POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [11.09.2023, 20:06:50] • zachodniopomorskie

Wakacyjne kontrole inspekcji

Wakacyjne kontrole inspekcji

fot. szczecin.pip.gov.pl

Jak co roku, wakacje były dla szczecińskiej inspekcji okresem, w którym szczególnie przyglądała się działalności hoteli, kawiarni, restauracji, ale też sklepów w miejscowościach turystycznych.

137 kontroli przeprowadzili w lipcu i sierpniu inspektorzy pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie. Byli w niemal wszystkich nadmorskich kurortach województwa zachodniopomorskiego, a także na popularnych festiwalach: kołobrzeskim Sunrise oraz PolandRock Festival w Czaplinku-Broczynie. Na tym drugim, pracownicy inspekcji udzielili setek porad prawnych.

Podczas letnich kontroli sprawdzana jest legalność zatrudnienia Polaków i cudzoziemców, przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym także tego o zakazie handlu w niedziele i w święta. Ten ostatni bardzo często przedsiębiorcy próbują obejść, tymczasem w sierpniu br. weszły w życie jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy, znoszące wyjątki wprowadzone w czasie pandemii Covid-19. I tak od 1.08 br. pracownicy sklepów nie mogą już w niedziele i święta przyjmować, rozładowywać i wystawiać towaru na półki.

Inspektorzy pracy po kontrolach w miejscowościach turystycznych stwierdzili niemal sto wykroczeń, wystawili dziewiętnaście mandatów. Wiele z uchybień regulowanych było przez pracodawców na bieżąco.

- Wśród sezonowych pracowników najliczniejszą grupę stanowią osoby młode, do 26. roku życia. Nie podlegają one zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego oraz są zwolnione z podatku; najczęściej też wybierają umowę cywilno-prawną, jaką jest zlecenie. W takim przypadku, jeśli dochodzi do jakichkolwiek kwestii spornych, jak np. niewypłacenie całej należnej pensji, roszczeń trzeba dochodzić na drodze sądowej – wyjaśnia Ewelina Kolanowska-Wrońska, rzecznik OIP w Szczecinie.

Wciąż również badany jest przez inspektorów pracy tragiczny wypadek, do którego doszło na plaży w Świnoujściu. Przypomnijmy, że tam, na początku lipca rozgrzanym olejem został poparzony nastolatek. Kontrola prowadzona jest pod kątem legalności zatrudniania młodocianych, a także ewentualnego sprowadzenia niebezpieczeństwa na osoby postronne.

W wakacje OIP Szczecin zorganizował cztery dyżury telefoniczne zarówno dla młodych pracowników, jak i pracodawców (kampania „Legitna praca”), a także dedykowane branży: budowlanej, hotelarskiej, gastronomicznej i handlowej.

W przypadku pytań i wątpliwości zawsze można zwrócić się o poradę do Okręgowego Inspektoratu Pracy (tel. 91 431.19.29).

https://szczecin.pip.gov.pl/aktualnosci/wakacyjne-kontrole-inspekcji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■