana W Kamieniu Pomorskim zagubiono kluczyki do samochodu volkswagen golf. Telefon kontaktowy: 506872531 ■ Dnia 25.09.2022 pojawi się odcinek telewizyjny na Polsacie z udziałem panny młodej, która pochodzi z Chodzieży a Pan młody pochodzący z Kamienia Pomorskiego. Odcinek był nagrywany w Chodzieży i okolicach. Program nazywa się "Ślubne pogotowie Izabeli Janachowskiej" - niedziela 25.09.2022 o godz 17:45. W odcinku będzie ukazany piękny różowy bus stojący na płycie rynku, w którym odbywała się metamorfoza Panny młodej ■