POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [29.11.2023, 21:42:22] • zachodniopomorskie

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Miroslawa El Fray( fot. Organizator )

Najwięcej w regionie, bo prawie 4,5 mln złotych otrzymają na swoje badania naukowcy ZUT. To w ramach tylko dwóch konkursów Narodowego Centrum Nauki - OPUS 25 i PRELUDIUM 22, których wyniki ogłoszono w czwartek.

OPUS 25

Prace na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za te fundusze prowadzić będą m.in. Pani Profesor Mirosława El Fray oraz Pan Profesor Rafał Rakoczy.

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Martyna Sokołowska( fot. Organizator )

Zamiast gipsu czy szyny – wstrzykiwany biomateriał

Zespół prof. El Fray za kwotę prawie 1 mln 800 tys. zł wykona pionierskie badania nad stworzeniem wstrzykiwanych płynnych biomateriałów, które posłużą za rusztowania do regeneracji uszkodzonych tkanek w rekonstrukcji złamań kości.

Polem magnetycznym działanie leku w plastrze przyspieszyć lub zoptymalizować

Projekt przygotowany przez prof. Rakoczego to warte ponad 2 mln 200 tys. zł prace dotyczące wpływu pola elektromagnetycznego na przezskórne (np. w postaci plastrów) podawanie leków.

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Piotr Rychlicki( fot. Organizator )

PRELUDIUM 22 - konkurs kierowany do młodych badaczy (jeszcze przed doktoratem). Tutaj granty otrzyma 3 naukowców z WTiICh ZUT i jak na Uczelnię dla Zielonego Przemysłu przystało:

- mgr inż. Martyna Sokołowska za blisko 140 tys. zł zajmie się projektem, który przyczyni się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym,

- mgr inż. Martyna Jurkiewicz za prawie 70 tys. zł poprowadzi badania nad poprawą jakości powietrza,

- mgr inż. Piotr Rychtowski za prawie 140 tys. zł będzie kontynuował swoje prace nad usuwaniem zanieczyszczeń gazowych.

Zachęcam Państwa do kontaktu z naszym Naukowcami.

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Rafał Rakoczy( fot. Organizator )

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Martyna Jurkiewicz( fot. Organizator )

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

Emilia Kujawa
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego. ■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■