POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [12.05.2022, 12:02:04] • Międzyzdroje

Malują trzymając pędzel w ustach albo między palcami stóp. Ich malarstwo zaprezentowała galeria WPN

Malują trzymając pędzel w ustach albo między palcami stóp. Ich malarstwo zaprezentowała galeria WPN

fot. Andrzej Ryfczyński

Chyba żadna z osób, które odwiedziły we wtorek wczesnym popołudniem w Galerii Starego Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego nie byłaby w stanie domyślić się, że zaprezentowane tu właśnie obrazy malarskie powstały w inny sposób aniżeli z pomocą technik znanych z profesjonalnych pracowni artystycznych. Realistyczne plenery przyrodnicze, pełne energii i ekspresji wizerunki dzikich zwierząt, bajecznie upierzone ptactwo... Trudno uwierzyć, że twórcami tych rajskich wizerunków natury są malarze, którzy nie są w stanie utrzymać pędzla w dłoni. Gdy choroba uniemożliwiła im klasyczne malowanie, nie poddali się, nie zrezygnowali ze swojej pasji. Nauczyli się malować trzymając pędzel między palcami stóp albo w ustach. W budynku WPN nie tylko pokazali swoje pracy, nie tylko opowiadali o artystycznej pasji ale także dali pokaz swoich umiejętności, malując na oczach zebranych gości.

Mariusz Mączka, Arkadiusz Cyprian, Cezary Mączka, Walery Siejbatałow to czwórka bohaterów tego wernisażu. Gości przedstawiła Violetta Nawrocka – od niedawna nowa dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego.

Malują trzymając pędzel w ustach albo między palcami stóp. Ich malarstwo zaprezentowała galeria WPN

fot. Andrzej Ryfczyński

Oni sami opowiadali o swojej pasji i o ludziach, którzy docenili ich talent i wspierają tak by mogli stale go rozwijać. Mówili o rodzinach, wspierających ich rodzinach.

Malują trzymając pędzel w ustach albo między palcami stóp. Ich malarstwo zaprezentowała galeria WPN

fot. Andrzej Ryfczyński

Goście mogli także zapoznać się z działalnością i pozycjach, które na polskim rynku księgarskim ukazały się dzięki pracowniom wydawnictwa AMUN. To jedyny w Polsce edytor Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami.

Malują trzymając pędzel w ustach albo między palcami stóp. Ich malarstwo zaprezentowała galeria WPN

fot. Andrzej Ryfczyński

Wernisaż wystawy w galerii Wolińskiego Parku Narodowego dał okazję publiczności podziwiania sprawności tych twórców. Po krótkiej części oficjalnej, oni po prostu chwycili za pędzle przenosząc na płótno, zawarte kształcie i kolorze swoje wizje i marzenia.

Malują trzymając pędzel w ustach albo między palcami stóp. Ich malarstwo zaprezentowała galeria WPN

fot. Andrzej Ryfczyński

Promocja twórczości artystów polega na rozprowadzaniu ich prac w postaci kart świątecznych i okolicznościowych oraz kalendarzy poprzez direct mailing (bezpośrednia przesyłka pocztowa) do mieszkańców naszego kraju. W chwili kiedy powstał Związek zrzeszający artystów malujących ustami i nogami, znany był slogan: "Nie prosimy o litość". Jest on związany z miejscem niekonwencjonalnych artystów w dzisiejszej kulturze, a właściwie w sztuce, której kształt współtworzą wraz z innymi artystami na przestrzeni dziesięcioleci. Stworzenie organizacji z dość niezwykłymi osobowościami i zarazem posiadającymi dość nieprzeciętne umiejętności i zdolności, umożliwiło wspieranie rozwoju artystycznego osób, które pomimo niepełnosprawności zapragnęły tworzyć trzymając pędzel w ustach bądź stopach.

Malują trzymając pędzel w ustach albo między palcami stóp. Ich malarstwo zaprezentowała galeria WPN

fot. Andrzej Ryfczyński

Pojawiła się zarazem nie spotykana dotąd możliwość sprzedaży ich prac. Związek, zajmując się rozprowadzaniem obrazów, zapewnił tym samym niepełnosprawnym artystom podstawowe warunki, które umożliwiły swobodny rozwój i dały szansę na samodzielność. Wydawnictwo zajmuje się również organizowaniem wystaw w kraju i za granicą, jak również plenerów malarskich, np. w Gdańsku, Bukowinie Tatrzańskiej, Mikołajkach, Zakopanem, Gdyni. Polską grupę tworzy 24 artystów malujących ustami lub stopą, którzy pochodzą z różnych stron Polski.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Piątek [13.05.2022, 09:41:38] • [IP: 94.254.166.**]

brawo!

Gość • Piątek [13.05.2022, 09:19:02] • [IP: 91.200.76.***]

Super. Można tylko pozazdrościć talentu

Gość • Czwartek [12.05.2022, 17:22:15] • [IP: 46.205.150.**]

Wspaniały przykład hartu ducha i braku granic ludzkich możliwości. Pomimo doświadczenia ułomności, celujący z plastyki i celujący z wychowania fizycznego.

Gość • Czwartek [12.05.2022, 15:52:20] • [IP: 37.248.174.**]

Coś niesamowitego

Gość • Czwartek [12.05.2022, 15:48:58] • [IP: 83.23.147.***]

Wielki szacun dla tych ludzi. Coś pięknego.

Gość • Czwartek [12.05.2022, 12:58:51] • [IP: 80.51.215.**]

Najlepsza wystawa na jakiej byłem od dawien dawna.

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ 23 maja w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otwarta została wystawa „Miasto i jego mieszkańcy. Kamień Pomorski w latach 60. XX w.”. Termin otwarcia nowej ekspozycji nie był przypadkowy. W poniedziałek przypadała bowiem 77. rocznica przybycia do Kamienia grupy organizującej polską administrację, kierowanej przez Władysława Jasińskiego żołnierza Armii Krajowej i powstańca warszawskiego. Dzień ten jest symbolicznym początkiem współczesnej polskiej historii naszego miasta ■ Śmiertelny wypadek na DK3 w Płocinie. Zderzenie czołowo dwóch osobówek ■ Triduum paschalne – Wielki Czwartek oraz Wielki Piątek – najważniejsze wydarzenie w liturgicznym roku dla Katolików. To czas celebracji misterium paschalnego – męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa ■ Kto tym razem zostanie „Sołtysem Roku”? Zgłoszenia do 15 kwietnia. Konkurs ma charakter otwarty. Kandydata z obszaru województwa zachodniopomorskiego do tytułu „Sołtys Roku” 2022 mogą zgłaszać: rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa (co najmniej 10 osób), rady parafialne, organizacje pozarządowe i społeczne działające na wsi, stowarzyszenia sołtysów oraz przedstawiciele władzy samorządowej. Zgłoszenia należy przesyłać do 15 kwietnia br. na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin z dopiskiem KONKURS „SOŁTYS ROKU” 2022 ■ Złodzieje nie próżnują. W Lubinie rabusie włamali się do kontenera znajdującego się na terenie budowy nowej remizy strażackiej. Łupem złodziei padł sprzęt budowlany ■ Na skutek zmian rządowych gmina Międzyzdroje poniosła straty na poziomie około 3 milionów złotych – przyznaje burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek. Gminy powiatu kamieńskiego zapytaliśmy o ich sytuację finansową. ■ Na podstawie specustawy ZUS uruchomi infolinię w języku ukraińskim, w placówkach ZUS będą czekali tłumacze posługujący się językiem ukraińskim, a także materiały drukowane w tym języku - zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. ■