POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [11.09.2023, 20:06:50] • zachodniopomorskie

Wakacyjne kontrole inspekcji

Wakacyjne kontrole inspekcji

fot. szczecin.pip.gov.pl

Jak co roku, wakacje były dla szczecińskiej inspekcji okresem, w którym szczególnie przyglądała się działalności hoteli, kawiarni, restauracji, ale też sklepów w miejscowościach turystycznych.

137 kontroli przeprowadzili w lipcu i sierpniu inspektorzy pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie. Byli w niemal wszystkich nadmorskich kurortach województwa zachodniopomorskiego, a także na popularnych festiwalach: kołobrzeskim Sunrise oraz PolandRock Festival w Czaplinku-Broczynie. Na tym drugim, pracownicy inspekcji udzielili setek porad prawnych.

Podczas letnich kontroli sprawdzana jest legalność zatrudnienia Polaków i cudzoziemców, przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym także tego o zakazie handlu w niedziele i w święta. Ten ostatni bardzo często przedsiębiorcy próbują obejść, tymczasem w sierpniu br. weszły w życie jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy, znoszące wyjątki wprowadzone w czasie pandemii Covid-19. I tak od 1.08 br. pracownicy sklepów nie mogą już w niedziele i święta przyjmować, rozładowywać i wystawiać towaru na półki.

Inspektorzy pracy po kontrolach w miejscowościach turystycznych stwierdzili niemal sto wykroczeń, wystawili dziewiętnaście mandatów. Wiele z uchybień regulowanych było przez pracodawców na bieżąco.

- Wśród sezonowych pracowników najliczniejszą grupę stanowią osoby młode, do 26. roku życia. Nie podlegają one zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego oraz są zwolnione z podatku; najczęściej też wybierają umowę cywilno-prawną, jaką jest zlecenie. W takim przypadku, jeśli dochodzi do jakichkolwiek kwestii spornych, jak np. niewypłacenie całej należnej pensji, roszczeń trzeba dochodzić na drodze sądowej – wyjaśnia Ewelina Kolanowska-Wrońska, rzecznik OIP w Szczecinie.

Wciąż również badany jest przez inspektorów pracy tragiczny wypadek, do którego doszło na plaży w Świnoujściu. Przypomnijmy, że tam, na początku lipca rozgrzanym olejem został poparzony nastolatek. Kontrola prowadzona jest pod kątem legalności zatrudniania młodocianych, a także ewentualnego sprowadzenia niebezpieczeństwa na osoby postronne.

W wakacje OIP Szczecin zorganizował cztery dyżury telefoniczne zarówno dla młodych pracowników, jak i pracodawców (kampania „Legitna praca”), a także dedykowane branży: budowlanej, hotelarskiej, gastronomicznej i handlowej.

W przypadku pytań i wątpliwości zawsze można zwrócić się o poradę do Okręgowego Inspektoratu Pracy (tel. 91 431.19.29).

https://szczecin.pip.gov.pl/aktualnosci/wakacyjne-kontrole-inspekcji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Stań przed kamerą w serialu „HEWELIUSZ”: Casting w Świnoujściu. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres email: adam@mkmstudiofilm.pl z dopiskiem "MORZE". Do zgłoszenia należy dołączyć imię i nazwisko, aktualne zdjęcie twarzy i sylwetki oraz numer telefonu. Dołącz do Nas! ■ Zapraszamy Państwa w sobotę 16 grudnia br. na Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny. Rozpoczynamy o godz. 10:30 przedstawieniem dla dzieci pt. Kosmiczne Święta. Świąteczny spektakl animacyjny opowiada historię dwóch kosmicznych przyjaciół, którzy przez przypadek trafiają na planetę Ziemia... Co dalej z tego wyniknie dowiedzą się dzieci obecne na spektaklu w Międzynarodowym Domu Kultury. Zapraszamy!! Wstęp wolny. Po spektaklu przenosimy się do amfiteatru miejskiego, gdzie od godz. 12:00 rusza jarmark świąteczny. Przy promenadzie przed Międzynarodowym Domem Kultury ustawimy choinkę miejską, którą można będzie przystroić własnoręcznie wykonanymi podczas jarmarku ozdobami i powiesić na świątecznym drzewku prosto z wysięgnika, który zapewni nam Enea. Nie zabraknie stoisk ze sprzedażą ozdób świątecznych oraz dań wigilijnych. Jak co roku dzięki Nadleśnictwu Międzyzdroje, każdy będzie miał okazję zakupić choinkę. Zapraszam Państwa również na degustację dań wigilijnych, które przygotujemy specjalnie dla uczestników jarmarku oraz program artystyczny przygotowany przez nasze dzieci. Mam nadzieję, że poczujemy wszyscy magię świąt i będziemy się wspólnie dobrze bawić ■