POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [12.09.2023, 13:18:29] • Międzyzdroje

Narodowe Czytanie w Międzyzdrojach - 9 września 2023 r.

Narodowe Czytanie w Międzyzdrojach - 9 września 2023 r.

fot. Organizator

9 września 2023 r. na Alei Gwiazd w Międzyzdrojach odbyło się Narodowe Czytanie fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Obsada:
Narrator – Izabela Suchłabowicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach
Justyna Orzelska – Aneta Nogala – nauczyciel SP 1 w Międzyzdrojach
Justyna Orzelska – Andżelika Gałecka – Dyrektor Biblioteki w Międzyzdrojach
Marta Korczyńska – Beata Hołyńska – Wicedyrektor SP 1 w Międzyzdrojach
Emilia Korczyńska – Joanna Sawka – nauczyciel SP 1 w Międzyzdrojach
Maria Kirłowa – Anna Bednarczyk-Szczuraszek – nauczyciel SP 1 w Międzyzdrojach
Teresa Plińska – Władysława Mayo – nauczyciel SP 1 w Międzyzdrojach
Jan Bohatyrowicz – Mateusz Bobek – Burmistrz Miasta i Gminy Międzyzdroje
Zygmunt Korczyński – Artur Duszyński - Dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury
Benedykt Korczyński – Władysław Sawka – Prezes Spółki Zielone Międzyzdroje
Teofil Różyc, słowo wstępu, zakończenie – Mariusz Samołyk Radny Międzyzdrojów
Bolesław Kirło – Grzegorz Zaworski

Narodowe Czytanie w Międzyzdrojach - 9 września 2023 r.

fot. Organizator

Dziękujemy Beacie Klawie za wykonanie przepięknych wianków oraz KGW „Wiklina” w Wapnicy za wypożyczenie strojów, Tomaszowi Wilkowskiemu za wsparcie techniczne oraz Jackowi Schabowskiemu, Jadwidze Bober, Katarzynie Wojciechowskiej za przygotowanie fotorelacji z wydarzenia.

Narodowe Czytanie w Międzyzdrojach - 9 września 2023 r.

fot. Organizator

W tym roku Prezydent RP Andrzej Duda w skierowanym przesłaniu promującym współtworzenie Narodowego Czytania „Nad Niemnem” napisał m.in.: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”.

Narodowe Czytanie w Międzyzdrojach - 9 września 2023 r.

fot. Organizator

Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu. Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności”.

Narodowe Czytanie w Międzyzdrojach - 9 września 2023 r.

fot. Organizator

Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie Narodowego Czytania. Do zobaczenia za rok.

Narodowe Czytanie w Międzyzdrojach - 9 września 2023 r.

fot. Organizator

Bibliotekarze


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Czwartek [14.09.2023, 07:20:21] • [IP: 83.20.248.***]

No cóż -Międzyzdroje to kraina szczęśliwości na tle innych miast. Tutaj jest tak wspaniale i tak cudownie, że --ech szkoda pisać !

Gość • Środa [13.09.2023, 11:59:44] • [IP: 37.248.178.**]

A dlaczego w tym Kraju nie praktykuje się narodowego picia na umór? No dlaczego? Przecież alkohol w tym Kraju jest dostępny o każdej porze dnia i nocy...🍅🍅🍅

Gość • Środa [13.09.2023, 10:21:45] • [IP: 37.47.162.**]

Panie Sawka do roboty, bo miasto zaniedbane a nie celebryte z siebie gminnego robić!!

Gość • Środa [13.09.2023, 07:45:55] • [IP: 83.11.40.***]

Myslalam, ze czytali Świiteziankę🙂

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W czwartek Polska będzie pod wpływem dużego cyklonu Niklas, przynoszącego masy wilgotnego powietrza polarnego. Możliwe są zawirowania mas powietrza. To może wywołać silny wiatr, nawet do 100 km/h, a na Bałtyku będzie sztorm. Duże zachmurzenie z opadami mokrego śniegu i deszczu ■ 32 FINAŁ WOŚP I SZTAB #7296 W FUNDACJI „ZOSIA" W KAMIENIU POMORSKIM Zbliża się magiczny czas dobrych uczynków – zima, święta... i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! A ta orkiestra to DOBRA ENERGIA, która jest hasłem Fundacji „Zosia"... dlatego stało się : Fundacja „Zosia" aktywnie przystępuje do świątecznego grania jako jeden ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! ■ W niedzielę (12 listopada 2023r.) ok godz. 8.40 w Kamieniu Pomorskim na akwenie Zalewu Kamieńskiego w odległości około 50 metrów od przystani ujawniono dryfujące zwłoki topielca. Były to zwłoki mężczyzny, który był poszukiwany jako osoba zaginiona od 16 października 2023r. ■ Bieg Niepodległości w Świerznie Bieg Niepodległości w Świerznie to coroczne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy wszystkich pokoleń gromadzą się, aby świętować niepodległość Polski. Atmosfera jest niezwykle radosna , a uczestnicy biegu niosą ze sobą ducha patriotyzmu. To piękne święto jednoczy społeczność Świerzna, ukazując silne więzi międzypokoleniowe w duchu jedności europejskiej ■ Na odcinku Drogi Krajowej nr 3, pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W środę po godzinie 14.00, na odcinku, gdzie obecnie trwają roboty związane z budową drogi, zderzyły się trzy samochody. Na DK3 jest podwójna ciągła linia, nie wolno wyprzedzać, jest to droga techniczna na czas wykonywania robót. Każdego dnia przejeżdża tamtędy bardzo dużo samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych zmierzających na przeprawę promową do Szwecji, wiozących zaopatrzenie do Świnoujścia lub w przeciwną stronę, do Szczecina. W wyniku zderzenia wszystkie trzy samochody mają wystrzelone poduszki, jeden pojazd ma mocno rozbitą maskę, drugi stoi z uszkodzony bokiem i zawieszeniem na DK3. Czekamy na więcej informacji ze strony Policji ■