POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [31.03.2024, 09:03:15] • Powiat Kamieński

Od symbolu odrodzenia do zabawy: znaczenie wielkanocnych jajek w kulturze słowiańskiej

Od symbolu odrodzenia do zabawy: znaczenie wielkanocnych jajek w kulturze słowiańskiej

autor: Stanisław Błachowicz ( fot. stock.adobe.com/pl )

Stukanie się jajkami podczas wielkanocnego śniadania to jedna z najbardziej charakterystycznych i uroczych tradycji wielkanocnych, szczególnie popularna w Polsce i innych krajach słowiańskich. Ta tradycja ma kilka znaczeń i odzwierciedla głębokie symboliczne warstwy związane ze świętowaniem Wielkanocy.

Symbolika jajka

Jajko jest potężnym symbolem nowego życia, odrodzenia i zmartwychwstania. Od czasów przedchrześcijańskich jajko było uważane za symbol wiosny i odnowy przyrody. W kontekście chrześcijańskim, jajko stało się symbolem pustego grobu Chrystusa i Jego zmartwychwstania, co jest centralnym elementem święta Wielkanocy.

Dlaczego stukamy się jajkami?

Stukanie się jajkami jest symbolicznym aktem dzielenia się życiem. Jest to gest wzajemnego podarowania sobie życia i dobra, który wyraża życzenia zdrowia, szczęścia i długiego życia. Zwyczaj ten ma również aspekt zabawy i współzawodnictwa – tradycyjnie, osoba, której jajko pozostaje nietknięte, może liczyć na szczególnie pomyślny rok.

Rola jajek w śniadaniu wielkanocnym

Jajka, obok innych święconych pokarmów, takich jak baranek z ciasta, chleb, sól, mięso, i chrzan, odgrywają centralną rolę w śniadaniu wielkanocnym. Każdy z tych elementów ma własne symboliczne znaczenie, odnoszące się do historii i tradycji związanych z Wielkanocą. Jajka, często malowane, pisanki, krashanki czy kraszanki, są nie tylko dekoracją, ale także symbolem życia i zmartwychwstania.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę i wspólne śniadanie wielkanocne następnego dnia to momenty głęboko zakorzenione w tradycji i kulturze. Są okazją do wyrażenia radości ze Zmartwychwstania Pańskiego oraz do spędzenia czasu w gronie najbliższych, wzmacniając więzi rodzinne i społeczne.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Wtorek [02.04.2024, 12:39:02] • [IP: 83.11.42.***]

Fajne to przypomnienie tradycji.

Gość • Niedziela [31.03.2024, 13:56:00] • [IP: 46.205.140.***]

Najlepiej to wychodzi stukanie sie kieliszkiem.

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to święto ustanowione w 2004 roku. 2 maja Polki i Polacy malują Polskę i świat na biało i czerwono - jest to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Prosty gest wyeksponowania flagi podkreśla naszą narodową wspólnotę i pozwala każdemu być ambasadorem polskości ■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami. ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■