POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [06.09.2023, 13:37:19] • Świnoujście

Historyczna hala Morskiej Stoczni Remontowej zrównana z ziemią

Historyczna hala Morskiej Stoczni Remontowej zrównana z ziemią

fot. Mieszkaniec

Po II wojnie światowej w Świnoujściu rozpoczął się dynamiczny rozwój przemysłu stoczniowego. Główną halą w działalności stoczniowej była wówczas hala dwunawowa z czerwonej cegły o wyjątkowo pięknej architekturze (zdjęcie w załączeniu). Hala miała długość 42,4 metry, szerokość 30,0 metrów, wysokość 15 metrów, powierzchnię zabudowy wynoszącą 1288 metrów kwadratowych oraz powierzchnię użytkową 1234 metrów kwadratowych. Służyła ona jako wielofunkcyjna hala do potrzeb działalności stoczniowej.

Kiedy pierwszego stycznia 1971 roku rozpoczęła działalność Morska Stocznia Remontowa, hala ta wraz z dokiem o nośności 3 500 Mg została przekazana tej nowo powołanej przez Ministra Przemysłu stoczni. Wielu pracowników naszej stoczni MSR S.A. było pewnych, że pomimo likwidacji zabytkowej śruby i tablicy z logo oraz nazwą "MORSKA STOCZNIA REMONTOWA S.A.", ta historyczna hala o wyjątkowej architekturze nie zostanie wyburzona i pozostanie jako pamiątka po doskonale funkcjonującej Świnoujskiej Stoczni na rynkach Europy Zachodniej. Niestety, okazało się inaczej. Jeszcze miesiąc temu hala ta istniała, pomimo wyburzenia wszystkich pozostałych budynków, ale piątego września 2023 roku pozostały po niej tylko gruzy.

Historyczna hala Morskiej Stoczni Remontowej zrównana z ziemią

fot. Mieszkaniec

O wyjątkowej wartości tej hali świadczy również fakt, że w październiku 2021 roku osoba z Gdańska zwróciła się do mnie z prośbą o wykonanie zdjęć tej hali w celu wykorzystania ich na organizowanych wystawach historycznych budynków stoczniowych w Gdańsku i Gdyni. Zgodziłem się z wielką przyjemnością, ale poprosiłem o załatwienie przepustki w szczecińskiej Gryfii, aby wejść do naszej byłej Morskiej Stoczni Remontowej S.A., w której przepracowałem ponad 40 lat. Niestety, nie otrzymałem przepustki na wejście, a teraz ta hala już nie istnieje.

Historyczna hala Morskiej Stoczni Remontowej zrównana z ziemią

fot. Mieszkaniec

Na terenie stoczni nie ma już żadnych budynków (zdjęcie w załączeniu). Przypominają się więc słowa znanej piosenki "Przyjdzie Walec I Wyrówna".

Józef Dubaniewicz


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Czwartek [07.09.2023, 15:06:19] • [IP: 77.252.46.***]

Mój ojciec się w grobie przewraca. :-(

Gość • Czwartek [07.09.2023, 11:13:41] • [IP: 178.238.254.**]

zniszczyć to łatwo trudniej z budować

Gość • Środa [06.09.2023, 13:53:18] • [IP: 83.20.248.***]

a moim zdanie cyt zapis IPN --ziemie niemieckie pod administracją polską ?! i to dopiero jest walec !!

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■