POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [17.06.2026, 14:00:12] • Świnoujście

10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu

10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu

fot. LNG - Świnoujście

W ciągu dekady Terminal LNG w Świnoujściu, należący do infrastruktury GAZ SYSTEM, obsłużył 445 dostaw skroplonego gazu ziemnego, przyjął blisko 80 mln m³ LNG transportowanego drogą morską i utrzymał dostępność operacyjną przekraczającą 99 proc. Dziś jest jedynym z najważniejszych punktów wejścia gazu do krajowego systemu przesyłowego i ważnym elementem infrastruktury energetycznej regionu.

17 czerwca 2026 r. mija dokładnie 10 lat od momentu, gdy do Terminala LNG w Świnoujściu dotarła pierwsza komercyjna dostawa skroplonego gazu ziemnego. Wydarzenie to otworzyło Polsce dostęp do globalnego rynku LNG i zapoczątkowało proces głębokiej dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.


- Terminal LNG w Świnoujściu jest jednym z kluczowych filarów polskiego bezpieczeństwa energetycznego Polski, który dziś działa w oparciu o pełną dywersyfikację kierunków dostaw i rosnącą zdolność do elastycznego zarządzania przepływami surowca. To infrastruktura, która zmieniła pozycję Polski - z rynku biernie zależnego na system aktywnie zarządzający dostawami. Konsekwentnie wzmacniamy ten potencjał kolejnymi decyzjami inwestycyjnymi, które zwiększają przepustowość i umożliwiają dalsze skalowanie importu LNG. W efekcie wzmocniliśmy pozycję Polski jako hubu gazowego w regionie i współtwórcy nowej architekturę rynku energii Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśla Minister Energii Miłosz Motyka.

- Dziesięć lat temu niewielu przewidywało, jak bardzo zmieni się sytuacja na europejskim rynku energii. Uruchomienie Terminala LNG w Świnoujściu było jednak inwestycją opartą na strategicznym myśleniu o przyszłości. Dzięki temu Polska była lepiej przygotowana na wyzwania, które pojawiły się w kolejnych latach. Dziś terminal jest symbolem skutecznego budowania odporności państwa i dowodem, że konsekwentnie realizowane projekty infrastrukturalne przynoszą efekty na pokolenia – mówi Wojciech Wrochna Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii i Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Od 2016 roku do terminala zawinęło 445 zbiornikowców z ładunkami LNG z różnych kierunków świata. Tylko w 2025 roku terminal obsłużył rekordowe 81 dostaw LNG, a w 2026 roku zrealizowano już kolejnych 37 rozładunków. Instalacja pracuje nieprzerwanie od ponad 87 tys. godzin, utrzymując dostępność usług na poziomie przekraczającym 99 proc. Wszystkie etapy rozbudowy obiektu były realizowane przy zachowaniu ciągłości pracy instalacji i bez wpływu na bezpieczeństwo dostaw gazu do odbiorców.


- Dziesięć lat temu uruchomiliśmy nowe możliwości dla polskiego rynku gazu. Dziś terminal LNG jest częścią nowoczesnego systemu infrastrukturalnego, który zapewnia bezpieczeństwo dostaw, wspiera rozwój konkurencyjnego rynku oraz wzmacnia pozycję Polski w regionie. Dzięki rozbudowie infrastruktury krajowej i tranzytowej, a także budowie interkonektorów Polska dysponuje potencjałem, aby pełnić rolę ważnego hubu gazowego dla Europy Środkowo-Wschodniej. To pokazuje, jak strategiczne inwestycje realizowane konsekwentnie przez lata przekładają się na realne korzyści dla gospodarki i odbiorców – mówi Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Znaczenie terminala LNG wykracza dziś poza bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wraz z rozwojem krajowej sieci przesyłowej, uruchomieniem Baltic Pipe oraz integracją systemów gazowych państw regionu, obiekt w Świnoujściu wspiera rozwój regionalnego rynku gazu i zwiększa możliwości transgranicznego przesyłu surowca. Wdrożenie jednego obszaru bilansowania gazu ziemnego wysokometanowego oraz nowe warunki korzystania z systemu przesyłowego tworzą dodatkowe impulsy dla rozwoju handlu gazem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przez dziesięć lat działalności terminal przeszedł znaczącą rozbudowę. Powstał trzeci zbiornik LNG, drugie nabrzeże oraz zwiększono zdolności regazyfikacyjne instalacji. Rozwój infrastruktury umożliwił uruchomienie nowych usług, takich jak załadunek LNG, przeładunek LNG między statkami czy bunkrowanie jednostek wykorzystujących LNG jako paliwo.

Szczególnie dynamicznie rozwija się segment LNG małej skali. Liczba cystern załadowywanych w terminalu wzrosła w ciągu dekady niemal dwudziestokrotnie – z około 500 w 2016 roku do niemal 11 tys. w 2025 roku. Łącznie terminal obsłużył już ponad 56 tys. cystern LNG. Jeszcze w tym roku uruchomione zostanie czwarte stanowisko załadunku cystern, które zwiększy możliwości przeładunkowe o 50 proc. – z 40 do 60 cystern na dobę.

Dziesięć lat po pierwszej komercyjnej dostawie LNG terminal w Świnoujściu pozostaje jednym z najważniejszych aktywów infrastrukturalnych GAZ-SYSTEM. Jego dalszy rozwój będzie wspierał nie tylko bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale także wzrost znaczenia krajowego systemu przesyłowego na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

LNG


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Bezpłatne szczepienia psów i kotów przeciwko wściekliźnie. W niedzielę akcja w Wapnicy, Lubinie i Wicku ■ Strongmani w Międzyzdrojach. Dziś drugi dzień Mistrzostw Polski Strongman. Najsilniejsi zawodnicy w kraju rywalizują na Alei Gwiazd od godziny 15.00. ■