POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [01.09.2023, 15:13:02] • Kamień Pomorski

Podwyżki cen wody legalne czy nie?

Podwyżki cen wody legalne czy nie?

kamienpomorski.tv-polska.eu( fot. ikamien.pl )

Na specjalnej sesji Rady Miasta radni omawiali prawidłowość wprowadzenia nowych, wyższych cen wody i ścieków w gminie Kamień Pomorski. Zdaniem PGK wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Zdaniem Wód Polskich sprawa jest nadal w toku a ceny powinny być niższe. Kto ma rację? Co w tym temacie przez 2 miesiące zrobił Stanisław Kuryłło?

Sprawa wyższych cen stanęła już na sesji w czerwcu 2023.

Wówczas o podwyżki pytała zarówno radna Monika Kosińska jak i Jadwiga Cuber. Burmistrz zaproponował radnej, że jeśli chce się dowiedzieć więcej niech zwróci się do Wód Polskich.

Wody Polskie to nowa instytucja, która dziś zatwierdza taryfy i ceny wody oraz ścieków. Dawniej robiły to rady miejskie.
Wobec braku odpowiedzi burmistrza radna Monika Kosińska zwróciła się na piśmie do Wód Polskich z zapytaniem czy zatwierdziły nowe wyższe ceny wody.

Odpowiedź Wód Polskich poznaliśmy na specjalnej sesji w dniu 30 sierpnia 2023. Przed sesją radni prosili burmistrza o przedłożenie dokumentów w tej sprawie jednak żadnych dokumentów nie otrzymali. Chodziło o kalkulację cen wody, wniosek taryfowy oraz całą korespondencję pomiędzy Spółką a Wodami Polskimi. W toku dyskusji zarówno przedstawiciele miasta jak i Spółki informowali, że radni nie mogą otrzymać wniosku taryfowego, gdyż są w nim dane, które mogą stanowić tajemnice przedsiębiorstwa.

- Kiedyś wnioski taryfowe były składane w urzędzie miasta i radni mieli prawo się z nimi zapoznać. Wtedy nie było to tajne teraz jest – skwitował temat radny Jacek Golusda.

Na sesji pojawił się natomiast radca prawny, który w imieniu PGK przekonywał, że nowe wyższe ceny są zgodne z prawem i obowiązują ponieważ Wody Polskie nie zatwierdziły wniosku w terminie 45 dni.

Tymczasem Jak wynika z treści odczytanej przez radną Monikę Kosińska odpowiedzi Wody Polskie uważają, że termin 45 dni nie minął i postępowanie nadal się toczy! Wody Polskie wydały w sprawie kolejną decyzję i przekazały sprawę do ponownego rozpoznania w Szczecinie. Co więcej PGK pomimo rzekomo pełnego przekonania o tym, iż nowe taryfy weszły w życie uczestniczą w postępowaniu taryfowym, składają w nim odwołania. Robią to jak wskazał ekspert z ostrożności prawnej. Być może zatem spraw nie jest tak jednoznaczna? Czyżby Wody Polskie jako wyspecjalizowany organ nie potrafiły liczyć terminów, nie wyrobiły się jak to określił ekspert?

Jeżeli racja jest po stronie Wód Polskich to oznaczałoby, że wprowadzone podwyżki są bezprawne a kwoty nadpłat PGK pobiera bez podstawy prawnej!

Spór toczy się tak naprawdę o kwestie techniczno -prawne, o to jakie okresy wliczają się do terminu 45 dni. Chodzi o czas na doręczenie korespondencji, czas kiedy PGK odpowiadał na pytania zadawane przez Wody Polskie. PGK wlicza je do 45 dni. Wody Polskie nie. Na sesji zostały zacytowane stanowiska Sądów Administracyjnych wydanych w podobnych sprawach, których wnioski są dla przedsiębiorstw wodociągowych niekorzystne, a ich zacytowanie zmniejszyło pewność wypowiedzi eksperta PGK.

Dla każdego z nas jest to ważne o tyle, że właśnie sposób liczenia dni decyduje o tym czy płacimy za wodę prawidłowo czy za dużo.

W skali gminy mówimy o dziesiątkach tysięcy złotych i kwota ta każdego miesiąca rośnie.

Jeśli rację mają wody Polskie każdy z płacących rachunki za wodę będzie miał w PGK nadpłatę, która co miesiąc jest coraz większa.
Jeśli rację ma PGK wszystko jest prawidłowo.

Sprawa budziła na sesji sporo kontrowersji i emocji wśród radnych. Oburzenie radnych wywoływał między innymi fakt, że dopiero na specjalnej sesji zwołanej na wniosek radnych, radni zostali poinformowani o tak ważnych dla mieszkańców kwestiach.

W toku dyskusji pojawiła się też sprawa dopłat do wody. Jeśli cena jest zbyt wysoka gmina, może dopłacać mieszkańcom do każdego m3 wody np. różnicę między starą a nową ceną. Temat poruszyła radna Cuber.

- Pytałam Pana o dopłaty dwa miesiące temu. Co Pan z tym zrobił? Obiecał Pan, że będzie Pan działał. – zwróciła się z zapytaniem do burmistrza Kuryłły.

- Istnieje taka możliwość. Musimy to przeanalizować. W niedługim czasie przedstawię możliwości finansowe – odpowiedział Stanisław Kuryłło

- Czyli przez te dwa miesiące żadnych działań Pan nie podjął – skwitowała radna.

Kto ma rację w tym sporze prawnym? PGK czy Wody Polskie? Czy za wodę mieszkańcy gminy Kamień Pomorski płacą prawidłowo czy za dużo? Czy PGK będzie musiało zwracać pieniądze czy też nie?

Do tematu wrócimy.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Gość • Niedziela [03.09.2023, 21:55:57] • [IP: 83.11.57.**]

Warto byłoby upublicznić pismo pani radnej Kosińskiej i odpowiedź z Wód Polskich. Wtedy byłoby jasne wszystko.

Gość • Sobota [02.09.2023, 14:52:05] • [IP: 83.20.231.***]

Pani Moniko Kosińska, dziękujemy, że Pani nie zamieniła honoru na honorarium

Gość • Sobota [02.09.2023, 14:41:37] • [IP: 37.248.153.***]

Radca Warcholak to ten kierownik z DPS Śniatowo? Ma tam jeszcze etacik?

Gosc • Sobota [02.09.2023, 11:17:09] • [IP: 217.182.175.**]

Czyli jak dobrze rozumiem? sa watpliowsci co do tego czy podwyzki wody sa prawidlowe. kuryllo wie o tym od 2 miesiecy i nic nie zrobil. gdyby ne kosinska to nic bysmy nie wiedzieli. burmistrz nie broni mieszkancow tylko firme. cos mi umknelo?

Gość • Sobota [02.09.2023, 09:23:27] • [IP: 83.21.85.**]

Na drugi portalu skazany redaktor broni decyzji skazanego prezesa. to są klimaty naszego burmistrza. My mamy płacić i siedzieć cicho.

Gość • Sobota [02.09.2023, 07:17:14] • [IP: 46.77.251.**]

prywatny folwark" pana burmistrza"

Gość • Piątek [01.09.2023, 22:20:55] • [IP: 45.88.96.**]

Kiedy wybory do sejmu bo to oni zrobili jakis nadzorcow centralnych a małych gmin sytuacja jest czasem unikalna

Gość • Piątek [01.09.2023, 20:12:35] • [IP: 37.248.167.**]

Kuryłło jak zwykle odpycha problemy od siebie na szefów spólek mając nad nimi nadzór którego wogóle nie pełni - korupcja w każdej ze społek a ten ciołek nic nie wie nic nie słyszał i nic nie mówi, to pokazuje że Kuryłło to marionetka w rękach Ukraińskiego i jego świty!!

Gość • Piątek [01.09.2023, 17:04:56] • [IP: 37.248.162.**]

Pani Kosińska ? Co pani podpowiedzieli - legalne czy nie ?

Gość • Piątek [01.09.2023, 15:38:11] • [IP: 31.0.44.**]

Wolin_ m3 wody pobór plus scieki jakoś 15 zl

Oglądasz 1-10 z 10
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W czwartek Polska będzie pod wpływem dużego cyklonu Niklas, przynoszącego masy wilgotnego powietrza polarnego. Możliwe są zawirowania mas powietrza. To może wywołać silny wiatr, nawet do 100 km/h, a na Bałtyku będzie sztorm. Duże zachmurzenie z opadami mokrego śniegu i deszczu ■ 32 FINAŁ WOŚP I SZTAB #7296 W FUNDACJI „ZOSIA" W KAMIENIU POMORSKIM Zbliża się magiczny czas dobrych uczynków – zima, święta... i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! A ta orkiestra to DOBRA ENERGIA, która jest hasłem Fundacji „Zosia"... dlatego stało się : Fundacja „Zosia" aktywnie przystępuje do świątecznego grania jako jeden ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! ■ W niedzielę (12 listopada 2023r.) ok godz. 8.40 w Kamieniu Pomorskim na akwenie Zalewu Kamieńskiego w odległości około 50 metrów od przystani ujawniono dryfujące zwłoki topielca. Były to zwłoki mężczyzny, który był poszukiwany jako osoba zaginiona od 16 października 2023r. ■ Bieg Niepodległości w Świerznie Bieg Niepodległości w Świerznie to coroczne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy wszystkich pokoleń gromadzą się, aby świętować niepodległość Polski. Atmosfera jest niezwykle radosna , a uczestnicy biegu niosą ze sobą ducha patriotyzmu. To piękne święto jednoczy społeczność Świerzna, ukazując silne więzi międzypokoleniowe w duchu jedności europejskiej ■ Na odcinku Drogi Krajowej nr 3, pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W środę po godzinie 14.00, na odcinku, gdzie obecnie trwają roboty związane z budową drogi, zderzyły się trzy samochody. Na DK3 jest podwójna ciągła linia, nie wolno wyprzedzać, jest to droga techniczna na czas wykonywania robót. Każdego dnia przejeżdża tamtędy bardzo dużo samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych zmierzających na przeprawę promową do Szwecji, wiozących zaopatrzenie do Świnoujścia lub w przeciwną stronę, do Szczecina. W wyniku zderzenia wszystkie trzy samochody mają wystrzelone poduszki, jeden pojazd ma mocno rozbitą maskę, drugi stoi z uszkodzony bokiem i zawieszeniem na DK3. Czekamy na więcej informacji ze strony Policji ■