POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [21.02.2024, 17:19:10] • zachodniopomorskie

Rusza „Akademia sołtysa”

Jak komunikować sukcesy wsi i sołtysa? W jaki sposób angażować mieszkańców i inspirować do działania? Jakie są skuteczne techniki obniżania temperatury sporów? Na te i wiele innych pytań sołtysi uzyskają odpowiedzi podczas cyklu spotkań informacyjno – szkoleniowych, organizowanych po raz dziewiąty przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Najbliższe odbędzie się z udziałem wicemarszałka województwa Rafała Rosińskiego w dniach 23-24 lutego w Łukęcinie.

- Dbałość o Pomorze Zachodnie to troska nas wszystkich. Szczególna rola w tym zadaniu należy do sołtysów i liderów wsi oraz ich mieszkańców. Lokalni liderzy są blisko życia ludzi, ich radości i problemów. To właśnie z myślą o nich Urząd Marszałkowski po raz dziewiąty organizuje cykl spotkań „Akademia sołtysa" – podkreśla wicemarszałek Rafał Rosiński.

W tym roku w ramach „Akademii sołtysa" zaplanowano trzy spotkania, wszystkie w Łukęcinie. Pierwsze z nich odbędzie się w terminie 23-24 lutego, a kolejne dwa zaplanowane są na 1-2 marca oraz 15-16 marca. Główni adresaci to sołtysi, ale uczestnikami są także członkowie rad sołeckich lub inne osoby zaangażowane społecznie.

Tegoroczny program poświęcony jest kwestiom społecznym. Podczas pierwszego dnia uczestnicy zdobędą wiedzę w zakresie wzmocnienia kompetencji i podniesienia kwalifikacji w obszarze edukacji obywatelskiej w celu tworzenia partnerstw realizujących projekty lokalne. Uczestnicy spotkań wymienią się doświadczeniami w zakresie współpracy lokalnej nakierowanej na rozwój sołectwa.

Na drugi dzień zaplanowane są rozmowy na temat wdrażanych przez Samorząd Województwa programów oraz realizowanych konkursów, w których można pozyskać środki na realizację sołeckich zamierzeń, takich jak „Granty sołeckie", „Piękna zachodniopomorska wieś".

Ubiegłoroczne edycje poświęcone były m.in. tematyce zarządzania wsią, profilaktyce przeciwpożarowej i pierwszej pomocy przedmedycznej, a także kwestiom społecznym. Dotyczyły również środowiska, klimatu i ekologii.

- Sołtysi są łącznikami między mieszkańcami swoich sołectw a władzami gminy. Chcą zmieniać swoje „małe ojczyzny" także motywując sąsiadów do rozwoju i poprawy jakości życia. Działając wspólnie budujemy nie tylko nowe place zabaw czy miejsca spotkań, ale poznajemy się nawzajem. I właśnie ten kapitał społeczny to główna siła napędowa zmian. Ogromny w tym udział lokalnego lidera - człowieka, któremu nie tylko „się chce", ale również potrafiącego sprawić, żeby chciało się innym - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■