POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [22.08.2023, 09:47:40] • Szczecin

„Wakacje z WOT” 2.0 wystartowały

„Wakacje z WOT” 2.0 wystartowały

fot. Organizator

Ruszyła druga edycja tegorocznych, zachodniopomorskich „Wakacji z WOT”. W koszarach w Szczecinie w piątek rano stawiło się ponad 70 osób. Po 16 dniach szkolenia, 2 września złożą przysięgę na placu przy latarni morskiej w Niechorzu.

O godz. 7 bramę 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Szczecinie - Podjuchach przekroczyli uczestnicy drugiej edycji „Wakacji z WOT”. Na to podstawowe szkolenie, które potrwa 16 dni, Terytorialsi zaprosili szczególnie ludzi młodych, którzy mają wolny czas i mogą go poświęcić na przeszkolenie wojskowe.

I zgodnie z oczekiwaniami, wśród 73 nowych żołnierzy, zdecydowana większość, bo 50 osób, to ludzie młodzi, do 23 roku życia, a więc uczniowie i studenci. I aż 20 kobiet, co jest już tradycją w 14 ZBOT, w której panie stanowią prawie 25 procent żołnierzy.

„Wakacje z WOT” 2.0 wystartowały

fot. Organizator

Wcieleni pochodzą z całego województwa zachodniopomorskiego, najwięcej, bo 13 osób to mieszkańcy Szczecina, ale aż 7 osób pochodzi z niewielkiego Szczecinka, 4 osoby ze Stargardu, tyle samo z Koszalina i Kołobrzegu. Wielu nowych żołnierzy to mieszkańcy małych miejscowości.

Wcieleni do jednostki przeszli procedurę rekrutacyjną, pierwsze przeszkolenia, badania lekarskie, panowie ustawili się w kolejkę do fryzjera. Wreszcie otrzymali mundury i cały niezbędny sprzęt do służby wojskowej: plecaki, bieliznę, buty itd.

Od soboty w 141 batalionie lekkiej piechoty w Choszcznie rozpoczną intensywne szkolenie podstawowe. W tym czasie będą się bardzo intensywnie szkolić: z zasad posługiwania się bronią i strzelania, wojskowej taktyki, udzielania pierwszej pomocy, przetrwania i poruszania się w nieznanym terenie czy topografii.
- To szkolenie będzie wymagało od nich wiele wysiłku, zarówno fizycznego jak i psychicznego - zapowiada szef sztabu 14 ZBOT ppłk Michał Grzybowski. - Z doświadczenia wiem jednak, że żołnierze wspierają się nawzajem i pomagają sobie, dzięki czemu za każdym razem niemal w komplecie stają na placu apelowym, by złożyć przysięgę wojskową. Cieszy nas, że tylu młodych ludzi odpowiedziało na nasze zaproszenie i zgłosiło się do Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Wakacje z WOT” 2.0 wystartowały

fot. Organizator

Tu już druga edycja „Wakacji z WOT” w 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Pierwsza odbyła się w lipcu. Wtedy żołnierze szkolili się w 142 batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Na koniec szkolenia ponad 70 osób złożyło przysięgę wojskową. Ci, którzy właśnie rozpoczęli swoją „szesnastkę” przysięgać będą 2 września, w sobotę na placu przy latarni morskiej w Niechorzu. Uroczystość ta połączona będzie ze świętem 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, obchodzonym tego dnia na pamiątkę skoku spadochronowego do okupowanej Polski patrona jednostki, ppłk Stanisława Jerzego Sędziaka ps. „Warta” - „Cichociemnego” i żołnierza Armii Krajowej.

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W czwartek Polska będzie pod wpływem dużego cyklonu Niklas, przynoszącego masy wilgotnego powietrza polarnego. Możliwe są zawirowania mas powietrza. To może wywołać silny wiatr, nawet do 100 km/h, a na Bałtyku będzie sztorm. Duże zachmurzenie z opadami mokrego śniegu i deszczu ■ 32 FINAŁ WOŚP I SZTAB #7296 W FUNDACJI „ZOSIA" W KAMIENIU POMORSKIM Zbliża się magiczny czas dobrych uczynków – zima, święta... i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! A ta orkiestra to DOBRA ENERGIA, która jest hasłem Fundacji „Zosia"... dlatego stało się : Fundacja „Zosia" aktywnie przystępuje do świątecznego grania jako jeden ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! ■ W niedzielę (12 listopada 2023r.) ok godz. 8.40 w Kamieniu Pomorskim na akwenie Zalewu Kamieńskiego w odległości około 50 metrów od przystani ujawniono dryfujące zwłoki topielca. Były to zwłoki mężczyzny, który był poszukiwany jako osoba zaginiona od 16 października 2023r. ■ Bieg Niepodległości w Świerznie Bieg Niepodległości w Świerznie to coroczne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy wszystkich pokoleń gromadzą się, aby świętować niepodległość Polski. Atmosfera jest niezwykle radosna , a uczestnicy biegu niosą ze sobą ducha patriotyzmu. To piękne święto jednoczy społeczność Świerzna, ukazując silne więzi międzypokoleniowe w duchu jedności europejskiej ■ Na odcinku Drogi Krajowej nr 3, pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W środę po godzinie 14.00, na odcinku, gdzie obecnie trwają roboty związane z budową drogi, zderzyły się trzy samochody. Na DK3 jest podwójna ciągła linia, nie wolno wyprzedzać, jest to droga techniczna na czas wykonywania robót. Każdego dnia przejeżdża tamtędy bardzo dużo samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych zmierzających na przeprawę promową do Szwecji, wiozących zaopatrzenie do Świnoujścia lub w przeciwną stronę, do Szczecina. W wyniku zderzenia wszystkie trzy samochody mają wystrzelone poduszki, jeden pojazd ma mocno rozbitą maskę, drugi stoi z uszkodzony bokiem i zawieszeniem na DK3. Czekamy na więcej informacji ze strony Policji ■