POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [18.09.2023, 16:11:08] • Kamień Pomorski

340 temu w katedrze kamieńskiej modlono się o sukces Odsieczy Wiedeńskiej

Książęta Pomorscy spotkali się w Kamieniu Pomorskim w 1534 roku. W trakcie narady postanowiono o zwołaniu do Trzebiatowa sejmu krajowego. Do Trzebiatowa zaproszono również Johannesa Bugenhagena organizatora Kościołów ewangelicko-luterańskich w północnych Niemczech. Wkrótce powstał Pomorski Kościół Ewangelicki.

Około 150 lat później Turcy Osmańscy, wiosną 1683 roku rozpoczęli wielką ofensywę, której celem było zajęcie Austrii. 14 lipca 1683 roku pod murami austriackiej stolicy Wiedniem stanęło blisko 140 -300 tys. ludzi. Była to największa armia, jaką Turcy zmobilizowali w XVII wieku. Siły austriackie liczyły ogółem 32 tys. żołnierzy. Państwu Habsburgów groziła zagłada.

W krytycznej dla katolicyzmu sytuacji papież Innocenty XI doprowadził do układu króla Polski Jana III Sobieskiego z cesarzem Leopoldem I, w wyniku którego doszło 12 września 1683 roku do Odsieczy Wiedeńskiej i zwycięstwa nad Turkami.

Zdeptanie 12 września 1683 roku potęgi tureckiej, zagrażającej Europie, było poniekąd ukoronowaniem pontyfikatu Innocentego XI. Po Wiktorii Wiedeńskiej Jan III Sobieski przesłał papieżowi chorągiew Kara Mustafy a Innocenty XI przekazał w podzięce królowi Polski symboliczny miecz w drogocennej pochwie i nadał Sobieskiemu tytuł defensor fidei - obrońcy wiary.

Tymczasem, mimo nie uznawania Papieża, na terenie protestanckiego Pomorza Zachodniego, kiedy wieść o walkach pod Wiedniem tu dotarła w kościołach, także w katedrze kamieńskiej codziennie biły dzwony i modlono się o zwycięstwo nad Turkami – napisał o tym Rudolf Spuhrmman historyk kamieński wydanej w 1924 roku w swej Geschichte der Stadt Cammin i. Pommern und des Camminer Domkapitels.

mzk

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■