POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [10.03.2024, 23:27:57] • Polska

MŚP podąża w stronę automatyzacji i zwiększonej odpowiedzialności społecznej

MŚP podąża w stronę automatyzacji i zwiększonej odpowiedzialności społecznej

fot. Organizator

Firma faktoringowa Bibby Financial Services wskazuje, jakie wyzwania stoją przed małymi i średnimi przedsiębiorcami w bieżącym roku. "MŚP w nowych realiach: trendy na 2024 rok" to publikacja analizująca pięć najważniejszych z nich.

Priorytetem myślenie strategiczne
Przedsiębiorcy sektora małych i średnich firm mają przed sobą wymagający rok. Muszą dostosować swoje działania do wymagań narzuconych przez unijne regulacje i krajowe prawodawstwo.

Zagadnienia takie, jak ESG (environmental, social responsibility, corporate governance) czy KSeF (Krajowy System eFaktur), nie są już kwestią wyboru, lecz mają realne przełożenie na prowadzony przez nich biznes. Przedsiębiorcy, którzy myślą o rozwoju swoich firm, muszą więc uwzględnić je w swoich planach. I chociaż na ten moment nie wszystkie spółki objęte są obowiązkiem wdrażania opisanych w trend booku zmian, z pewnością skorzystają na tym, jeśli zaczną przygotowywać się do nich już teraz.

Kluczowe w 2024 roku będzie przede wszystkim myślenie strategiczne. Bez dobrego planu i opracowania kilku scenariuszy działania, nie sposób jest sprawnie zarządzać firmą. Żyjemy w czasach, kiedy zarówno najbliższe otoczenie rynkowe, jak i makroekonomiczne jest tak nieprzewidywalne, że zmiana powinna być wpisana w strategię firm jako stały element - trzeba się po prostu na to przygotować. W natłoku codziennych wyzwań należy więc pamiętać, aby poświęcić czas na analizę prowadzonych działań, wyciągnięcie wniosków i staranne planowanie kolejnych kroków.

5 trendów, których nie mogą zignorować przedsiębiorcy
Publikacja „MŚP w nowych realiach: trendy na 2024 rok” prezentuje najważniejsze trendy i wyzwania, które stoją przed sektorem MŚP w najbliższych miesiącach. Wśród nich znalazł się wspomniany już Krajowy System eFaktur, który będzie zobowiązywał przedsiębiorców do przejścia na elektroniczne faktury. Ważną kwestią będzie też zapewnienie spółkom płynności finansowej, w czym coraz częściej pomaga faktoring. Wpisanie go w strategię firmy może znacząco ułatwić prowadzenie biznesu, zwłaszcza w roku, w którym przedsiębiorstwa będą potrzebowały dodatkowych środków finansowych na działanie według rekomendacji Komisji Europejskiej.

W tym roku przedsiębiorcy większą wagę zaczną przykładać do dbania o środowisko, ład społeczny i społeczeństwo, w tym kultury organizacji, która zyskuje na znaczeniu. I będzie to dotyczyło wielu firm, nie tylko tych największych. Obowiązek raportowania wskaźników ESG docelowo będzie dotyczył prawie wszystkich przedsiębiorstw prowadzących biznes na terenie UE, ale już teraz mniejsze firmy będą się na to szykować, jeśli zależy im na utrzymaniu się w łańcuchach dostaw. Na uwadze będą mieć również odpowiedzialne zarządzanie odpadami, czyli chętniej niż przed laty będą wdrażać rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Trendem będzie także zmiana w podejściu do klienta i coraz częstsze tworzenie w firmach stanowiska rzecznika klienta (customer experience manager).
Ale to nie wszystko.

- Przedsiębiorcy z pewnością będą szukać przewag rynkowych dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Nie jest to trend nowy, jednak bardzo silny, wprowadzający często kluczowe zmiany w działaniu firm. Ważną kwestią będzie też zapewnienie spółkom płynności finansowej, bez której żadne inwestycje nie są możliwe. Coraz częściej pomaga w tym faktoring. Wpisanie go w strategię firmy może znacząco ułatwić prowadzenie biznesu, zwłaszcza w roku, w którym przedsiębiorstwa będą potrzebowały dodatkowych środków finansowych na działanie według rekomendacji Komisji Europejskiej

- mówi Tomasz Kukulski, prezes Bibby Financial Services.
E-book „MŚP w nowych realiach: trendy na 2024 rok” można pobrać nieodpłatnie na stronie: knowledgehub.bibbyfinancialservices.pl/centrum-wiedzy/badania-i-raporty/2024/trendbook2024.

Magdalena Szymańska
Biuro Prasowe Bibby Financial Services
Human Signs


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Polski Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY Sp. z o.o. wydało ostrzeżenie meteorologiczne obowiązujące: oblodzenie i gołoledź na zachodzie od godziny 23:00 dnia 16 marca 2025 roku do godziny 08:00 dnia 17 marca 2025 roku. Stopień zagrożenia: 2 (umiarkowany) Obszar objęty ostrzeżeniem: Województwo lubuskie (całość), Województwo wielkopolskie (całość), Województwo zachodniopomorskie (całość). Prognozowane są opady deszczu ze śniegiem, które będą powodować zamarzanie nawierzchni dróg i chodników. Może to skutkować znacznym pogorszeniem warunków drogowych i utrudnieniami w komunikacji.Bardzo śliskie powierzchnie dróg i chodników, Możliwe utrudnienia komunikacyjne na dużym obszarze. Zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach i chodnikach, Ograniczyć prędkość oraz zachować większy odstęp od innych pojazdów, Piesi powinni korzystać z obuwia antypoślizgowego i unikać pośpiechu ■ Odwołane loty. Strajk na lotniskach w Niemczech. Ważne informacje dla pasażerów! Po raz kolejny strajki pracowników lotnisk zakłócą ruch lotniczy i przysporzą problemów tysiącom pasażerów. W poniedziałek, 10 marca 2025 roku, niemieckie lotniska zostaną sparaliżowane przez strajki ostrzegawcze, które zakłócą funkcjonowanie transportu lotniczego na terenie całego kraju. Związek zawodowy Verdi rozszerza protesty na jedenaście kluczowych portów lotniczych, obejmując w sumie 11 lotnisk w całym kraju, w tym we Frankfurcie, Monachium i Berlinie. W strajku wezmą udział pracownicy sektora publicznego oraz obsługi naziemnej, w tym personel odpowiedzialny za kontrolę biletów, załadunek bagaży i obsługę pasażerów. Pasażerowie powinni przygotować się na poważne utrudnienia, ponieważ całodniowy strajk doprowadzi do paraliżu ruchu lotniczego na tych i innych lotniskach ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■