POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [21.03.2024, 18:02:23] • Międzyzdroje

Drugie narodziny Międzyzdrojów – 40 lat minęło... Zobacz fotogalerię!

Drugie narodziny Międzyzdrojów – 40 lat minęło... Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

„To piękne, gdy człowiek może być dumny, dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne”. Czy ono będzie dumne z Nas? Zróbmy wszystko, żeby było… Abraham Lincoln. Tym słowami w sobotę 16 marca 2024 roku na okolicznościowym spotkaniu, z okazji 40 rocznicy odłączenia Międzyzdrojów od Świnoujścia, z udziałem ówczesnych i obecnych: działaczy społecznych, włodarzy, radnych, osób z tytułem „Zasłużony dla Międzyzdrojów”, pracowników: Urzędu Miejskiego, oświaty i instytucji kultury, sołtysów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz gości zaproszonych- przywitał burmistrz Mateusz Bobek.

Czy jeszcze ktoś pamięta, że Międzyzdroje od 1972 r. do 1984 r. były dzielnicą Świnoujścia?. Pewnie tylko starsze pokolenie i źródła o historii Międzyzdrojów.

„Dzień 16 marca – to bardzo ważna data dla społeczności lokalnej gminy Międzyzdroje, gdyż w tym roku mija 40 lat, kiedy to w dniu 16 marca 1984 r. Wojewódzka Rada Narodowa w Szczecinie podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Miasta i Gminy Międzyzdroje, a 21 marca 1984 r. na pierwszej sesji wybrano Radę Narodową Miasta i Gminy Międzyzdroje. Należy podkreślić, że tylko wytrwałość i determinacja grupy mieszkańców Międzyzdrojów - inicjatorów przywrócenia samodzielności, jako odrębnej jednostki administracyjnej znalazła swój finał. Warto tu przypomnieć słowa ówczesnego przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego śp. Eugeniusza Kędzierskiego „Zakończyła się walka o prawo do przywrócenia tożsamości Międzyzdrojom. Była to walka trudna, w której działacze społeczni nie liczyli się ze skutkami własnego ryzyka. Istotą sprawy był cel. Międzyzdroje wróciły na mapę Polski - już nie jako Świnoujście”.

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – to nas łączy. 16 marca 2024 r. spotkaliśmy się w budynku przy ul. Bohaterów Warszawy 20, gdzie wszystko się zaczęło… Gdzie w marcu 1984 r. zaczęły być budowane nowe struktury samodzielnej jednostki administracyjnej Miasta i Gminy Międzyzdroje, gdzie swoją pracę na rzecz naszej społeczności lokalnej rozpoczęła ówczesna Rada Narodowa Miasta i Gminy Międzyzdroje i kiedy to od 1 kwietnia 1984 r. zaczął działać tu Urząd Miasta i Gminy. Gdzie mieszkańcy mogli załatwiać swoje sprawy już na miejscu w Międzyzdrojach. Za wszystkim stał i stoi człowiek.

Drugie narodziny Międzyzdrojów – 40 lat minęło... Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

To szczególna okazja, żeby oddać hołd tym, którzy tworzyli i tworzą tę naszą międzyzdrojską tożsamość, rzeczywistość i historię, historię miasta i ludzi. Należy pamiętać o tych ludziach, którzy znaleźli czas, determinację, podjęli wyzwania i przyczynili się (w tych trudnych czasach) do podjęcia działań, żeby Międzyzdrojom przywrócić należyty blask, miasta otwartego na mieszkańców i turystów, miasta wielu perspektyw i rozwoju. Czy bylibyśmy dzisiaj tu gdzie jesteśmy?, czy nasze miasto rozwijałoby się w takim tempie co teraz…” – mówił burmistrz Mateusz Bobek.

Podczas spotkania „Wieczór wspomnień – 40 lat minęło” burmistrz Mateusz Bobek zaprosił na chwilę wspomnień 3 osoby: Janusza Żmurkiewicza - ówczesnego i obecnego Prezydenta Miasta Świnoujście, Jana Węglorza- obecnego Przewodniczącego Rady Miejskiej i Bogusława Sytułę – radnego ówczesnej Rady Narodowej w Świnoujściu, członka grupy Obywatelskiego Komitetu Obrony Narodowej (OKON), radnego pierwszej kadencji 1984-1988, osobę, która jako Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy te struktury administracyjne tworzyła, radnego dwóch minionych kadencji.

Drugie narodziny Międzyzdrojów – 40 lat minęło... Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Wspomnienia: p. Janusz Żmurkiewicz potwierdził, że wówczas w 1984 r. to On, jako ówczesny Prezydent Świnoujścia był odpowiedzialny za ten podział administracyjny i odłączenie Międzyzdrojów od Świnoujścia. Przyznaje, że to była bardzo dobra decyzja międzyzdrojan, żeby powalczyć o odzyskanie samodzielności, żeby znów Międzyzdroje wróciły na mapę Polski. Jest pełen podziwu jak nasza gmina się rozwija i zmienia się jej oblicze, stając się miastem rozpoznawalnym i ważnym, miastem o dynamicznym rozwoju, plasującym się na czołowych miejscach w ogólnopolskich rankingach.

Natomiast Jan Węglorz wyznał, że jest dumny z naszego miasta, z którym związał się już na stałe w 1986 r. i pracował na jego rzecz, pełniąc różne funkcje; jako dowódca WOP, komendant Straży Miejskiej, którą tworzył oraz przez minione 3 kadencje jako radny.

Drugie narodziny Międzyzdrojów – 40 lat minęło... Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Bardzo wzruszające słowa mogliśmy usłyszeć od p. Bogusława Sytyły. To on był kluczową postacią, jako Sekretarz Miasta, odpowiedzialną za tworzenie nowej jednostki i budowanie nowych struktur administracyjnych w Międzyzdrojach. Jak sam podkreślił, nie było ławo, dużo trudności, szczególnie w zapewnieniu odpowiednich kadr do pracy, a oczekiwania mieszkańców były duże. Wspomniał, że razem ze Stanisławem Świrskim – ówczesnym Naczelnikiem starali się sprostać tym problemom, bo po wieloletnich zaniedbaniach trzeba było na nowo budować zaufanie i autorytet wśród mieszkańców. To zaangażowanie i umiejętności organizatorskie zostały zauważone przez ówczesne władze centralne, jak sam wspomina otrzymał propozycję (nie do odrzucenia) kierowania ośrodkiem Urzędu Rady Ministrów w Grodnie, gdzie musiał na nowo odbudować ten ośrodek. Takie były czasy.

Jest pierwszą osobą, tu w Międzyzdrojach (myślę, że i w regionie), która w 1990 r. podjęła prywatną działalność w zakresie rozwoju turystyki i promocji Międzyzdrojów uruchamiając „Biuro podróży i turystyki”.

Drugie narodziny Międzyzdrojów – 40 lat minęło... Zobacz fotogalerię!

fot. Organizator

Cieszy nas fakt, iż byli tez z nami pierwsi radni, którzy zostali wybrani na pierwszej sesji Rady Narodowej Miasta i Gminy Międzyzdroje w dniu 25 czerwca 1984 r. : Leonard Bruss, Harasimik Maria, Magda Jana, Matysiak Marian, Nowak Bartłomiej, Rychel Beata, Zużałek Lech i Sytuła Bogusław oraz radni z kadencji 1988-1990 r.- Zbigniew Stefańczyk, Teresa Piech, prezes komitetu osiedlowego Jerzy Czerski oraz pracownicy Urzędu, którzy rozpoczynali tu pracę i ten urząd tworzyli.

Pamięć o tych, którzy wpisali się w karty naszej międzyzdrojskiej historii została utrwalona przez Panią Reginę i Bronisława Chmielowskich w wydanych przez gminę Kronikach Międzyzdrojów, które znajdują się w naszej Bibliotece Miejskiej przy Placu Ratuszowym 1 w Międzyzdrojach.

Drugie narodziny Międzyzdrojów – 40 lat minęło... Zobacz fotogalerię!

fot. Andrzej Ryfczyński

Piękny wieczór, spotkanie międzypokoleniowe, ciekawe wspomnienia, o których można by mówić godzinami ,wspaniali ludzie, którzy tę naszą międzyzdrojską historie tworzyli i tworzą. Część z tych twórców, działaczy, włodarzy i radnych minionych kadencji pozostaje już tylko wspomnieniem.

Wszystkim jednak przyświecał i przyświeca jeden cel: rozwój tego miasta i sołectw oraz dobro naszych mieszkańców.

Jadwiga Bober

ZOBACZ FOTOGALERIĘ!!!
ikamien.pl/fotografie/368/


komentarzy: 18, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-18 z 18

Gość • Poniedziałek [08.04.2024, 19:31:04] • [IP: 37.248.154.**]

W 1993r nasza firma wykonywała pierwszy remont w Międzyzdrojach, restauracji KRYSTAL, słynny jak się okazało jankiel. W tych czasach tylko nasza firma wykonywała remonty obiektów. Większości to były perełki, był ten klimat, myślę że na każdej starej ulicy jest nasz wyremontowany, lub nowy obiekt. Teraz moje dzieci i wnuki namawiają mnie na wyjazdy niedzielne do Międzyzdrojów, bardzo nie chętnie to robię, ponieważ pamiętam jak wyglądało Międzyzdroje w tamtych latach. Najczęściej odpowiedz brzmi, jedzcie sami, może z lekka przesadzam, ale serce boli. Pozdrawiam mieszkańców, a szczególnie tych którzy mieszkali w tamtych czasach.

Gość • Poniedziałek [25.03.2024, 17:22:43] • [IP: 78.30.83.***]

Wszystko sprzedane, ciekawe co zostało do sprzedania na przyszłą kadencję

Gość • Poniedziałek [25.03.2024, 09:14:54] • [IP: 193.69.22.**]

Międzyzdroje, kiedyś urocze z piękną zabudową...dzisiaj... naciapane, pokłocona zabudowa, namieszane kolory, co to ma być/

Gość • Niedziela [24.03.2024, 10:57:18] • [IP: 5.173.194.**]

37.248.167 A mnie skremuja wiec nie będę pochowany. Jest nadzieja, że wynajdą rozwiązania aktualizujące czas pobytu na planecie Ziemia, ciekawe jakie to będą wyniki wiekowe i jakie liczby co przekłada się na możliwości.

Gość • Niedziela [24.03.2024, 10:55:20] • [IP: 5.173.194.**]

I co z tego bajerowania jak np w środku miasta po polino taka maszkara, która nie pasuje do niczego. Miał być tam hotel w kształcie żagla, takie były rozmyślania. Czy przedstawiano inwestorom pomysł? Czy rozmawiano taka elewacja czy inna? Sama rozmowa czasem wystarczy dobrego managera, przemyślenie i inne. To nie jest styl Międzyzdrojów. W Świnoujściu jakos nie wstawiają im takich ad-hoc tylko np promenada hiszpanska, okiennice jak w Hiszpanii to deweloper miał dobry pomysł. Bałtyk remontowany, elewacja jest ładna. Ma to jakiś klimat a to dlanie dramat do przeróbki a nawet zburzenia jak słaby pomysł. Pzdr

Gość • Sobota [23.03.2024, 16:52:01] • [IP: 37.248.167.**]

Ja się w Międzyzdrojach urodziłam, w Izbie Porodowej przy ul. Kopernika. Zawsze podkreślałam, że w Międzyzdrojach ni w Świnoujściu. To moje Miasto, to moje miejsce na Ziemi. Wszystko się zmienia, Miedzyzdroje też, ale to tu chcę być pichowana

Gość • Sobota [23.03.2024, 16:04:33] • [IP: 89.151.26.**]

A ja kocham swoje miasto. Tu się urodziłam i widzę jak pięknieje. Owszem, szkoda mi starej muszli i jej dawnego otoczenia z fontanną, kwiatami, ławeczkami, koncertami w sierpniu... Ale to już było. Tego klimatu Międzyzdrojom jak i innym kurortom nikt nie wróci.

Gość • Sobota [23.03.2024, 13:44:32] • [IP: 83.26.233.***]

Ile wydano decyzji administracyjnych na budowę tzw devloperki ?? -Panie burmistrzu ??

Gość • Sobota [23.03.2024, 10:42:01] • [IP: 46.205.132.***]

80.51.253 - prawda,

Gość • Sobota [23.03.2024, 09:49:01] • [IP: 46.171.188.***]

Urok Międzyzdrojów przepadł już dawno, teraz jest architektoniczny chaos, beton, żadnej spójności, jakiegoś planu na całokształt miasta. Zrobiło się paskudnie, nie do wytrzymania głośno, ale urzędnicy z siebie zadowoleni. Miasto zalane betonem to teraz za sołectwa się biorą, trudno patrzeć na to co sie dziej przy drodze do Lubina w samych wioskach.

Gość • Piątek [22.03.2024, 13:17:43] • [IP: 80.51.253.**]

szkoda kasy sami swoi sie nazarli ktorym i tak niczego w zyciu nie brakuje

Gość • Piątek [22.03.2024, 12:05:37] • [IP: 5.173.218.**]

Gdzie sa wieze widokowe, stoki zjazdowe, wyciągi krzesełkowe? Takie byly pomysly a tak to za co sa pensje? Gdzie jest hotel w kształcie żagla? Tylko Dubaj potrafi i inni?

Gość • Piątek [22.03.2024, 10:59:37] • [IP: 5.173.218.**]

Szkoda, ze nie było informacji wcześniej. Ogólnie to fałszywa historia pod kontem tego, co najlepszego było dostępne dla rejonu. Hotel w kształcie żagla i inne. Pozniej zarobkiewicze zaczeli sie krecic, tu zbuduje za 100 sprzedam za 700, jakoś to będzie. Do czasu. Nie tak, miało być, ale jeszcze będzie.

Gość • Piątek [22.03.2024, 10:58:50] • [IP: 89.174.73.**]

Czy zauważyliście, że Międzyzdroje od wielu lat traci stałych mieszkańców.

rys • Piątek [22.03.2024, 10:28:32] • [IP: 89.174.73.**]

pamiętam te lata, lata kiedy to nasze miasto było tak zwanym piątym kołem u woza, czy ktoś pamieta co było powodem że Miedzyzdroje utraciły prawa miejskie i stały się dzielnicą Swinoujścia?mówiono wtedy że aby został powołany prezydent miasta Swinoujście to musi być odpowiednia ilość mieszkańców, czyli mówiąc inaczej dla własnego ego zostaliśmy pozbawieni swojej suwerenności, to były najgorsze czasy dla nas jako mieszkańców, twierdzę że miasto straciło ponad dziesięć lat wyjęte z życiorysu, pamiętam euforię jak powstawały zalążki naszej rady, to były wspaniałe czasy, radni byli wybierani naprawdę z pełnym zaufaniem

Gość • Piątek [22.03.2024, 09:28:06] • [IP: 178.238.243.***]

Imprezka dle urzędników, a czy urzędnicy zapłacili za to z własnej kieszeni? Czy tak ma wyglądać wydawanie publicznych pieniędzy?

Gość • Piątek [22.03.2024, 07:16:18] • [IP: 89.174.73.**]

czy ktoś z mieszkańców dostał zaproszenie?

Gość • Czwartek [21.03.2024, 20:26:46] • [IP: 37.47.195.**]

Kocham Międzyzdroje, ale może już czas zaprzestać budowy kolejnych apartamentowców?!

Oglądasz 1-18 z 18
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami. ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■