POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [25.08.2023, 08:40:41] • Lubin

Po-Morskie Opowieści – muzyczno-literackie spotkanie na Grodzisku w Lubinie

Po-Morskie Opowieści – muzyczno-literackie spotkanie na Grodzisku w Lubinie

fot. Organizator

Porozmawiajmy o morzu i Pomorzu! W dniach 25-26 sierpnia 2023 r., spotkamy się w Lubinie na wyspie Wolin, by posłuchać i porozmawiać o morskiej kulturze, historii, podróżach, oraz tożsamości Pomorza Zachodniego i naszych wysp. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Spotkanie zaczniemy w piątek 25 sierpnia od rozmowy z dr. Wojciechem Filipowiakiem z Polskiej Akademii Nauk, który opowie nam o Jomsborgu – mitycznej osadzie wikingów na wyspie Wolin, która zapisała się historii i legendach jako piracki potęga. Ile prawdy jest w tym micie? Czym był średniowieczny Wolin, a czym Jomsborg? Jak bardzo nasze wyspy były związane ze Skandynawią? I w końcu: czy wiemy gdzie Jomsborg się znajdował?

Następnie dokonamy skoku w teraźniejszość. Piotr Oleksy porozmawia z Tomaszem Słomczyńskim i Maciejem Robertem o współczesnych polskich wybrzeżach i brzegach – morskich, rzecznych i bezrzecznych. O tym, czy widzimy jeszcze otaczającą nas wodę i czujemy jej naturalny rytm? Czy jesteśmy w stanie obronić wybrzeża przed betonozą? Będzie to spotkaniu autorów patrzących na ten problem z trzech różnych perspektyw. Piotr Oleksy jest mieszkańcem Lubina i autorem książki „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Tomasz Słomczyński, od zawsze związany z Trójmiastem jest dziennikarzem i autorem książek „Kaszëbë” oraz „Sopoty”. Natomiast Maciej Robert, poeta i krytyk literacki wydał niedawno książkę pt. „Rzeki, których nie ma”.

Następnego dnia, czyli w sobotę 26 sierpnia udamy się w prawdziwą morską podróż. Paulina Reiter, dziennikarka Wysokich Obcasów, opowie nam o historii Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która samotnie opłynęła świat. Reiter jest autorką książki „Samotne oceany” – i biografii tej słynnej, choć nieco zapomnianej żeglarki.

Spotkanie zakończy muzyczna opowieść o historii morskich podróży w wykonaniu Marka Szurawskiego oraz Filipa Dąbrowskiego. Szurawski to legenda sceny szantowej, członek zespołu Stare Dzwony, oraz znakomity gawędziarz. W projekcie, w którym opowiada o ludziach, okrętach i życiu na pokładzie, zawsze wciągając publiczność do wspólnego śpiewania, młodzieńczą energią wspiera go syn. Szczególnego smaku wydarzeniu dodaje fakt, że Marek Szurawski był wieloletnim przyjacielem i kolegą z zespołu śp. Jerzego Porębskiego – autora słynnych ballad morskich oraz mieszkańca Lubina. Co więcej, to właśnie na Grodzisku w Lubinie „Poręba” zagrał swój ostatni koncert!

Nie zabraknie atrakcji również dla najmłodszych. 25 sierpnia, równolegle ze spotkaniami dyskusyjnymi, zapraszamy ich do zabawy organizowanej przez Loczka – znanego w regionie animatora. Natomiast 26 sierpnia zajęcia malarskie na tarasie widokowym poprowadzi Katarzyna Trochimczuk (organizatorzy zapewniają potrzebne przybory).

Organizatorami są Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina” oraz Fundacja Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych. Koncert został dofinansowany przez Gminę Międzyzdroje oraz Nadleśnictwo Międzyzdroje.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami. ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■