Tymi słowami Prezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zygmunt Pyszkowski zainicjował szereg planowanych działań mających na celu zwiększyć wiedze i świadomość społeczeństwa w temacie przemocy coraz częściej stosowanej wobec najmłodszych.
Od początku listopada specjaliści, pedagodzy i wychowawcy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci jednoczą się i angażują w różne inicjatywy poświęcone sytuacji dziecka w rodzinie, szkole i innych instytucjach.
„Listopad nie jest przypadkowym miesiącem. Dla nas jest to miesiąc szczególnej uwagi poświęconej prawom dziecka. Co roku w okolicach 20 listopada, czyli w dzień rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka staramy się kierować uwagę wszystkich na dzieci i ich prawa. Nasza codzienna praca dedykowana jest poprawie sytuacji dziecka, zapobieganiu rozpadowi rodziny, przeciwdziałaniu przemocy, odrzuceniu, stygmatyzacji, wyrównywaniu szans dzieci na terenach wiejskich. Zazwyczaj robimy i robimy, w listopadzie jest ten czas, aby nie tylko robić – ale o tym również mówić, mówić i jeszcze raz mówić.”
Debaty społeczne i edukacja dla rodziców oraz nauczycieli
Kampanie #TPDprzeciwkoPRZEMOCY rozpoczęła społeczna debata współorganizowana z Komendą Miejską Policji w Szczecinie w temacie wspierania dziecka w sytuacji kryzysowej przez policję i inne instytucje. Duża część spotkania poświęcona była uzależnieniom od narkotyków, wspierania dziecka w sytuacji kryzysu rodzinnego i cyberprzemocy.
W kolejnych tygodniach w mediach prowadzonych przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci pojawią się tematyczne artykuły i webinary w temacie depresji, sytuacji dziecka podczas rozwodu rodziców, niebezpiecznej fascynacji patoinfluencerami, cyberprzemocy, etykietowaniu i przemocy rówieśniczej.
Młodzież zaangażowała się w stworzenie plakatu kampanii
W kampanię zaangażowała się również młodzież. Specjalistyczna Placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży z Zespołem Downa przygotowała tematyczny plakat nawiązujący do angielskiego ludowej baśni Trzech Małych Świnek i złym wilku. Wymowne hasło plakatu „kiedyś przez komin, teraz przez komórkę” sugeruje, że niebezpieczeństwo, które może napotkać nasze dzieci, czai się również w świecie online.
W Szczecinie kampania Biała Wstążka, na terenie województwa projekt Cyfrolatki
Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zaangażuje się w organizowaną w grudniu przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie kampanię Biała Wstążka, która w tym roku szczególnie poświęcona jest tematyce cyberprzemocy. W ramach planowanych przez TPD aktywności znajdą się propozycje otwartych spotkań ze specjalistami tj. terapeutami, psychologami, pedagogami i prawnikami.
4 i 5 grudnia odbędą się dni otwarte placówek prowadzonych przez TPD. Mieszkańcy Szczecina i okolic będą mogli odwiedzić placówki wsparcia dziennego i dowiedzieć się więcej o ich działalności, a także dołączyć bezpłatnie do organizowanych spotkań w temacie przemocy rówieśniczej, uzależnień czy cyberprzemocy. Spotkania zaplanowane są m.in.:
• Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny TPD;
04.12. godz. 13:00-16:00,
ul. Alei Jana Pawła II 42/U9, 71-415 Szczecin
Spotkanie ze społeczną Rzecznik Praw Dziecka TPD, psychologiem, pedagogiem i prawnikiem w temacie przemocy – jak reagować, gdzie szukać pomocy, prawo a przemoc.
• Drzwi otwarte Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego TPD dla dzieci i młodzieży z ADHD i Zespołem Aspergera;
04.12. godz. 17:00-20:00,
ul. Pocztowa 31-33
Spotkanie pn. „Bądź gotowy na przyjęcie Pomocy przeciwko Przemocy”
• Drzwi otwarte Placówek Wsparcia Dziennego (PWD) prowadzonych przez TPD na terenie Gminy Szczecin:
a. ul. Potulicka 29,70-234 Szczecin - specjalistyczna PWD
b. ul. 9 Maja 17,70 – 136 Szczecin - specjalistyczna PWD
c. ul. Światowida 93/U1, 71-726 Szczecin
d. ul. Parkowa 64/U2, 71-621 Szczecin – specjalistyczna PWD
e. ul. Ziemowita 6, Szczecin - specjalistyczna PWD
f. ul. Rymarska 46, 77 – 702 Szczecin - specjalistyczna PWD
g. Os. Kasztanowe 85, 71-015 Szczecin
h. ul. Iwaszkiewicza 107/U, Szczecin
Harmonogram planowanych spotkań będzie dostępny na stronie internetowej i w mediach społecznościowych prowadzonych przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
www.tpd.szczecin.pl/
www.facebook.com/tpdszczecin/
W województwie zachodniopomorskim w listopadzie wystartowała również druga edycja projektu Cyfrolatki, realizowanego od 2019 roku w całej Polsce przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy współpracy z PEPCO. Projekt powstał w odpowiedzi na narastający problem cyber zagrożeń oraz hejtu w Internecie, a także jego konsekwencji. W tej edycji do udziału w warsztatach zaproszeni są podopieczni oraz wychowawcy z palcówek wsparcia dziennego prowadzonych przez TPD.
W ramach projektu młodzież będzie miała okazję poznać zagrożeniach jakie czekają na nich w Internecie, hejcie i mowie nienawiści oraz jak na nie powinniśmy reagować, ale również wspólnie z koordynatorem projektu wypracuje własną kampanię przeciwko cyberprzemocy. Będzie to doskonała okazja do zdobycia nowych umiejętności cyfrowych przez młodzież takich jak: znajomość i obsługa mediów społecznościowych, projektowanie grafik i plakatów, tworzenie krótkich filmów i zarządzanie zaplanowanymi projektami.
Celem projektu jest nie tylko budować świadomość dzieci nt. zagrożeń, ale również pokazanie wartościowych i praktycznych stron wykorzystania Internetu i mediów społecznościowych do autoprezentacji oraz promocji podejmowanych przez siebie działań czy inicjatyw.
Nikola Ławicka
Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
Specjalista ds. Promocji