POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [27.08.2023, 10:41:48] • Szczecin

Podwójna rocznica - muzyczny hołd dla bohaterów Sierpnia’80 i Sierpnia’88

Podwójna rocznica - muzyczny hołd dla bohaterów Sierpnia’80 i Sierpnia’88

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

W 35. rocznicę strajku 1988 roku i dla upamiętnienia karnawału Solidarności 1980 w Szczecinie odbędzie się koncert „Sierpniowe Przełomy”. Muzyczne spotkanie z historią wypełnią najsłynniejsze filmowe kompozycje m.in. Wojciecha Kilara i Krzysztofa Komedy. Jak co roku publiczność będzie miała okazję zaśpiewać m.in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Sierpień to w najnowszej historii Szczecina słowo-symbol. Wydarzenia 1980 roku i strajki 1988 roku były politycznymi i społecznymi przełomami. Upamiętniają je nie tylko pomniki i organizowane przy nich rocznicowe uroczystości, ale również niezwykły koncert. Co roku (od 2015), w ostatni weekend sierpnia, na placu Solidarności gromadzą się szczecinianie i mieszkańcy regionu, uczestnicy robotniczych protestów, opozycjoniści, kombatanci. By razem zaśpiewać „Mury” Jacka Kaczmarskiego czy „Sen o Victorii” zespołu Dżem. A orkiestra Opery na Zamku zabiera publiczność w nostalgiczną podróż w świat muzyki filmowej i najsłynniejszych dzieł polskiej kinematografii.

Tak będzie również w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia 2023 r. Koncert rozpocznie się o godz. 20, a z dużej plenerowej sceny popłyną kompozycje m.in. Krzysztofa Komedy „Kołysanka Rosemary”), Wojciecha Kilara („Trędowata”), Krzesimira Dębskiego („Kingsajz”) oraz melodie z popularnych seriali i bajek.

Zagra orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka. Zaśpiewa Sylwia Różycka, aktorka scen muzycznych i dramatycznych, związana na co dzień z Teatrem Polskim w Szczecinie.

Podwójna rocznica - muzyczny hołd dla bohaterów Sierpnia’80 i Sierpnia’88

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Kolejne utwory przeplatane będą anegdotami i wspomnieniami. Bohaterów historii i muzyczno-filmowe ciekawostki przedstawi Tomasz Raczek, znany krytyk i dziennikarz.

Na koncert zapraszają Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jakiel. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W czwartek Polska będzie pod wpływem dużego cyklonu Niklas, przynoszącego masy wilgotnego powietrza polarnego. Możliwe są zawirowania mas powietrza. To może wywołać silny wiatr, nawet do 100 km/h, a na Bałtyku będzie sztorm. Duże zachmurzenie z opadami mokrego śniegu i deszczu ■ 32 FINAŁ WOŚP I SZTAB #7296 W FUNDACJI „ZOSIA" W KAMIENIU POMORSKIM Zbliża się magiczny czas dobrych uczynków – zima, święta... i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! A ta orkiestra to DOBRA ENERGIA, która jest hasłem Fundacji „Zosia"... dlatego stało się : Fundacja „Zosia" aktywnie przystępuje do świątecznego grania jako jeden ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! ■ W niedzielę (12 listopada 2023r.) ok godz. 8.40 w Kamieniu Pomorskim na akwenie Zalewu Kamieńskiego w odległości około 50 metrów od przystani ujawniono dryfujące zwłoki topielca. Były to zwłoki mężczyzny, który był poszukiwany jako osoba zaginiona od 16 października 2023r. ■ Bieg Niepodległości w Świerznie Bieg Niepodległości w Świerznie to coroczne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy wszystkich pokoleń gromadzą się, aby świętować niepodległość Polski. Atmosfera jest niezwykle radosna , a uczestnicy biegu niosą ze sobą ducha patriotyzmu. To piękne święto jednoczy społeczność Świerzna, ukazując silne więzi międzypokoleniowe w duchu jedności europejskiej ■ Na odcinku Drogi Krajowej nr 3, pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W środę po godzinie 14.00, na odcinku, gdzie obecnie trwają roboty związane z budową drogi, zderzyły się trzy samochody. Na DK3 jest podwójna ciągła linia, nie wolno wyprzedzać, jest to droga techniczna na czas wykonywania robót. Każdego dnia przejeżdża tamtędy bardzo dużo samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych zmierzających na przeprawę promową do Szwecji, wiozących zaopatrzenie do Świnoujścia lub w przeciwną stronę, do Szczecina. W wyniku zderzenia wszystkie trzy samochody mają wystrzelone poduszki, jeden pojazd ma mocno rozbitą maskę, drugi stoi z uszkodzony bokiem i zawieszeniem na DK3. Czekamy na więcej informacji ze strony Policji ■