POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [04.12.2024, 15:39:18] • zachodniopomorskie

Rynek budowlany w hibernacji. Nie wszystkie firmy doczekają lepszych czasów

Spadek liczby przetargów publicznych, mniej rozpoczętych inwestycji deweloperskich, znaczący wzrost niewypłacalności firm sektora budowlanego oraz duży wzrost zawieszanych lub optymalizowanych firm. Sektor budowlany boryka się z ogromnym kryzysem i jest to już w tej chwili problem, który dotyczy zarówno firm zajmujących się budową mieszkań, domów, realizacją inwestycji drogowych czy szeroko rozumianej infrastruktury. – Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej przekonują, że nie jest ani kolorowo, ani czarno. Na sytuację jednak patrzą z dużym niepokojem, bo widać zastój niemal na każdym polu inwestycyjnym – przyznaje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

KPO i odbudowa Ukrainy to szanse dla polskiego rynku budowlanego
Zjawisko zastoju w sektorze budowlanym jest szeroko komentowane przez polskich przedsiębiorców. Inwestycje deweloperskie realizowane są wolniej, a firmy, które zainteresowane są przetargami publicznymi są skłonne do negocjacji cen i zajmują się zadaniami, którymi wcześniej się nie zajmowały np. zadaniami związanymi z gospodarką morską.

- Oczekiwań było wiele, ale rzeczywistość poważnie je zweryfikowała. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży budowlanej od dwóch dekad, od kiedy Polska jest w Unii Europejskiej – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Wiele firm budowlanych widzi swoją szansę w odbudowie Ukrainy i w realizacji inwestycji związanych z Krajowym Planem Odbudowy. To wciąż dość odległa perspekytywa, a biznes prowadzi się tu i teraz. Wiele firm musiało dokonywać optymalizacji lub szukać „szybkich zleceń” – dodaje Hanna Mojsiuk.

- Co kilka lat jesteśmy świadkami jakiegoś kryzysu. Najważniejsze jest czy umiemy się do tego dostosować, zdywersyfikować swoje biznesy.

Obserwując największych graczy na rynku odnoszę wrażenie, że portfele zamówień mają wypełnione. Branża budowlana to nie tylko deweloperzy, to także budownictwo przemysłowe – infrastrukturalne, hydrotechniczne i drogowe. Akurat w hydrotechnice i drogownictwie jest pracy na dekadę. Oczywiście do przetargów wystartują wielcy gracze ale tzw. „budowlanka” opiera się na szeregu podwykonawców – dodaje Łukasz Zemski, przewodniczący Klastra Budowlanego przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Polski Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY Sp. z o.o. wydało ostrzeżenie meteorologiczne obowiązujące: oblodzenie i gołoledź na zachodzie od godziny 23:00 dnia 16 marca 2025 roku do godziny 08:00 dnia 17 marca 2025 roku. Stopień zagrożenia: 2 (umiarkowany) Obszar objęty ostrzeżeniem: Województwo lubuskie (całość), Województwo wielkopolskie (całość), Województwo zachodniopomorskie (całość). Prognozowane są opady deszczu ze śniegiem, które będą powodować zamarzanie nawierzchni dróg i chodników. Może to skutkować znacznym pogorszeniem warunków drogowych i utrudnieniami w komunikacji.Bardzo śliskie powierzchnie dróg i chodników, Możliwe utrudnienia komunikacyjne na dużym obszarze. Zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach i chodnikach, Ograniczyć prędkość oraz zachować większy odstęp od innych pojazdów, Piesi powinni korzystać z obuwia antypoślizgowego i unikać pośpiechu ■ Odwołane loty. Strajk na lotniskach w Niemczech. Ważne informacje dla pasażerów! Po raz kolejny strajki pracowników lotnisk zakłócą ruch lotniczy i przysporzą problemów tysiącom pasażerów. W poniedziałek, 10 marca 2025 roku, niemieckie lotniska zostaną sparaliżowane przez strajki ostrzegawcze, które zakłócą funkcjonowanie transportu lotniczego na terenie całego kraju. Związek zawodowy Verdi rozszerza protesty na jedenaście kluczowych portów lotniczych, obejmując w sumie 11 lotnisk w całym kraju, w tym we Frankfurcie, Monachium i Berlinie. W strajku wezmą udział pracownicy sektora publicznego oraz obsługi naziemnej, w tym personel odpowiedzialny za kontrolę biletów, załadunek bagaży i obsługę pasażerów. Pasażerowie powinni przygotować się na poważne utrudnienia, ponieważ całodniowy strajk doprowadzi do paraliżu ruchu lotniczego na tych i innych lotniskach ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■