POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [21.11.2023, 11:35:17] • Polska

Zachodnie Forum Gospodarcze 2023

Zachodnie Forum Gospodarcze 2023

fot. Organizator

"Energia Przyszłości" była hasłem przewodnim „Zachodniego Forum Gospodarczego" w Zielonej Górze. Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej i Polska Izba Rozwoju Elektromobilności organizuje dyskusje na temat warunków do prowadzenia biznesu. Zielona Góra jest położona pomiędzy ważnymi ośrodkami gospodarczymi takimi jak Poznań, Wrocław, Szczecin czy Berlin czy Praga. Inwestorzy coraz częściej odrywają Zachodnią Polskę jako atrakcyjną ze względu na znaczną poprawę infrastruktury transportowej i dużą produkcję zielonej energii. Dla powiatów takich jak gryfiński, goleniowski, kamieński czy gryficki to dużą szansa na rozwój. Nowogard z racji położenia przy s6, linii kolejowej oraz szybkim dostępem do portów m.in. w Kołobrzegu przedstawia się jako bardzo atrakcyjny obszar dla inwestorów.

Forum stanowiło przestrzeń spotkania dla przedstawicieli biznesu, nauki, administracji i samorządów z zachodniego regionu Polski ale też z UE czy Wielkiej Brytani.

- Tematem przewodnim zajmujących dyskusji była rosnąca rola elektromobilności. Rekordowo wysoka frekwencja na Forum to kolejny dowód na to, że elektromobilność i transformacja energetyczna są kluczowe do rozwoju gospodarczego w Polsce, w której Lubuskie odgrywa istotną rolę. To także dowód, że nasze województwo jest wzorowym przykładem rozwoju elektromobilności w Zachodniej Polsce - tłumaczy Joanna Zielińska, dyrektor biura OPZL.

Pierwszy panel poświęcony był tematyce "Transformacja energetyczna – kierunki rozwoju rynku, wpływ nowych regulacji na gospodarkę". Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jakie zmiany w otoczeniu regulacyjnym wpłyną na konkurencyjność firm oraz jakie kierunki rozwoju rynku można przewidzieć w najbliższych latach. Moderatorem panelu był Krzysztof Burda - Prezes Polskie Izby Rozwoju Elektromobilności, a w skład panelistów weszli Artur Kalicki (Członek Zarządu Polenergie eMobility), Radosław Grech *Prezes Zarządu Centrum Energetyki Odnawialnej), Albert Grzeszczuk (Prezes Zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE), Paweł Zdanowicz (Prezes Zarządu AKSON Elektro), Jacek Bogucki (Dyrektor Biura Branży Energetycznej i Technologii w Bank Gospodarstwa Krajowego).

Zachodnie Forum Gospodarcze 2023

fot. Organizator

Następnie odbył się drugi panel, którego tematem były "Nowe technologie, innowacje zmieniające biznesową rzeczywistość, sektory gospodarcze przyszłości, wyzwania zmieniającego się rynku pracy". Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami technologicznymi, które kształtują oblicze współczesnego biznesu. Moderatorem panelu był Marcin Nowak - Członek Zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności. Keynote Speakerem, który wprowadził w tematykę panelu był Prezes Zarządu i współwłaściciel spółki Bergman Engineering, a także Przewodniczący Rady Nadzorczej TestArmy, Tomasz Szpikowski. Panelistami byli JoannaTokarczuk – wiceprezes Wałbrzyskiego Klastra Energii i Wodoru, Karol Dąbrowski (Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego), Agnieszka Stefańczuk (Dyrektor ds. Finansów i Administracji i Prokurent Samoistny w Spółkach grupy NORD Drivesystems), Krystian Kossakowski (Kierownik Grupy Badawczej Zintegrowanych Systemów Inteligentnego Transportu w Sieci Badawczej Łukasiewicz – ORGMASZ – Instytut Elektrotechniki), Marcin Jaworski (IT Project Manager, Lider Oddziału PMI Poland Chapter Oddział Lubuskie).

- Transformacja energetyczna to obecnie jeden z kluczowych obszarów, który będzie miał wpływ na rozwój firm, ich konkurencyjność, ceny ale także to czy pozostaną w europejskich łańcuchach dostawców, gdzie dekarbonizacja odgrywać będzie coraz większą rolę, a właśnie dostęp do zielonej energii będzie kluczowy - dodaje Krzysztof Burda, Prezes Zarządu PIRE.

Zachodnie Forum Gospodarcze 2023

fot. Organizator

Po południowej przerwie uczestnicy Forum skupili się bezpośrednio na elektromobilności, która stała się nieodłącznym elementem przyszłości branży motoryzacyjnej i nie tylko. Panel "Elektromobilność, czy to dotyczy mojej firmy? Wyzwania, transformacja flot, współczesne trendy" pozwolił na zgłębienie tematu oraz poznanie praktycznych wskazówek dla firm, które rozważają wprowadzenie elektromobilności do swojej działalności. Keynote Speakerem i Moderatorem dyskusji był Jakub Faryś - Prezes Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Prelegentami byli Adam Agacki (założyciel i Prezes Zarządu firmy stacjeladowania.com), Artur Hołodok (Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju w firmie Ekoenergetyka), Agata Rzędowska (redaktorka naczelna ladyingreen.tech) i Mateusz Wach (Wiceprezes Zarządu E-VAN sp. z o.o.).

Ostatni panel poświęcony był tworzeniu warunków dla rozwoju lokalnej gospodarki w samorządach. Poruszono kwestie takie jak Zielone TSL i logistyka magazynowa, klastry energii oraz programy wsparcia. Moderatorem był Łukasz Szeląg z Krajowej Izby Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii (Gryficki Klaster Energii), a w dyskusji wzięli udział: Stanisław Speczik (CEO w Miedzi Copper), Sylwia Jagódka (Ekspert rynku nieruchomości przemysłowych w Magazyny 123) Tomasz Ćwiek (Manager Projektów Inwestycyjnych w KSSSE), Andrzej Rosiek (Dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców w ARP) oraz Damian Kowalczyk Development Director w Panattoni).

- Obszary magazynowania wymagają nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest zabezpieczenie betonu, co wpływa na zmniejszeni emisji dwutlenku węgla do atmosfery i minimalizuje awarie. Dlatego zaprojektowanie nowych budynków przy użyciu impregnatów jest bardzo istotne – mówi dyrektor Aleksander Bohdziewicz, dyrektor techniczny w Kensington-green.pl.

Goście mieli możliwość degustacji lubuskich specjałów w "Zajeździe Pocztowym" prowadzonym przez właścicieli z pasją.

Na zdjęciu Polski Evan z Dolnego Śląska


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Środa [22.11.2023, 10:01:34] • [IP: 46.112.0.**]

Jakie pozy, hahaha

Ramzes III • Środa [22.11.2023, 03:28:25] • [IP: 178.188.86.**]

Wolę sprawdzić tę czerwona energię przyszłości

Gość • Wtorek [21.11.2023, 17:51:09] • [IP: 88.156.129.***]

Zielona energia... elektromobilność... wiecie, że to są bzdety?

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Prawie dwie godziny trwały utrudnienia spowodowane kolizją w tunelu w Świnoujściu. Stała przeprawa została ponownie uruchomiona o godz. 17.15. Do zdarzenia drogowego doszło 11 września o godz. 15.25. Z nieustalonych dotąd przyczyn wewnątrz tunelu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Nikt nie został ranny ■ Świnoujśie: 11 września o godz. 15.25 doszło do kolizji w tunelu. Na miejscu są służby ratunkowe. Tunel jest tymczasowo zamknięty. Kierowcy powinni kierować się na przeprawę promów Bielik oraz Karsibór ■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■